Támogatások, pályázatok

Kompenzáció vágósertésre: elindult a kártalanítás!

Agrárminisztérium

A sertéstartó gazdálkodók számára nyújt segítséget a kormány új intézkedése, amely a ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) miatt kialakult korlátozások következményeit hivatott enyhíteni.

A ragadós száj- és körömfájás betegség miatt több ezer vágásérett sertést nem tudtak levágni hazánkban. E probléma kezelése – így a további korlátozás alá eső területek sertéstartóinak segítése – érdekében is jelent meg a kormány különleges állattenyésztés-ágazati intézkedésekről szóló 82/2025. számú rendelete.

Az érintett térségekben működő vágósertést tartó gazdák kompenzációra lehetnek jogosultak, ha az állataikat az aktuális piaci átlagárnál alacsonyabb áron tudták csak értékesíteni.

Akár 40 százalékos árkompenzáció is járhat

A kompenzáció mértéke az értékesítési ár és a hivatalosan megállapított piaci átlagár különbségének akár 40 százalékát is elérheti. A támogatás célja a hirtelen kialakult piaci veszteségek részleges enyhítése, azon gazdaságok esetében, amelyek a fertőzöttség miatt kijelölt korlátozott zónákban működnek.

A járási hivatalnál kell igényelni

A kártalanításhoz szükséges kérelmeket elektronikus úton kell benyújtani a területileg illetékes járási hivatal állategészségügyi osztályához, a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig.

A szükséges dokumentumok:
– az állattartó által kiállított számla hiteles másolata,
– az ENAR 2611-es szállítólevél állattartói példányának másolata,
– a „Állategészségügyi bizonyítvány a gazdaságból” állatorvosi igazolás példányának másolata.

A kifizetések a Nébih áradatai alapján történnek

A támogatás alapját az Agárközgazdasági Intézet Nonprofit Kft. által meghatározott havi piaci átlagár képezi, amely nyilvánosan elérhető a Nébih honlapján.

A támogatás már elindult

A program elindítását követően már 25 kérelem érkezett be a hatóságokhoz. A kormány célja, hogy minden rászoruló gazdálkodó időben megkapja a számára jogosan járó támogatást, és a fertőzési gócok okozta károk mérsékelhetők legyenek.

Kiemelt kép: Pixabay.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új támogatás az állatbetegségek megelőzésére

2025. május 13. 11:10

Nagy létszámú állattartó telepek számára indult új pályázat az állatbetegségek megelőzésének és kezelésének támogatására.

Fiatal gazdák támogatása: csaknem 5300 igénylő kap segítséget

2025. május 5. 14:10

Április utolsó napjaiban elindult a fiatal mezőgazdasági termelőknek járó kiegészítő támogatás végfizetése.

Idén korábban jutnak támogatáshoz az anyatehéntartók

2025. április 30. 11:10

Már áprilisban megkezdődtek az anyatehéntartóknak járó kifizetések – a kormány gyorsított ütemezéssel segíti az állattartókat.

Új források segítik a MAHOP Plusz hatékony végrehajtását

2025. április 29. 13:10

Az Agrárminisztérium 1,168 milliárd forint támogatással erősíti a MAHOP Plusz program hatékony megvalósítását a 2021-2027-es ciklusban.

Meghirdették az idei hungarikum pályázatot

2019. május 6. 08:46

A most megnyíló pályázat 220 millió forint keretet határoz meg hazai és külhoni pályázóknak nyomtatott és elektronikus kiadványok, filmek készítésére, bemutatóterek kialakítására, rendezvények megvalósítására.

Terménytárolók, szárítók és tisztítók támogatására pályázhatunk

2021. május 18. 08:03

A szántóföldi növénytermesztés technológiai színvonala emelésének központi kérdése a megtermelt és betakarított szántóföldi termények szakszerű tisztítása, tárolása és szárítása.

Pénzügyi segítséget kapnak a hazai gazdálkodók

2023. augusztus 25. 10:40

A háború okozta ukrán gabonaválság kezelése érdekében újabb kamattámogatási programról döntött a kormány.

MA-HAL: egyszerűbb támogatási rendszerre van szükség a halászati ágazatban

2019. szeptember 22. 10:36

A MA-HAL vezetése eddig is sokat foglalkozott a jövővel, az uniós halászati politika 2020 utáni alakulásával. A jelenleg futó MAHOP-program alapján a 2020 utáni támogatási rendszert szeretnék a mainál egyszerűbbé tenni.