Növényvédelem

Kalászosok veszélyben: melyik gabona mennyire sérülékeny?

Agrofórum Online

Az időszerű növényvédelmi teendők között jelenleg a kalászos gabonák védelme élvez messzemenően elsőbbséget. A toxintermelésük miatt emberre és haszonállatokra is veszélyes Fusarium fajok ebben az időszakban fertőzik meg a gabonafélék kalászait.

A búza és társai alapvetően a kikalászolás állapotától egészen a tejes érés végéig erősen fogékonyak a fertőzésre, bár a virágzás időszakában van egy nagyon fogékony periódus is.

A durum a legsebezhetőbb

A különféle búzafajok fogékonysága eltérő mértékű a fuzáriózis tekintetében. A leginkább fogékonynak a különféle durum búzák tekinthetők, mivel esetükben a minőség szélsőséges mértékben privilegizált értékmérő tulajdonság. Gyakorlatilag a termesztés sikerességét, illetve gazdaságosságát az dönti el, hogy a (jó eséllyel olasz) vevő megvásárolja-e a termést vagy sem.

Ennek alapja viszont kizárólagosan a termés minősége. Éppen ezért a durum fajták fuzáriózis-ellenállósága igen gyatra, hiszen ahhoz, hogy ellenállóbbak legyenek, kenyérbúzával kellene keresztezni a fajta előállítása során használt durum vonalakat. Ez óhatatlanul a minőség rovására megy.

Az ősgabonák védettebbek a pelyvák miatt

A különféle pelyvás ősgabonák, mint a tönke, alakor és tönköly, általában kevésbé fogékonyak a fertőzésre. A pelyvalevelek sokasága olyan fizikai akadály, amelyen a kórokozónak muszáj átjutnia, de ez erősen időigényes folyamat. Ha közben jön egy hőhullám, akkor szegény kórokozó ott sül meg a pelyvaleveleken, és nem jut el a szem belsejébe.

A rozs érzékenysége mennyiségi kárt okoz

A rozs (hasonlóan néhány alakor fajtához) meglehetősen érzékeny a fuzáriózisra. A fertőzés itt gyorsan a szem és az embrió elhalásához vezet, amely léha szemek tömkelegét eredményezi. Ezek az aratás során már nem kerülnek be a learatott termésbe, így mikotoxinszennyezést sem jelentenek.

A minőségi kár ez esetben mennyiségi kárrá alakul. Takarmánynak termesztett rozs esetén általában nem éri meg védeni a rozs kalászait, de vetőmagtermesztés során ez már messzemenően rentábilis lehet.

A levélbetegségek idén sem maradnak el

A fuzáriózis mellett a gabonákat az ilyenkor „szokásos” levélbetegségek is sújtják. Az őszi búzákban szerencsére jelenleg sem a rettegett sárgarozsda (Puccinia striiformis), sem pedig a levélrozsda (Puccinia recondita) fellépésével nem kell számolni. Ez némi megnyugvást adhat a termelőknek, viszont a búza lisztharmata (Blumeria graminis f. sp. tritici) helyenként a fogékony fajták állományaiban már meglehetősen felszaporodott.

A lisztharmat terjedése minden gabonában jelentős

A kalászpermetezés a levelet is védi

Ilyen esetekben gazdaságossági megfontolásból célszerű kivárni a fuzáriózis elleni védekezést. A kalászvédelem ugyanis egyben a felső levélszinteknek is kellő hatékonyságú védelmet biztosít, mivel azok a permetlécseppek, amelyek nem találták el a kalászokat, a felső leveleken landolnak.

A lisztharmat ellen nem kell drága kombináció

A lisztharmat ugyanakkor nem olyan nehezen leküzdhető kórokozó, hogy ellene drágább, hosszabb hatástartamú azol + strobilurin hatóanyag-kombinációjú fungicidre kelljen váltanunk. A fuzáriózis ellen bevált, tisztán azol hatóanyagú készítmények is kiválóak a helyenként esetleg már elszabaduló lisztharmat-fertőzések ellen.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tafrina veszély őszibarackon: még májusban is támadhat

2025. május 16. 11:10

A tafrinás levélfodrosodás kórokozója májusban is fertőzhet. A védekezéssel ne késlekedjünk! A tünetmentesség csalóka lehet.

Szilva torzult levelei: levéltetű, levélatka vagy vírus?

2025. május 15. 08:10

A torzult levelek mögött levéltetű, levélatka vagy vírus is állhat. A szilvafák védelméhez időzített és célzott beavatkozás kell.

Levéltetű a bogyósokon: felismerés és védekezés

2025. május 14. 14:10

A köszméte levéltetű kora nyáron súlyos hajtástorzulást okoz a bogyós gyümölcsűeken. Korai felismeréssel megelőzhető a nagyobb kár.

Az árpabogár ellen védekezni kell + videó

2025. május 13. 16:10

Az árpabogarak jelenlétére, szaporodására oda kell figyelnünk, mert a kelő lárvák gyorsan pusztíthatnak.

Fagyok után – fagyok előtt

2021. december 4. 05:36

Egyáltalán nem dőlhetünk nyugodtan hátra a téli fagyok csodatévő hatásában bízva. Jó pár kártevő és kórokozó képes ideig–óráig, akár nagyon sokáig is dacolni a téllel.

A rendkívüli időjárás növényvédelmi következményei

2023. augusztus 8. 05:37

A rendkívül sok csapadék óhatatlanul segíti egyes kórokozók szaporodását. Vízre gyakorlatilag valamennyi, a gombák közé tartozó kórokozónak szüksége van a szaporodáshoz.

Erősödött a fekete cseresznye levéltetű fertőzése

2020. június 4. 04:36

A cseresznye fekete levéltetve újabb hajtásokon jelentkezett, így erősödött a fertőzés, a szívogatástól torzulnak a hajtásvégi levelek, a környező gyümölcsökön pedig megtelepedett a korompenész a mézharmat kiválasztás miatt.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: szokatlanul erős a lisztharmat-fertőzés

2024. május 21. 16:10

Az idei szezonban országos szinten is szokatlanul erős lisztharmat fertőzés alakult ki, mely a növények minden részét érinti.