Egy őszi búza állományában járva különlegesebb betegség tüneteire lettünk figyelmesek Hertelendy Péter növényorvossal. A leveleken elhelyezkedő, sárgás udvarral körülvett barna foltok az élettani levélfoltosságra is utalhatnának, de jellegük jelentősen eltér attól. Tüzetesebben megvizsgálva, ezek a fahéjbarna levélfoltosság (kórokozó: Drechslera tritici-repentis) betegség tünetei.
Ha jobban megfigyeljük a leveleken elhelyezkedő foltokat, akkor közepük tájékán még az infekciós pontot is felfedezhetjük. Ez nem lehet más, mint a búza fahéjbarna levélfoltossága, vagyis a Drechslera tritici-repentis kórokozó által okozott tünetegyüttes.
A kórokozó nagy erejű, meleg-, és nedvességigényes, vagyis, hogyha ezek a feltételek adottak, és nem folyik ellene védekezés, akár két hét alatt is elpusztíthatja a lombozatot. A gabonalisztharmathoz képest jóval keményebb betegségről van szó, mely előbbit könnyebb fungicidekkel elintézni.
A fahéjbarna levélfoltossággal szemben a megengedett legmagasabb dózissal érdemes védekezni, ezen felül fokozottan figyeljünk a kijuttatás-technika helyességére. Ellenkező esetben a kórokozó fennmarad a növényeken, és a lombozat károsításán keresztül hátráltatja a termésképzést. A ritka kórokozó kedveli a monokultúrát, és csak ivaros alakkal képes áttelelni…
Részletek a videóban!