A különféle kártevők, kórokozók elleni védekezés során sokan – nagyon is helyesen – szeretik előnyben részesíteni az olyan védekezési módokat, technikákat, amelyek lehetőleg minél kisebb terhet rónak a környezetre. Például, ha növényvédőszer-mentesek.
Éppen ezért egyre gyakrabban találkozhatunk olyan – sokszor csak marketingcéllal átkeresztelt – „bio” előtaggal megtoldott nevű készítményekkel, eszközökkel, amelyek tényleg hatékonyak lehetnek különféle károsítók ellen, de a környezet kímélése terén – finoman szólva is – nem éppen élenjáróak. Tipikusan ilyen termékek a különféle színcsapdák.
Nem növényvédő szer, hanem előrejelző eszköz
A különféle színcsapdák (általában élénksárga színű, ragasztós bevonatú műanyag lapok) használatának az az alapja, hogy a jól repülő rovarok, így a különböző hártyásszárnyúak, légyfélék stb. igen nagymértékben vonzódnak a fehér és a kék szín mellett a sárga színhez is. Ezt kihasználva ezek a rovarok a ragadós bevonatuk segítségével megfoghatók. Így reális képet kaphatunk a jelenlévő populáció méretéről, megjelenésük kezdetéről, rajzásuk dinamikájáról.
Ezek az adatok alapvetően azért szükségesek, hogy segítségükkel az egyes kártevők elleni védekezés időpontját tudjuk pontosítani. Nagyon sok esetben ugyanis a védekezés időpontja sokkalta fontosabb a kezelés hatékonyságát illetően, mint a kezelésre kiválasztott inszekticid.
A szelektivitás hiánya környezeti kárt okoz
Amint az a fenti sorokból látható, ezek a színcsapdák, különféle ragasztós lapok alapvetően előrejelzésre szolgálnak. Nyilvánvalóan megfognak és elpusztítanak rengeteg rovart. Sajnálatos módon sok felhasználó ezeket a szerkezeteket már nem is előrejelzésre, hanem a károsítók direkt elpusztítására alkalmazza. Ezt segíti sokszor az a tény is, hogy ezek a csapdák valamilyen „bio” névvel kerülnek kereskedelmi forgalomba.

Ugyanakkor az ilyen színcsapdák nyakló nélküli alkalmazása durva merénylet az adott területen élő szinte valamennyi rovar számára. A csapdák szelektivitása gyakorlatilag nulla. Minden élőlényt megfognak és elpusztítanak, amely rájuk repül vagy mászik.
Horribile dictu: még a kisebb testű rágcsálókat is!
Beporzók és ragadozók pusztulnak feleslegesen
Ha megvizsgálunk egy ilyen sárga színű ragasztós lapot a kihelyezés után, akkor láthatjuk, hogy rengeteg különféle rovar található bennük már elpusztult állapotban. Ezek közül csak igen kis hányadot képeznek azok a rovarok (általában az előrejelzés során csak egyetlen célszervezet!), amelyek miatt a csapdákat kihelyeztük.
Nagyon sok, számunkra direkt hasznos tevékenységet folytató rovar is a csapdák áldozata lesz. Különféle beporzó rovarok (vadméhek, darazsak stb.), valamint ragadozó, esetleg parazita rovarok (fürkészdarazsak, zengőlegyek, fürkészlegyek, fátyolkák stb.) tömkelege végzi a ragasztós lapokon életét, ahelyett, hogy számunkra előnyös tevékenységét ki tudná fejteni.

Egy túlzásba vitt színcsapda-használat gyakorlatilag olyan, mintha egy durva, totális hatású inszekticiddel kezeltük volna le a területet. Csak ez éppen növényvédőszer-mentes.
Csak célzottan és időben helyezzük ki!
A színcsapdák alkalmazása során ezért javasolt, hogy csak annyit használjunk, amennyi feltétlenül szükséges ahhoz, hogy a potenciálisan jelen lévő károsító rajzását észlelhessük. Éppen ezért csak akkor helyezzük ki, amikor már rövid időn belül valószínű a kártevő megjelenése.
Felesleges pl. a diófákra már most kitenni ezeket a lapokat, mivel a nyugati dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa) június vége előtt biztos, hogy nem rajzik. Célszerű olyan helyre kitenni a csapdákat, ahol a kártevő a legnagyobb valószínűséggel elő fog fordulni.
A cseresznyét, meggyet károsító cseresznyelégyfajok ellen pl. a fák koronájának legfelső részére helyezzük ki a csapdákat. Ha alul tesszük ki őket, akkor csak a rajzás végét fogják jelezni a ragasztós lapok – így előrejelzés helyett utójelzést kapunk. Ráadásul a sokszor virágos, rengeteg rovarnak életteret nyújtó aljnövényzet közelében lesznek a csapdák, így az ott tevékenykedő hasznos faunában is nagyobb kárt okozhatnak.
Csak óvatosan használjuk!
A sárga színcsapdák kiválóak az előrejelzésre, de az általuk okozott nagy pusztítás miatt csak előrejelzésre használjuk ezeket – és csak úgy, hogy az alkalmazásukkal elengedhetetlenül előidézett környezeti kár minél kisebb legyen.
A képek a szerző felvételei.