23℃ 12℃
május 29. Magdolna, Magda, Ervin, Léna
Növényvédelem

Körterozsda: narancssárga veszély a leveleken

Agrofórum Online

A körte nem tartozik ugyan a legbetegebb gyümölcsfajok közé, de az a kevés kórokozó, amelyik meg tud élni rajta, az esetenként komoly problémákat is okozhat.

Május közepén több, körte termesztésében érdekelt gazdálkodó, valamint kerttulajdonos is észlelheti a körtefák levelein azokat a még nagyon apró, narancssárga színű foltokat, pöttyöket, amelyek később hatalmasra növekedvén a levelek nagy felületét képesek lefedni.

Nem is a körte rozsdája

Ezek a tünetek egyértelműen a körterozsda (Gymnosporangium sabinae) megjelenésére utalnak. Ez a kórokozó egy két gazdanövényes, teljes életciklusú rozsdagomba. A gomba esetében jelenleg még a spermogóniumos telepeket láthatjuk a körte levéllemezén. Viszont a kórokozó ivaros spóraalakjai, a bazidiospórák nem a körtén, hanem valamelyik boróka faj ágain jelennek meg, és ezek is okozzák a fertőzést tavasz folyamán a körtefákon.

Körterozsda fejlődésben levő telepe körtén
Körterozsda fejlődésben levő telepe körtén

Eredetileg a hazánkban is honos henye boróka (Juniperus sabina) volt csak a valódi gazdanövénye a kórokozónak, de a dísznövényként ültetett, amerikai eredetű borókafajok jelentős része is fogékony erre a rozsdagombára. Ilyen díszborókák pedig szinte mindenfelé találhatóak az országban.

Ugyanakkor a körterozsda csak azért kaphatta ezt az elnevezést, mivel a körte esetében a tünetek szemmel nagyon is jól láthatóak, míg a borókákon a pikkelylevelek takarásában a megvastagodott ágak csak nehezen vehetők észre.

A fertőzési ciklus menete

A jelenlegi időszakban ez a kórokozó a nemrég bekövetkezett fertőzés után kialakult spermogóniumos, majd később ecidiospórás telepeit alakítja ki. Most még csak apró, pár milliméteres foltok vannak a körte levelein.

Nyárra, nyár végére azonban a foltok hatalmasra növekednek, és fonákukon fehéres színű csapok alakulnak ki, amelyekről az ott kialakult ecidiospórák fertőzik vissza a fogékony valódi gazdanövényeket, a borókákat. Ahhoz, hogy a körtefák levelein a fertőzések létrejöhessenek, mindenképpen szükséges pár száz méteres távolságon belül fogékony és fertőzött borókanövények jelenléte.

Mit tehetünk ellene?

Igazság szerint a körterozsda nem képes a fa elpusztítására, viszont az asszimiláló felület esetenként drasztikus csökkentésével mind a fertőzés évében, mind pedig a rügydifferenciálódás befolyásolásával a soron következő évben is csökkentheti a termés mennyiségét és minőségét is. Önmagában azonban eléggé ritkán okoz olyan mértékű fertőzést, hogy ellene fungicidekkel kelljen védekezni.

Keressük meg a forrást!

Amennyiben erős fertőzést észlelünk a körtefa levelein, akkor vélhetően közel kell, hogy legyen egy fertőzött borókanövény is. Lehetséges, hogy akár a saját kertünkben. A tavasz folyamán a sonkaszerűen megvastagodott fertőzött ágakból kilógó sárgásbarna teleuto csapokról ez könnyedén felismerhető, bár a borókák ágaitól nem mindig vehető észre azonnal. Ezeket a fertőzött ágakat eltávolítva a fertőzési nyomás radikálisan csökkenthető.

Fungicides védekezés, ha nincs más megoldás

Van, amikor erre nincs lehetőségünk, mivel a fertőzött borókák vagy közterületen, vagy idegen tulajdonú magánterületen találhatóak. Ekkor egyetlen lehetőségünk a kórokozó elleni védekezésre a körtén kialakult minél fiatalabb tünetek észlelésekor, a fungicides védelem. Erre a célra a difenokonazol– vagy a tebukonazol-hatóanyagú, felszívódó hatású készítmények alkalmasak.

Jelen időszakban a kezelés aktualitását a körterozsda jelenléte mellett az is indokolja, hogy a csapadékosabb időjárás miatt nagyon megnőtt a körte másik, veszedelmes kórokozójának, a körtevarasodásnak (Venturia pyrina) a fertőzési veszélye. A már említett hatóanyagok ez ellen a kórokozó ellen is igen hatásosak.

Permetezés: technikai tudnivalók

A körte fungicides kezelése során mindenképpen gondoljunk arra, hogy a gyümölcsfa alapvetően viaszos, sima felületű levelein nehezen tapadnak meg a permetlécseppek, így minden eszközzel törekednünk kell a kezelés során arra, hogy minél több permetcsepp maradjon meg a lombozaton. A megfolyás elkerülése érdekében ne használjunk túl nagy permetlé mennyiséget, viszont minél kisebb permetlécseppeket kialakítani képes szórófejet válasszunk.

Mindenképpen javasolt tapadásfokozó adalék alkalmazása is. A hatásos kezelés után a kis narancssárga foltok a leveleken maradnak ugyan (nem fognak eltűnni, visszazöldülni), de növekedésük leáll. Mivel a gomba elpusztul a levél belsejében, így a folt változatlan méretben marad meg, és ebben a minimális méretben már érdemi lombveszteséget nem fog okozni.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nagyon felszaporodott az alma lisztharmat

2025. május 28. 08:10

Az alma lisztharmat idén különösen erőteljesen jelentkezik a kiskertekben. A fertőzés mechanikai és kémiai úton is kordában tartható.

Növényvédőszer-mentes, de nem bio: a színcsapdák ára

2025. május 26. 11:10

A „bio” színcsapdák hatékonyak, de szelektálás nélkül pusztítják a hasznos rovarokat is. Használatuk felelősséget kíván.

Kalászosok védelme: kulcsszerepben a búza és az árpa

2025. május 25. 08:10

Az idei csapadékos időjárás súlyos kórokozófertőzéseket idéz elő a gabonafélékben. Most kell cselekedni a termés védelme érdekében.

A levéltetű károsítja a borsót + videó

2025. május 23. 16:10

A zöldborsó-levéltetű kártétele jelentősen eltér jellegében a megszokottól. Egy-egy rovar szívogat itt-ott, de a kártétel jelentős lehet!

Mik lehetnek a narancssárga, kocsonyás, zacskószerű képletek a borókán?

2019. május 14. 09:34

R. Gáborné kérdése: Boróka bokraimon tavasszal feltűnő narancssárga színű, kocsonyás, zacskószerű képletek jelentek meg, melyek hamar beszáradtak. Sajnos nem készítettem képet róluk. Meg tudják mondani, hogy mik voltak?

Intenzív a keleti gyümölcsmoly rajzása

2021. július 8. 05:03

Kajszin az előbbi levéltünetek mellett a termésen is okozhat megbetegedést a sztigmina, ami rontja a piaci értékét.

Betehetjük a komposztba a körtefa beteg leveleit?

2024. október 18. 05:54

Körtefa levelein lévő nagy, sárga foltok ellen érdemes-e még permetezni a fákat? Ezeket a leveleket betehetem a komposztba?

Mit tehetünk a körterozsda ellen?

2021. június 24. 05:21

A körtefák levelein apró fényes sárga foltok jelentek meg. Mik azok, mit tehetek ellenük?