Növényvédelem

Ne becsüljük alá: újra támad a kukoricamoly!

Agrofórum Online

A hazai szántóföldi vetésterület döntő hányadát még napjainkban is a kukorica uralja. Annak is döntő hányada szemes kukorica, amelynek termése és annak értékesítése már volumenénél fogva is döntő hatású az egyes gazdálkodók gazdasági biztonságára.

Bár a kukoricát alapvetően a gyomirtás kivételével viszonylag kis növényvédelmi költségű kultúraként tartják számon sokan, ugyanakkor jó néhány kártevő képes a termés olyan mértékű pusztítására, amely megfelelő beavatkozás nélkül a termesztés gazdaságosságát súlyosan veszélyeztetheti.

A kukoricamoly kártétele teljesen tönkre teheti a legfelső leveleket is
A kukoricamoly kártétele teljesen tönkre teheti a legfelső leveleket is

Négy meghatározó kártevő a kukoricában

Igazság szerint négy olyan károsító van hazánkban, amelynek nagymértékű fellépése döntően képes befolyásolni egy adott kukoricaállomány termését.

A kukoricabarkó (Tanymecus dilaticollis) az első közülük, amely tavasszal a kelő növények elpusztítása révén képes súlyos kártételeket előidézni. Ez a kártevő ugyanakkor nagyon melegkedvelő, így az ország legdélebbi régióiban, a laza szerkezetű, könnyen és gyorsan felmelegedő talajokon okoz leginkább súlyosabb károkat.

A gyapottok bagolylepke (Helicoverpa armigera) polifág kártevő ugyan, de leginkább kedvelt és elérhető tápláléka a több százezer hektárnyi kukoricaállományok generatív szervei, azok között is kiemelkedően a csövek. Ez a kártevő ugyanakkor a szezon elején okoz általában nagy pusztítást, de augusztustól már a szárazabb években a kukoricaszemek már túl kemények ahhoz, hogy azon a hernyók táplálkozzanak.

Az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera) a gyökérzet elpusztítása és az állományt alkotó növények kidöntése révén tud károsítani. Viszont erősen monokultúra-kedvelő, így ellene vetésváltással meglehetősen könnyű védekezni.

A negyedik kártevő már nagyon régóta együtt él velünk, nem új jövevényfaj. Ez a kukoricamoly (Ostrinia nubilalis), amely már a kukorica termesztésének kezdete óta jelen van és károsít. Az újabb károsítók megjelenése óta mintha kissé elfeledkeztünk volna erről a kártevőről. Pedig a kártevő alapjában nem sokat változott az elmúlt száz év során.

A kukoricamoly hernyójának kártétele könnyedén okozhat szártörést és a felette levő cső elvesztését
A kukoricamoly hernyójának kártétele könnyedén okozhat szártörést és a felette levő cső elvesztését

Jókora pusztítást tud okozni a szárak károsításával előidézett szártörések, illetve a csövekbe történő berágás következtében a csőpenészedés közvetett előidézése által. Attól, hogy régóta itt van, még egy jottányival sem lett kevésbé veszélyes ez a kártevő.

A kukoricamoly életmódja és áttelelése

Ez a kártevő – bármilyen furcsa – kifejlett lárva alakjában telel át a kukoricaszárak valamelyik alsó internódiumában. Onnan csak május legvége után rajzik ki. Éppen ezért is rögzítette anno a növényvédelmi törvény, hogy az előző évi kukoricaszárakat legkésőbb az adott év májusának végéig fel kell használni, vagy meg kell semmisíteni. Nagyjából ez volt az a jogszabály, amelyet kb. senki sem vett komolyan, vagy tartott be. Kár érte!

Ha nincs kívülről látható rágás, akkor jó eséllyel a kukoricamoly felelős a csőpenészedésért
Ha nincs kívülről látható rágás, akkor jó eséllyel a kukoricamoly felelős a csőpenészedésért

A kukoricamoly a bábozódást követően júniusban kezdi meg a rajzását. Először a hím egyedek jelennek meg, majd pár nappal később a nőstények is. Ivari érési táplálkozásra nincs szükségük. A kártevő nem sokkal rajzás után már elkezdi a párosodást és a peterakást. A nőstényenként várható 30-40 petét a lepkék a még általában címerhányás előtt álló kukoricanövények felső leveleinek fonákán helyezik el. A kicsi, pár petéből álló csomókból kb. 1 hét alatt kelnek ki a fiatal hernyók.

A biotípusok és a védekezés időzítése

Ennek a kártevőnek hazánkban jelenleg egy stabilan kétnemzedékes és egy olyan háromnemzedékes biotípusa is honos, amelyek ráadásul biológiailag, így szexferomonjaik tekintetében is kissé különböznek egymástól. Szerencsére a feromoncsapdák gyártói napjainkra nagyjából megoldották ezt a problémát, így a kártevő feromoncsapdás előrejelzése hatékony és jól működő módszer.

A kukoricamoly egyhetes embrionális fejlődése miatt a rovarölőszeres kezeléseknek az egyes generációkat jelölő rajzáscsúcs után is ekkora időbeli távolságot kell tartaniuk.

Kukoricamoly hernyójának károsítása (még fiatal kukoricán)
Kukoricamoly hernyójának károsítása (még fiatal kukoricán)

Ennek a kártevőnek a hatékony elpusztítása döntő mértékben függ attól, hogy a fiatal, még a levelek fonákán károsító hernyókat el tudjuk-e pusztítani. Ha már a kis hernyók az első vedlés után berágtak a szárba, vagy a kukoricacsövekbe, akkor a védekezés hatékonysága igen jó eséllyel nagyon kicsi lesz. Ezért is fontos a kártevő ellen a jó, pontos előrejelzésre alapozott védekezés.

Előrejelzés nélkül nehezebb a dolgunk

Sajnálatos módon a korábbi években a nagyobb, innovatív növényvédőszer-forgalmazó cégek, illetve a nagy integrátorszervezetek által finanszírozott előrejelzési szolgáltatások napjainkra java részben megszűntek. Ezért most minden gazdálkodó úgy jár a legjobban, ha önmaga méri fel a kukoricaállományaiban a kártevő rajzásának menetét. Végül is ez a legpontosabb módszer az inszekticides védekezés optimális időzítéséhez.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mitől rohad, sárgul, pusztul a paradicsom? Itt a válasz!

2025. július 20. 11:10

Még a legnagyobb nyári melegben is sok veszély leselkedik a paradicsomra – így védje meg kártevőktől és betegségektől!

Újraengedélyezési kérelmet kell benyújtani a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak!

2025. július 20. 05:40

A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek az „újraengedélyezési” kérelmek időben történő elindítására.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

Agresszív kértevő jelenléte a magyarországi máktermesztésben

2025. július 17. 16:10

Egyre nagyobb gondot okoz a mák-gyökérormányos hazánkban – gyökérkárosítása akár a termés felét is elviheti.

Tömeges a sárgarozsda jelenléte - Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. május 29. 05:40

A sárgarozsda a búza és az árpa lombozatán is tömegesen jelen van, de a melegebb időszak most a vörösrozsda előretörésének kedvez.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: megkezdődött az amerikai kukoricabogár imágók rajzása

2023. július 12. 07:10

Megkezdődött az amerikai kukoricabogár imágók rajzása a monokultúrás területeken, a meleg idő kedvez a bogarak mozgásához, a csapdák szép számmal fogják őket.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

Megjelentek az amerikai fehér szövőlepke első egyedei

2019. május 27. 10:05

A májust eddig jellemző csapadékos periódustól szépen „kipendült” a határ. Most minden szép zöld, mintha sosem szenvedtek volna a növények a májusig tartó tavaszi aszálytól. A melegedésnek indult talajból már több tápanyagot képesek felvenni a növények, főként a kukorica, így már múlóban a sárga levélszín, viszont elég gyakran látni liluló növényfoltokat a táblák mélyebb fekvésű részein, ami a preemergens gyomirtó szerek gyökérzónába történő bemosódására utal.