A szajkó (Garrulus glandarius), más néven mátyásmadár, a varjúfélék családjába tartozik, és Magyarországon egész évben megtalálható. Kék-fekete mintás szárnyfedőtollai és rekedtes, éles hangja miatt könnyen felismerhető.
Bár erdei madárnak számít, egyre gyakrabban költözik be kertvárosi, falusi kertekbe is, ahol gazdag táplálékforrást és búvóhelyet talál.
Hasznos vagy kártékony?
A szajkó megítélése megosztó. Egyrészt hasznos, mert előszeretettel fogyaszt hernyókat, cserebogarakat, lárvákat, sőt, a gyapjaslepke hernyóit is, ezzel segít szabályozni a kártevőállományt. Tavasszal és nyáron rengeteg rovart gyűjt össze fiókáinak – ez kifejezetten hasznos a biokertészetekben.
Másrészt viszont fészekrabló: más énekesmadarak fészkéből is elviheti a tojásokat vagy a fiókákat. A gyümölcsérés idején pedig gyakran megdézsmálja a meggy, cseresznye vagy szőlő termését. Emiatt sok kerttulajdonos ellenségesen tekint rá, különösen, ha az állomány elszaporodik.

Kertbarát szemlélettel együtt élhetünk vele
A szajkó viselkedését befolyásolhatjuk a kert kialakításával. Ha sűrű bokros részeket, természetes táplálékforrást és itatót biztosítunk, kevésbé támadja a gyümölcsöket. Ha kifejezetten zavaró jelenléte, hálós vagy vizuális védekezést is alkalmazhatunk az érő termések védelmére.
Fontos tudni, hogy a szajkó védett madár, eszmei értéke 25.000 forint. Bántalmazása, fészkének pusztítása törvénybe ütközik. A legjobb stratégia tehát az együttélésre törekvés: ismerjük meg szokásait, és alakítsuk úgy a kertet, hogy a lehető legkisebb konfliktus keletkezzen.
Őszi készletező – tölgyfák titkos segítője
Kevésbé ismert, de annál érdekesebb a szajkó szerepe az erdőfelújulásban. Ősszel makkokat gyűjt, és azokat elrejti a talajba, raktárként. A megfeledkezett makkok gyakran kihajtanak, így a szajkó fontos szerepet játszik a tölgyesek természetes regenerációjában. Hasonló viselkedés figyelhető meg kertben is, ha van a közelben tölgyfa – ilyenkor előfordulhat, hogy tavaszra meglepetésként kis csemetéket találunk a virágágyásban.
A sokarcú vendég
A szajkó nem egyszerűen gyümölcsfaló vagy fészekrabló – viselkedése összetett, és jelentős szerepet tölt be az ökoszisztémában. Jelenléte természetes, sőt, hasznos is lehet, ha kellő ismerettel és türelemmel viszonyulunk hozzá.
Képek: Pixabay.