Kár lenne hagyni, hogy a csalán csak gyomként nőjön a kertjében! Nyáron igazi kincs: kiváló bio permetlé kártevők ellen, felgyorsítja a komposztálást, sőt takarmányként is értékes.
A csalánt nyáron érdemes igazán gyűjteni, hiszen ebben az időszakban a növény a legdúsabb tápanyagokban, miközben friss hajtásai még nem fásodtak el. Ne hagyja, hogy ez az értékes gyógynövény gyomként vesszen kárba – használja ki rendkívüli összetételét! A frissen szedett csalán levelei és hajtásai bővelkednek vasban, kalciumban, káliumban, magnéziumban, valamint A-, C- és K-vitaminban. Emellett jelentős mennyiségű fehérjét is tartalmaznak, ami ritkaság a zöld növények körében.
Mikor és hogyan gyűjtsük a csalánt?
Napsütéses, száraz időben érdemes begyűjteni, lehetőleg virágzás előtt, amikor a levelek még zsengék és hatóanyag-tartalmuk csúcson van! Használjon kesztyűt, és kerülje a forgalmas utak menti növényeket, hogy tiszta, szennyeződésmentes alapanyagot kapjon.
Ne csak egyetlen célra gondoljon: a nyári csalán kiváló alapanyag lehet permetléhez, komposztaktivátorhoz, de akár szárított takarmánykiegészítőként is hasznosítható. Törekedjen arra, hogy a betakarított csalánt azonnal feldolgozza vagy megszárítsa árnyékos, jól szellőző helyen, így megőrizheti a benne rejlő értékes hatóanyagokat.
Bio permetlé házilag – a kert védelmezője
Készítsen erjesztett csalánlevet, és alkalmazza természetes tápoldatként, amely egyszerre táplálja a növényeit és távol tartja a kártevőket! A csalánlé gazdag nitrogénben, vasban, magnéziumban és egyéb mikroelemekben, amelyek serkentik a levélképződést, fokozzák a növények vitalitását, és pótolják a tápanyaghiányból eredő sárgulást. Különösen hatékony a legyengült, satnya fejlődésű növények esetében, illetve levéltetvek és más puhatestű kártevők visszaszorítására.

Gyűjtse be a friss csalánhajtásokat még virágzás előtt, majd töltse meg velük egy műanyag vagy agyag edényt körülbelül kétharmad részig! Öntse fel esővízzel vagy állott csapvízzel úgy, hogy a növényi részeket ellepje! Fedje le az edényt lazán (pl. gézzel vagy perforált fedéllel), hogy a levegő szabadon áramolhasson, de a rovarokat kizárja. Helyezze félárnyékos, meleg helyre, és naponta keverje meg egy bot segítségével! A forrás 10-14 napig tart, amit erőteljes, jellegzetes szag és sötétbarna szín jelez.
Permetezéshez szűrje le a folyadékot, majd hígítsa 1:10 arányban, vagyis 1 liter csalánléhez adjon 10 liter vizet! Ezt a keveréket permetezze a növények lombjára heti rendszerességgel, különösen vegetatív növekedési időszakban. Levéltetvek inváziója esetén akár 1:5 arányban is kipróbálhatja, de ne alkalmazza tűző napsütésben! Tápoldatként is kiváló: öntözze vele a gyökérzónát, hogy a növények azonnal hozzáférjenek a vízben oldott tápanyagokhoz!
Kerülje a használatot gyümölcsérés idején vagy virágzó kultúrákon, mivel a magas nitrogéntartalom felboríthatja a természetes fejlődési ciklust. Figyeljen a szagokra: ha a lé rothadó, kénes szagot áraszt, valószínűleg túlerjesztette, ilyenkor öntözésre még alkalmas, de permetként ne alkalmazza!
Komposztgyorsító csalán – morzsalékos humusz gyorsabban
Használja ki a csalán gyors bomlását és magas nitrogéntartalmát, hogy felgyorsítsa a komposztálási folyamatot! Aprítsa fel a frissen szedett hajtásokat, majd rétegezze őket a barna anyagok, például száraz levelek, szalma vagy aprított karton – közé! Ügyeljen az arányokra: egy rész zöld csalánhoz adjon legalább két rész száraz, szénben gazdag komponenst, így elkerülheti a kellemetlen szagokat és a túlzott nedvességet.
Ha a komposzt túl száraz, öntözze meg hígított csalánlével, ez egyszerre nedvesít és táplál! Alkalmazza frissítőként is, ha lassúnak érzi a bomlást, hiszen a csalán aktiválja a mikroorganizmusokat, így hamarabb nyerhet morzsalékos, tápanyagban gazdag humuszt!
Képek: Pixabay.