Terményárak

Terménypiac: jelentős áremelkedés – a fizikai piac elhitte a tőzsdét

Agrofórum Online

Jelentős és várhatóan tartóssá váló áremelkedés következett be a búzánál és a kukoricánál július utolsó napjaiban.

A korábbi elemzésekben még csak óvatosan megfogalmazott lehetőség a jelentősebb áremelkedésre megérkezett és bár egész biztosan lesz majd technikai korrekció, most úgy látom, a tendencia hosszabb távon is érvényesülni fog. A tőzsdei áremelkedéseket elkezdték követni a fizikai piacok is, a vevők nem vártak tovább, július utolsó napján mind Milanóban, mint Hamburgban a friss jegyzések 10,-EUR/to-s emelkedést mutattak az egy héttel korábbi tőzsdenapon jegyzett árakhoz képest.

A hetek, hónapok óta tartó és összességében kedvezőtlen időjárás a búza kínálatában visszaesést hozott és ez első körben a nyugat-európai helyzetben jelent meg. Ezt követően már az orosz és ukrán kínálat csökkenése is előtérbe került, majd legutóbb az USA-beli tavaszi búza számok hoztak negatív eredményeket, kilátásokat.

A párizsi tőzsde, a MATIF jegyzése volt az első a sorban és már úgy látszott, visszafordul, megáll az erősödés, mikor megjöttek az első hírek a vártnál gyengébb amerikai kilátásokról és az ennek folyományaként kialakult amerikai tőzsdei áremelkedésekről. Az utóbbi években a fundamentális kereslet-kínálati tényezők önmagukban kevésbé tudnak meghatározó szerepet játszani, a pénzügyi, technikai tényezők el tudják téríteni a jegyzéseket. Most azonban annyira erőssé váltak a termeléssel kapcsolatos hírek, hogy a legutóbbi napokban már a Chicago-i tőzsdén is megkezdődött az erősödés.

A barchart.com által készített ábrán az is kivehető, hogy a kék vonallal jelzett Chicago-i búza jegyzés most tért csak vissza a május-júniusi szintekre, míg az európai búza (fekete vonalakkal jelölve) már mintegy 15 %-kal van e fölött és a kukorica (zöld vonal) is a 170 EUR/to-s szintről 190 EUR/to-ra emelkedett:

Az erősödő trend kialakulásában az is közrejátszott, hogy az európai és a Fekete-tengeri tényleges szállítások iránti kereslet is megerősödött és Egyiptom mellett Algéria is jelentős mennyiségű vétellel jelentkezett. A szállítások egyes hírek szerint a Fekete-tengeri térségből egyre nehezebben teljesíthetőek – akik nem fedezték le korábban eladásaikat, az emelkedő árak miatt most jelentős és növekvő veszteséggel kell, hogy megtegyék. Ez érintheti a romániai kikötőkből történt eladásokat is, amiatt is, mert az elmúlt hetekben Romániában is folyamatosan esett az eső és a betakarítást ez az ország keleti részében hátráltatta.

A magyarországi helyzetben is érezni a fent leírtakat: mind a búza, mind az új kukorica ára 3.000-4.000,-Ft/to-val emelkedett az elmúlt hetekben és a búza keresleti ára is eléri már az 50.000,-Ft/to-s szintet a malmi búzára. Az áremelkedés hajtóereje ezeken túlmenően a minőségi eredményekben jelentkező nagy szórás – sok a gyengébb minőség, itthon is jelentős mennyiség ázott meg az elmúlt hetekben és ez látható az ajánlatokban is. Sok a „csomag-ajánlat”, amikor a jó, hibátlan búza mellett kisebb-nagyobb mennyiségben valamelyik értékében gyengébb részt is szeretné eladni a tulajdonos. Ez majd’ minden évben jelentkezik, most a hektolitersúly és az alacsony sikér a sláger téma.

Az újtermésű kukorica piaci is megélénkült, a franciaországi kilátások romlása a mi, egyébként jó kilátásaink mellett is tudott áremelkedést hozni – most senki nem bánja, hogy a világpiaci árakat kell követnie. A kérdésessé váló francia kínálat miatt megismétlődhet a 2 évvel ezelőtti helyzet, amikor jelentős forgalom bonyolódott le Németország felé. A július utolsó napi német jegyzések a kukoricára 10 EUR/to-val ugrottak meg az egy héttel korábbi, legutolsó jegyzéshez képest. A határidős piacon szereplők nem várnak jelentős csökkenést a későbbiekben sem, amit az is jelez, hogy a 2019. január-márciusi időszakra is megkezdődött a beárazás és az is hasonló mértékben erősödött.

Az olajosmagvakról most nem esik sok szó – a piac kicsit kivár, az amerikai-kínai vita kimenetele továbbra is bizonytalan. A hét végén reppent fel a hír, hogy Trump elnök és Juncker EU-Bizottsági elnök megállapodott, hogy majd az EU vesz sok-sok szójababot, de ez megint a két szereplőre jellemző „nagy szó” volt csak, amit aztán még a brüsszeli hivatalos kommentek is úgy módosítottak, hogy a piaci szükségletek alapján indokolt mennyiség jöhet szóba – extra kedvezményről vagy egyéb pénzügyi beavatkozásra nem kerülhet sor.

Augusztus erősen és erősödéssel indul – ahogy már korábban is jeleztük, a negatív hírek most egy emelkedő pályára állították a terménypiacot és jó eséllyel ez most nem összeomlással fog folytatódni, hanem egy magasabb árszinten történő stabilizálódással.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nagyobb lehet a vártnál az amerikai búzatermés

2025. július 12. 11:10

Amerikában inkább csökkentek, míg Európában inkább emelkedtek a főbb terményárak a héten.

Jó időjárást áraztak be a chicagói piacon

2025. július 5. 11:10

Európában a malmi búza ára 0,1 százalékkal, a repce kurzusa 1,8 százalékkal csökkent, a kukorica 2,9 százalékkal drágult, a takarmánybúza ára stagnált.

Mélybe lökték az árakat az enyhülő geopolitikai feszültségek

2025. június 28. 11:10

Európában a malmi búza 5,8 százalékot, a kukorica 1,3 százalékot, a repce 6,2 százalékot drágult, a takarmánybúza kurzusa pedig 5 százalékkal zuhant a héten.

Hat százalékkal drágult a kukorica Európában

2025. június 21. 11:10

Európában a malmi búza 2,6 százalékot, a kukorica 5,9 százalékot, a repce pedig 2,1 százalékot drágult, míg a takarmánybúza kurzusa 7,6 százalékkal zuhant ezen a héten.

Terménypiac: kismértékű árcsökkenés, talán csak a várakozás miatt?

2018. szeptember 10. 12:34

Az már jórészt biztosra vehető, hogy az EU28-akon belül a kukorica termés mennyisége legalább változatlan lesz 2018-ban, mint volt 2017-ben, még ha a belső forgalom lényegesen nagyobb szintjét is eredményezi, hogy a keleti régió többletéből kell biztosítani a nyugati régiók ellátását.

Csalódást keltettek az amerikai exportadatok

2024. február 2. 12:10

A búza drágult Amerikában és Európában is, ám a többi fő árucikk vesztett értékéből a csütörtöki kereskedés során a terménypiacokon.

Drágult a malmi búza Európában heti viszonylatban

2023. augusztus 12. 11:10

Erős mínuszokkal fejeződött be a hét a terménypiacokon. Chicagóban a búza 1,6 százalékkal, a kukorica 1,8 százalékkal, a szójabab 0,9 százalékkal, a repce pedig 0,4 százalékkal értékelődött le. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Terménypiac: áresésre felkészülni – most jöhet a meglepetés

2018. szeptember 5. 10:15

Augusztus utolsó napjaiban és a hét végén két fontos téma került középpontba és csak részben látszik a megoldás.