K. Anikó kérdése: Változó sikerrel harcolok a paradicsomvész ellen évek óta. Van-e valami új eljárás, módszer, ami segítené a védekezés sikerét?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Érdeklődő!
A paradicsom legsúlyosabb betegségéről, a paradicsom fitoftórás megbetegedéséről van szó, amit a Phythophthora infestans nevű, a peronoszpórafélékhez tartozó gomba okoz. Ha már több éve foglalkozik paradicsom termesztéssel, ismeri a tüneteit. Levelein szabálytalan alakú, nagy kiterjedésű, gyorsan növő foltokat okoz, a foltoknál a levél megpuhul, sárgul, és 1-2 napon belül a foltok elhalnak, barnán elszáradnak. Hasonló gyors lefolyású elhalásokat okoz a levélnyélen és száron is.
A fő kártételét a bogyóknál okozza: a még zöld, növekedésben lévő bogyókat fertőzi. 1-3 hét után jelennek meg rajtuk a tünetek márványozott barna, kemény, több cm-t is meghaladó kör alakú foltok formájában, tipikusan a kocsánytól kiindulóan. A fertőzött bogyók beérnek, azokon a barna foltok gyakran elrohadnak.
A védekezés eredményességéhez ismerni kell a gomba biológiáját, környezeti igényét. Mivel peronoszpóra féle, a magas páratartalmú, ködös, hosszan tartó vizes növényi felületet igényel a növény fertőzéséhez. Nem a nagy meleget kedveli, a fertőzéséhez elegendő a 12-15 °C, azután már 18-22 °C-os léghőmérsékletet igényel. Erős lehűlési időszak és hosszú, több órát meghaladó nedves lombfelület esetén fertőz. Ilyen időjárásnál gyors beavatkozásra, permetezésre van szükség a kár elhárítására. A kontakt hatású gombaölő szerek megelőző kezelésre, a felszívódó és kombinált készítmények a fertőzés, a betegség leállítására alkalmasak.
A paradicsom termesztés-technológiájával befolyásolni lehet a járványokat. Laza, nem sűrű telepítéssel az állomány szellőzését, a lomb gyors leszáradását segíthetjük. Harmonikus tápanyagellátással és öntözéssel fokozható a növények ellenálló képessége. Reggel végzett öntözéssel elkerülhető a lomb körüli levegő párásítása, harmat képződése.
A károsítók elleni védekezés egyik formája a növény rezisztenciájnak vagy toleranciájának felhasználása. A növénynemesítők a paradicsom fajtákba már számos kórokozóval és kártevővel szembeni ellenálló képességet építettek be. Ilyen fajtáknál az adott károsító elleni kémiai védekezés elkerülhető. Néhány a jelentősebb károsítók közül, melyek ellen bizonyos fajták ellenálló képességgel rendelkeznek: dohánymozaik vírus, bronzfoltosság vírus, verticilliumos, fuzáriumos, kladospóriumos betegség, lisztharmat, és fonálférgek.
Újabb fajtaismertetőben megjelentek fitoftóra toleráns vagy ellenálló fajták nevei is. Üzemi viszonyok között termesztett Maestria F1 és Previa F1 fajtákkal a szerzőnek is van pozitív tapasztalata, permetezés nélkül szabadföldön nevelhetők, és a bogyóit egészségesen kinevelik. Nemzetközi kereskedelemmel foglalkozó cégek vetőmagvakat is forgalmaznak, bárki megvásárolhatja és termesztheti azokat. Hazai kiskereskedelmi forgalmazásban is kaphatók a Kiepenkerl cég fitoftórának ellenálló fajtái (Phantasia, Philovita, Primavera, Primabella, Pyros, Romello). Bár lényegesen drágábbak, mint a hagyományos fajták, de értékes tulajdonságuk – fel nem használt gombaölő szer és a kijuttatás költsége, termésbiztonság – miatt megszolgálják árukat. Érdemes kipróbálni, házi kertekben különösen.