Növénytermesztés

Aktuális parlagfű és pollen helyzetkép

Agrofórum Online

Július hónap időjárása meghatározó volt a parlagfű fejlődése szempontjából. Július elején többször is az ilyenkor megszokott érték alá csökkent középhőmérséklet, ami a parlagfű fejlődését, növekedését lassította. A hónap második felében ismét visszatért a meleg idő, heves zivatarokkal melynek következtében az ország területének jelentős részén újra nagy mennyiségű csapadék hullott, ezzel véget vetve a helyenként kialakult aszálynak. A szélsőséges időjárásnak köszönhetően a tavalyi és az előző évekhez képest is hozzávetőlegesen két héttel később kezdődött a parlagfű tömeges virágzása, a pollenszezon.

Az elmúlt napok csapadékos meleg időjárásának a hatására a parlagfű fenológiája felgyorsult, a múlt hét végén még virágbimbós állapotú növények a hét közepén már virágzásnak indultak.

www.met.hu/idojaras/agrometeorologia/csapadek/

A szántóföldi kultúrák közül a napraforgó és a kukorica állományok gyomelnyomó képessége továbbra is jónak mondható, de a táblaszegélyeken, a parlagfű intenzív növekedésnek indult. A dűlőutakat illetően sem jobb a helyzet, a szélsőséges időjárás miatt kissé megrekedt parlagfüvet lebecsülték a gazdák, ezért kevésbé törődtek vele, a csapadék hatására mostanra a parlagfű helyenként élő falat alkot. Hasonló a helyzet a meghántott gabona tarlókon is.

Gyomirtott útszegélyen a parlagfű – fotó: Nagy László

A csapadék hatására a tarlók intenzív gyomosodásnak indultak, ami agronómiai szempontból ugyan kedvező, de sokan elfelejtkeztek a tarlók további ápolásáról. A kaszált közterületeken is nagyon változatos a kép, a frekventált helyek szépen le vannak kaszálva, de a félreeső helyeken a több hete elvégzett kaszálások óta burjánzik a parlagfű. A ruderális- és az építési területeken sem jobb a helyzet, ott is a csapadékot követően napjainkra már méretes növények találhatók. A közúthálózatnál a kaszálások terén észlelhető a nyári szabadságolási időszak miatt a kaszált parlagfű újra megnőtt, azonban a gyomirtott szegélyek még mindig gyommentesek.

Bujánzó parlagfű a táblaszéleken, szegélyeken – fotó: Nagy László

Az Országos Közegészségügyi Intézet Közegészségügyi Igazgatóság Levegőhigiénés és Aerobiológiai Osztály elektronikus felületén adott tájékoztatása lapján:

A parlagfű pollenkoncentrációja az ország nagy részén továbbra is alacsony, bár helyenként – elsősorban az Alföld középső és keleti területein (Debrecenben és Békéscsabán) közepes pollen koncentrációt mértek.

A tavalyi év ezen időszakában több napon keresztül alacsony pollen koncentrációt mértek a Budapesti, Győri, Szegedi, Zalaegerszegi mérőállomásokon viszont közepes koncentráció ekkor még nem fordult elő.

Az előző éveket figyelembe véve megállapítható, hogy a parlagfű szezonális megjelenése, a virágzás kezdeti intenzitása nagyban függ a júliusi csapadékmennyiségtől, középhőmérséklettől. A júliusi csapadék nagyban felgyorsítja a parlagfű regenerálódását is, ezáltal a védekezések hatékonyságát jelentősen rontja.

Az előrejelzések alapján elkövetkezendő időszak időjárása kedvez a parlagfű virágzásának ezért, továbbra is a lakott területek közelében levő fejlett virágzó vagy virágzás közeli állapotban levő parlagfű elleni védekezésre kell hangsúlyt fektetni.

A gabona tarlók is kiemelt figyelmet követelnek, mivel nem megfelelő tarlóápolás esetén jelentős felülettel járulnak hozzá a parlagfű pollenterheléshez.

 Nagyon fontos a dűlő utak, a táblaszélek folyamatos karbantartása is, mivel fejlett parlagfű ott évek óta rendszeresen nagy mennyiségben fordul elő.

A kaszálások szakszerű, rendszeres elvégzése továbbra is a legfontosabb feladat, mert a parlagfű gyors regenerálódása, újrahajtása várható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hyvido Neo- vírusrezisztens hibrid árpák a Syngenta-tól

2025. július 3. 13:10

A gabonákat támadó vírusok esetében az enyhe telek is közrejátszanak abban, hogy növekszik a vírusnyomás az őszi árpa állományokban.

Csavarja fel a gabonatermelés hatékonyságát hibridekkel!

2025. július 2. 14:10

Termésstabilitás és precíziós technológia: a nyerő páros.

A repce nem tűnik el, csupán alkalmazkodik

2025. július 1. 18:10

Az utóbbi években az európai repcetermesztés komoly kihívásokkal szembesült. A megoldás a hatékony nemesítésben és technológiában van.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Gyors, hatásos korai gyomirtás kalászosokban

2023. február 23. 05:38

Az ősszel nagy területen elvetett gabonák, köszönhetően a zömében enyhe és csapadékos időjárásnak, szépen fejlődtek. Ez az idő a gyomok növekedésének is igen kedvező volt. Akinek ősszel sikerült a gyomirtást elvégezni, valószínűleg mostanra tiszta a területe, de sokaknak nem volt rá lehetősége, nekik most korán kell beavatkozniuk.

Szakmázzunk a Bayer-rel! – Egyre fontosabbá válik a kalászosok őszi gyomirtása

2019. november 25. 14:28

Az utóbbi években egyre többen ismerik fel az őszi gyomirtás előnyeit. Ma már az őszi kalászosok közel 10%-án alkalmazzák a termelők, és aránya évről évre növekszik.

A szója gyomirtásának meghatározó alapvetései

2018. október 20. 02:37

A szója gyomirtásának szükségessége nem kérdés, a feladat annak eldöntése, hogy mit és mikor, milyen dózisban és kombinációban használjunk az elérhető legnagyobb hozam elérése érdekében. A körültekintéssel elkészített terv és precíz kivitelezés szükségessége itt még inkább igaz, mint sok más kultúra esetében.

Adjunk esélyt egy jó kalászos évnek!

2018. március 2. 07:46

A kora tavaszi fejtrágyázást követően március-áprilisban megkezdődhet az őszi búza tavaszi vegyszeres gyomirtása.