Növénytermesztés
Fizetett tartalom

A napraforgó termesztéstechnológiája 2014-18

Dajka Máté - Kleffmann&Partner Kft.

A 2018/19-es mezőgazdasági év vége felé közeledve érdemes néhány szóban számot vetni arról, hogy az utóbbi években milyen trendeket láthattunk a napraforgótermesztésben.

Ha az 5 évvel ezelőtti állapotokat vesszük figyelembe, akkor az látszik, hogy Magyarországon alapvetően a Clearfield technológia a domináns: 2014-ben az összes terület több mint 60%-án vetettek Clearfield vetőmagot, kb. 20-20%-on pedig Express Sun vagy konvencionális hibrideket.

Az azóta eltelt évek során a konvencionális vetőmagok fokozatosan visszaszorultak, a 2017/18-as mezőgazdasági idényben már alig valamivel több, mint 5% volt e hibridek területi részesedése.

Az ExpressSun hibridekkel bevetett területek aránya némi növekedést mutatott: a napraforgó terület 20%-ából való részesedés az elmúlt években 25%-ra emelkedett és az utóbbi években e körül az érték körül stabilizálódott.

A Clearfield hibridek szempontjából a 2015-ös év jelentett fordulópontot. Ekkor vált ugyanis elérhetővé a magyar termelők számára a Clearfield Plus technológia. A megjelenés évében még csak a terület 3%-án volt megtalálható az új technológiájú vetőmag, ám ez az arány az évek során folyamatosan növekedett. 2018-ban a napraforgóval vetett területek 30%-ára Clearfield Plus vetőmagot vetettek.

A Clearfield Plus vetőmagok területének százalékos aránya az utóbbi években folyamatosan nőtt, legjelentősebb mértékben a Clearfield területek kárára, részben pedig a hagyományos területek rovására. E trendek alapján feltételezhető, hogy azok a gazdaságok, amelyek korábban Clearfield hibridet vetettek fokozatosan átálltak a Clearfield Plus hibridek termesztésére.

A Clearfield és Clearfield Plus területek együttes aránya szintén növekedett, 2018-ban már 65% volt.

Bár az ExpressSun hibridek növekménye az évek során jóval szerényebb volt, azonban 2018-ig folyamatos növekedés látszik. Külön érdemes szót ejteni a tribenuron metil toleráns hibridekről – méréseinkben ezek közé azokat a napraforgó hibrideket soroltuk, amelyek bár toleránsak az említett hatóanyaggal szemben, mégsem birtokolhatják az Express márkanevet. Ezek aránya 2015 óta szintén növekszik, 2018-ban több mint 3%-os volt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

Az Agropyron glael mint a kenyérbúza lehetséges génforrása

2024. november 13. 08:10

A nemesítőkre és a kutatókra nyomás nehezedik, hogy olyan új fajtákat hozzanak létre, amelyek nagyobb hozamúak, táplálóbbak, ellenállóbbak a kártevőkkel és a betegségekkel szemben.

A cirok jól szerepelt no-till technológiában

2024. november 12. 17:10

Egyre többet hallani a cirokról, mint a jövő alternatív fehérjenövényéről.

Újra emelkednek a güzühalmok

2023. október 5. 11:40

Tavaly szinte egy sem volt, de az idén máris megjelentek az első güzühalmok, vagy más néven güzühordások.

A 2022-es napraforgó szezon termelői szemmel a 6 tonna program tükrében | Syngenta

2022. december 2. 06:34

A Syngenta 6 tonna programunkban kitűzött céltól még egy olyan kihívásokkal teli év sem tántoríthat el minket, mint a 2022.

Biztos lehet a Zamir és a Mavrik hatékonyságában

2019. február 18. 09:17

Megállapítható, hogy a vizsgált kombinációkban történő kijuttatásuk nem jelent kockázatot a méhekre.

Genetikai védelemmel a napraforgó termésének maximalizálásáért

2023. augusztus 30. 10:10

A nemesítés folyamatos és egyik legnagyobb kihívása, hogy lépést tartson a kórokozók fejlődésével, megelőzze a rezisztens kórokozó populációk kialakulását.