Agrárközélet

Raktározásnál fontos a rágcsálók távoltartása

NAK

A gabona tárolása során kiemelten fontos a rágcsálók távoltartása, hiszen komoly egészségügyi kockázatot jelentenek és ugyancsak emiatt a madarak elleni védelem is kiemelten fontos. Az áru utótisztításának/rostálásának elmaradása is a raktározási problémák melegágya.

A rágcsálók komoly egészségügyi kockázatot jelentenek (ürülékük, tetemük veszélyes idegen anyag), ezért tárolás során a terménytől mindenképpen távol kell őket tartani. Ez leginkább az általános tisztaság magas szinten tartásával valósítható meg. A rágcsálóirtó mérgeket (dobozokat) nagy odafigyeléssel kell kezelni és folyamatosan ellenőrizni, mivel rendkívül veszélyes, az áruval történő keveredés esetén a termény kemikáliával szennyeződhet. A madarak elleni védelem egészségügyi szempontból rendkívül fontos. Tollukat, tetemüket, ürüléküket a tárolt terménytől távol kell tartani!

A raktározási problémák melegágya az áru utótisztításának/rostálásának elmaradása. Az elmúlt évek során bebizonyosodott, hogy a kombájntiszta termény nem alkalmas hosszú távú tárolásra. A keverékesség kitölti a szemek közötti légréseket, és nem tudja leadni a szem a hőt és a párát – illetve, amit lead, azt a keverékesség felveszi. Így nedvesedik, melegszik a tétel – bogaras lesz, gomba fejlődik, idegen szag érződik, bekeményedik, toxinos lesz. A többszöri gázosítás minőségromláshoz vezet, növeli a költségeket és bizonyos esetekben akár az áru visszautasításához is vezethet.

A szermaradványokra és gázkoncentrációra vonatkozó szigorodó EU-s előírások miatt egyre gyakoribbak az olyan vevői igények, amelyek szerint a termény gázosítása nem megengedett. Az elmúlt években az tapasztalható, hogy az áru szárítása is sok esetben elmarad. A termény viszonylag magasabb nedvesség-tartalma miatt a tél beköszöntével több pára képződik a tételekben, amely lecsapódva a termény nedvesedéséhez és tömörödéséhez vezet, aminek elengedhetetlen következménye a szemek romlása. Ez a jelenség hatványozottan érvényes a poros keverékes felületeken.

A megnövekedett átmenő készletek következménye, hogy sok esetben, a vonatkozó szabvány által megengedett 2–3 méternél jóval magasabban tárolják a terményt. Minél magasabban tárolják a terményt, annál nehezebben adja le egységnyi felületen a hőt és a párát. Az így kialakult nedvesség kedvez a gomba- és egyéb kártevőfertőzésnek, ami melegágya a toxinok kialakulásának, ami szélsőséges esetben megakadályozhatja az áru értékesíthetőségét.

A tárolt tételek mozgatásával, szellőztetésével javítható lenne a helyzet, de sokszor a helyhiány miatt ez nem történik meg. A minőségi romlás megelőzhető lenne a tételek folyamatos monitorizálásával, de sajnos ez igen gyakran elmarad. Az áru állagromlása, ha elindul, már nem visszafordítható. A veszteségek minimalizálása azonnali beavatkozást igényel (árukezelés, árumozgatás, akár áttárolás). A betárolt termény heti (de akár többszöri) ellenőrzést igényel ahhoz, hogy a minőségét hosszú távon megőrizhesse: a hőmérséklet ellenőrzése, a nedvesség ellenőrzése, érzékszervi vizsgálat, az áru szemrevételezése, amely ki kell, hogy terjedjen a beázások, összetapadás, a penészes-csírás részek, a raktári kártevők és rovarfertőzések feltárására. Mindezen észrevételeket, a szükséges és az elvégzett árukezelés megnevezésével a heti készletminőség-ellenőrzési lap kellene, hogy tartalmazza.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Két hónapos mélypont után drágul a szójabab

2020. február 4. 06:35

Hétfőn 0,1 százalékos pluszban állt a szójabab, a tonnánkénti mennyiségnek megfelelő ár 321 dollárig emelkedett, de előtte a 322,2 dollárnak megfelelő szinten is kötöttek üzletet.

Tudja-e Ön? - Hogyan alakultak ki napjaink óriási kombájnjai?

2020. április 8. 05:37

A kombájnoknál az igazi nagy változásokat az elektronikai és az infó-kommunikációs megoldások beépítése hozta magával, amely az üzemeltetést könnyíti meg, egyúttal nagyobb teljesítmény elérését és gazdaságosabb használatot tesz lehetővé.

Nagy István: tovább kell erősíteni az ukrajnai szárazföldi gabonafolyosót

2022. november 2. 14:53

Magyarország minden eszközzel támogatja a szárazföldi gabonafolyosó működését – közölte Nagy István agrárminiszter.

Drámai zuhanásban az ukrán gabonaexport

2023. október 26. 14:40

Ukrajna gabonaexportja eddig 8,56 millió tonnára esett vissza a 2023/24-es július-júniusi gazdálkodási szezonban – derült ki a kijevi Földművelésügyi Minisztérium adataiból.