Növénytermesztés

Öntözni vagy nem öntözni? –az űrből érkező segítség

Agrofórum Online

Hamarosan az űrből is segítségre számíthatnak a gazdák az öntözéssel kapcsolatos döntések meghozatalában.

A Nemzetközi Űrállomáshoz kapcsolt ECOSTRESS (ECOsystem Spaceborne Thermal Radiometer Experiment on Space Station) elnevezésű berendezés a növények vízhasználatára vonatkozó adatokat gyűjti a bolygónk felszínérő. Ezek felhasználásával több kérdésre is válasz adható:

  • Hogyan reagálnak a növények az aszályra?
  • Miként változik a nap folyamán a növények vízforgalma?
  • Csökkenthető-e a növények aszállyal szembeni kitettsége a monitoring tevékenység fokozásával?

Az ECOSTRESS program célja a növények hőmérsékletének precíz mérésével e kérdések megválaszolása. Mindennek a biofizikai alapja az, hogy amennyiben a növény számára elegendő víz áll rendelkezésre, úgy bizonyos mértékig szabályozni tudja a hőmérsékletét. Aszály estén – víz hiányában – a hőmérsékletemelkedést nem tudja ellensúlyozni. Az ECOSTRESS rendszere ezt méri. A kapott adatokból az űrből valaha készült legrészletesebb földfelszíni hőmérsékleti térkép készül, ami arra is alkalmas, hogy akár egyes szántóföldi egységekre szabottan lehet értékes információkhoz jutni. A NASA ECOSTRESS munkacsoportja a mérési eredmények alapján képezi az ESI indexet (Evaporative Stress Index), azt az aszálymutatót, amely a gazdálkodókat segíti az öntözéssel kapcsolatos döntések meghozatalában.

De hogyan is működik ez a berendezés? Az ECOSTRESS alapvetően a felszíni hőmérsékletet méri, ami a növények hőstresszével áll szoros összefüggésben, hiszen ezekből az adatokból meg lehet határozni azt, hogy a növény mennyi vizet használt fel. Tegyük fel, hogy két növényt vizsgálunk. Az egyiket öntözik a másikat nem. A vízzel ellátott egyed alacsonyabb hőmérsékletű lesz. Ha elegendő mennyiségű víz áll a növények rendelkezésére, kinyitják gázcserenyílásaikat, amelyeken keresztül felveszik a fotoszintézishez szükséges szén-dioxidot. Ez azzal jár, hogy a növény vizet veszít. A víz szűkében lévő növény a teljes kiszáradás megelőzése érdekében zárja a sztómáit, így próbálja megőrizni a maradék vizet. A vízvisszatartás idején a növény kevésbé képes lehűlni.

A rendszer a nap folyamán a Nemzetközi Űrállomás sajátos keringési pályájának köszönhetően többször, különböző időpontokban végez méréseket. Ez azért fontos, mert a növények életfolyamatai a nap folyamán változást mutatnak.

Az ECOSTRESS által gyűjtött hőmérsékleti adatok elemzéséből az evapotranszspiráció értéke (az a vízmennyiség, amely a Föld felszínéről és a növényekből párolog el) határozható meg. Ez az az adat, amely segíti a gazdákat az öntözéssel kapcsolatos döntések meghozatalában. Az evapotranszspiráció alapján meghatározható, hogy mennyi vízre van szükségük a növényeknek, illetve, következtetni lehet a várható aszályos periódusok kialakulására.

A mért adatok alapján megállapítható, hogy mennyi víz került a légkörbe, és ehhez mennyi energiára volt szükség. Világosan kirajzolódik, hogy mely növények hatékonyak a vízfelhasználásban, és melyek az aszálystressz által sújtottak. A kis méretű adatvételi egységek (kb. 21 m2) részletes megfigyelésre adnak lehetőséget. A témában információ a https://www.agronomy.org/science-news/houston-were-here-to-help-the-farmers és https://ecostress.jpl.nasa.gov/ weboldalon található.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Milyen gondozást kívánnak télen az örökzöldek?

2023. december 26. 04:39

Milyen gondozást kívánnak a télen is zöld levelű növények? Valóban kell öntözni őket?

A nyári hőstressz ellen is védelmet nyújt a jégvédő háló

2018. február 14. 08:06

A távérzékelésre alapozott technológia lehetővé tette, hogy a gyümölcsösök vízháztartását olyan eszközökkel is mérjék, melyekhez nem szükséges laboratóriumi felszerelés.

Miből legyen sövény? I. rész – lombhullató, pompásan virágzó sövénynövények

2019. június 22. 04:36

Milyen lombhullató, feltűnő virágzatot nevelő növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez is? Melyek a legnépszerűbbek közülük? Hogyan gondozzuk az egyes sövénynövény-fajokat?

Mitől hullanak le zölden a 30 éves fenyőfa tűlevelei?

2023. augusztus 25. 04:39

Harmincéves fenyőfám tűlevelei pár hete zölden elkezdtek hullani, valamint a friss hajtások is puhának, fonnyadtnak tűnnek. Mi lehet az oka? Eddig hasonlót sem tapasztaltam, csak szeles időben szaporodtak meg a barnás tűlevelek a talajon.