Árvíz, monszun, aszály, sertéspestis és a kereskedelmi háború változtatta meg az erőviszonyokat az agrártermékek piacán 2019-ben. A Peking és Washington közötti megállapodás élénkítheti a globális keresletet az OTP Alapkezelő szakértői szerint.
2019 végével egy nehéz év zárult le az agrártermékek piacán. Tavasszal az amerikai Közép-Nyugaton árvíz pusztított, Indiát június óta az elmúlt 25 év legdurvább monszunja sújtotta, Ausztráliában pedig a 2017 óta tartó aszály és szárazság gyilkos bozóttüzet okozott a kontinens teljes területén. Az afrikai sertéspestis tovább tombolt, kényszervágások elrendelésére kényszerítve a hatóságokat. Az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktus alakulása alapvetően változtatott a piaci erőviszonyokon, tovább szűkítve az év folyamán az amerikai agrárexport lehetőségeit.
„Idén a kereskedelmi megállapodás első fázisának aláírása alapvetően befolyásolja az agrárpiac helyzetét. Kína a megállapodás értelmében 2 év alatt mintegy 32 milliárd dollár értékben vásárolna amerikai agrártermékeket. Ennek megvalósulása esetén az éves kínai import kicsit ugyan alatta maradna a kereskedelmi háború kitörése előtti szintnek, amely nagyjából 19,5 milliárd dollár egy évben, de jócskán meghaladná az elmúlt két évben jellemző szinteket, így élénkítve az agrártermékek iránti globális keresletet” – válaszolta az agroforum.hu kérdésére Hosszú Ferenc, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója.
„Az Egyesült Államok és Kína között kitört kereskedelmi háború következtében a Kína által importált amerikai agrártermékek mennyisége közel felére esett vissza a 2017-es állapothoz képest. Ez a kedvezőtlen időjárási körülményekkel együtt nagyon nehéz helyzetbe hozta az amerikai farmereket, a csődbe került farmgazdaságok száma több mint 20%-kal nőtt tavaly. Donald Trump, amerikai elnök a probléma enyhítése és szavazóinak megtartása érdekében 28 milliárd dolláros állami támogatási keretet nyitott meg a nehéz helyzetbe került gazdák kisegítésére, illetve megnövelte a családi farmergazdaságok által vállalható hitel törvényben maximalizált értékét” – fűzte hozzá Kovács Zsolt, az OTP Alapkezelő nyersanyagpiaci elemzője.