Sokféle gazdálkodó sokféle program szerint végzi a munkáját és még többféle kötelezettségnek kell megfelelnie mindeközben. Többen kérik már az adminisztrációhoz és a határidős figyelmeztetésekhez is szaktanácsadók segítségét, hiszen nagyon könnyű elveszni ebben az információ-tengerben. Így összefoglaltam a legfontosabb határidőket az egyes kötelezettségvállalások tekintetében.
Zöldítéshez kötődő határidők:
A parlagon hagyott terület: pihentetési időtartama legalább a tárgyév január 1-jétől augusztus 31-éig tart, és a pihentetés időtartama alatt a terület teljes egészén tilos növényvédő szert használni!
A nitrogénmegkötő növényfajok termesztési időszaka:
– az évelő növények esetében: május 1.- szeptember 30.
– az egynyári növények esetében (idén változott!): április 1.- június 20.
– szója esetében: május 15.- július 15.
– zöldborsó esetében (idén változott!): április 15.- június 10.
– lóbab esetében (idén változott!): április 15.- június 30.
– közönséges vagy veteménybab esetében: május 10.- július 20.
A növénynek a teljes időszakban a területen kell lennie!
Másodvetéssel kapcsolatos határidők:
Az ökológiai jelentőségű másodvetések esetén a vetési határidő továbbra is október 1-e!
A hagyományos másodvetés és zöldtrágya támogatási célra nem vehető figyelembe, amennyiben október 31. és február 15. között kerül elvetésre.
A másodvetésnek 60 napig a területen kell lenni, és a vetés, valamint a betakarítás lejelentésére is 15 nap áll rendelkezésre.
Szálas fehérjenövény:
Az igénylés évét megelőző évben ősszel, vagy a tárgyévben tavasszal telepített vagy felülvetett kultúra esetében az első évben: augusztus 1-jéig egyszeri,
további években: július 1-ig legalább kétszeri kaszálást kell végezni!
Szálas fehérjenövény termesztés támogatás esetén a 80%-os fedettség is előírás!
AKG/ÖKO:
A 2015-ös pályázóknak a kötelezettségvállalásuk 5. éve: 2020. január1-től 2020. december31-ig tart, erről webGN-t kell beküldeniük 2021 január 1-31. között.
AKG 2016 esetén a 4. év van folyamatban, ebben az esetben a kötelezettség vállalás átadására az 5. évre vonatkozóan 2020. december 31.-ig küldhető be kérelem.
ÖKO 2018 programban résztvevők 2. gazdálkodási éve van folyamatban, ebben az esetben a kötelezettség vállalás átadására a 3. évre vonatkozóan 2020. december 31.-ig küldhető be kérelem.
WebGN- t a fenti két esetben is erre az évre vonatkozóan jövő év januárjában kell beküldeni.
AKG és ÖKO esetén a tápanyag-gazdálkodási tervek elkészítési határideje: szeptember 30., AKG-s ültetvények esetén a levélminták leadási határideje: augusztus 31.
HMKÁ alapján:
Fakivágási tilalom: a magányosan álló fát tilos kivágni, míg az egyéb fára, bokorra és sövényre a március 1. és augusztus 31. között- költési és fiókanevelési időszakban – fakivágási tilalom érvényes.