Egy elemzés szerint az Oroszországból, Ukrajnából és Kazahsztánból származó búzakivitel stabil marad a 2020/21-es időszakban.
Ezek az országok az exportra szánt búza nagy részét a Fekete-tengeren keresztül exportálják főleg Afrikába és a Közel-Keletre az ügyfeleik számára. Ezek a régiók szintén fontos vásárlónak számít az Európai Unió számára, ahol az elemzők arra számítanak, hogy a száraz tavaszi időjárás miatt csökken a termés.
Az Oroszországból, Ukrajnából és Kazahsztánból származó búza kivitel a Thomson Reuters hírügynökség által megkérdezett szakértők előrejelzései szerint stabil marad, és várhatóan 60,2 millió tonnát tesz majd ki a július 1-jén kezdődő évben. A 17 elemző, kormányzati tisztviselő és agrárpiaci kereskedő megkérdezésén alakuló felmérés adatai szerint a három ország összesített 2020-as búzatermése 0,8 százalékkal 115,2 millió tonnára növekedhet majd. Ez a medián adatot jelöli.
Oroszország, amely várhatóan továbbra is a világ legnagyobb búza exportőre marad, versenyképességének fő kockázata a potenciális állami exportkvóta – nyilatkozta egy orosz banki elemző. Oroszország ebben az évben a 2019-s esztendőhöz képest kevesebb magas fehérjetartalmú búzát takaríthat be. Tavaly viszonylag magas volt ennek a részesedése a teljes termésen belül. Szakértők szerint ez nem jelenthet komoly problémát, mivel a teljes betakarítási mennyiség várhatóan csökkenni fog az Európai Unióban – nyilatkozta egy neve elhallgatását kérő mezőgazdasági tanácsadó.
Az ukrán kereskedők számára előnyt jelentene az ágazat orosz állami szabályozásával kapcsolatos egyértelmű stratégia ismertetése – fűzte hozzá egy kijevi kereskedő. Az átlagostól melegebb téli időjárás, a tavaszi esőzések és a forró április után Ukrajnában a termés minősége még kérdéseket vet fel.
Mindhárom ország búzakészletei alacsonyak a betakarítási szezon kezdetén. Az exportinfrastruktúra bővítése, amely alacsonyabb átrakodási költségeket tesz lehetővé, elősegíti azonban Oroszország és Ukrajna értékesítéseit.
A Közép-Ázsia legnagyobb gabonatermelőjének számító Kazahsztánban általában szeptemberben kezdődnek az aratási munkálatok. Most a meleg időjárás miatt komolyabb esőzésre lenne szükség az elkövetkező hónapokban.