Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Mennyi műtrágyát igényelnek a kaszálók?

Borealis L.A.T

Egy tipikus franciaperjés kaszáló, amit háromszor kaszálnak egy évben, mintegy 100-130 kg/ha nitrogént igényel. Egy ötszöri vágású, túlnyomórészt angolperjéből álló kaszáló viszont a talajból már akár több, mint 300 kg nitrogént is kivonhat hektáronként. A kijuttatott nitrogén először mindig a többlet szénatermésben jelenik meg. Csak az optimális termés (szénamennyiség) elérése után kezdi el a további kijuttatott nitrogén a fehérjetartalmat is növelni.

A németországi Spitalhof im Kempten-ben végzett, 5 éves tartamkísérletünkben a nitrogén mennyiségének növelésével azt tapasztaltuk, hogy 1 kg kijuttatott nitrogén hatóanyag 22 kg szárazanyag többlettermést eredményezett. A megengedett maximálisan kiszórható szervestrágya-mennyiség (max. 170 kg N/ha) mellett kijuttatott további 40 kg/ha nitrogén vágásonként (4 vágás volt) 3500 kg/ha szárazanyag terméstöbbletet és 600 kg/ha mennyiséggel több fehérjét eredményezett.

Mikor van a kaszálók műtrágyázásának ideális időpontja?

Az egyéb befolyásoló tényezők – mint a hasznosítás módja, és az ápolás – mellett a szálastakarmány-előállításban a nitrogéntrágyázásnak is fontos szerepe van. A nitrogénadag meghatározása során figyelembe kell venni a terület terméspotenciálját és a hasznosítás módját is (legelő vagy kaszáló). A túlnyomórészt fűfélékből álló, 3 vágású kaszáló például magas terméspotenciál esetén 120-150 kg/ha nitrogént igényel. Egy hasonló, de 5-szöri vágású területre viszont már 210 kg/ha nitrogént is érdemes kiszórni.

A nitrogént a növekedési időszak alatt megosztva, több részletben érdemes kijuttatni. Amennyiben a tavaszi időszakban, április és május hónapokban hangsúlyosabban műtrágyáztunk, érdemes – a későbbiekben csökkenő ütemű növekedésnek megfelelően – a további nitrogén-mennyiségeket csökkenteni.

Szervestrágya használata esetén a kiegészítő műtrágyamennyiséget csökkenteni kell a szervestrágya nitrogéntartalmának megfelelően.

Érdemes gyorsan ható nitrogénformákat használni

A vágások közötti viszonylag rövid növekedési időszakok miatt a kaszálók műtrágyázása során a gyorsan ható nitrogénformákat tartalmazó műtrágyákat (mint pl. az NAC 27 N) érdemes előnyben részesíteni. Így célzottan tudunk reagálni az állomány aktuális állapotára és hozzásegíthetjük a növényeket az újbóli gyors növekedéshez. Az NAC 27 N a nitrogén mellett 12,5% meszet (CaO) is tartalmaz, így használatával ezt a fontos tápanyagot is visszapótoljuk.

További részletekért látogassa meg weboldalunkat!

Borealis L.A.T

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok megfelelő tápanyagellátása jó befektetés

2024. december 14. 16:10

A tápelemek közül nemcsak a makroelemeket igénylik, hanem a mikroelemek kijuttatását is meghálálják: termésmennyiséggel és az ezerszemtömeg növekedésével.

Mit tehetünk télen a komposzttal?

2024. december 10. 08:10

A téli hideg jelentősen lelassítja a komposztálás természetes folyamatait, mivel a bomlásban kulcsszerepet játszó mikroorganizmusok hőmérsékletérzékenyek.

Értelmezzük és értékeljük ki a talajvizsgálati eredményeket!

2024. december 4. 17:10

A bővített talajvizsgálat tartalmazza a talaj magnézium-, réz-, cink- és mangánellátottságának a megítélését lehetővé tevő paramétereket is.

Az őszi alaptrágyázás jelentősége őszi búzában

2024. november 21. 16:10

Kísérletek bizonyítják, hogy a búza még csernozjom talajon is képes megduplázni, hektáronként 9 tonna fölé növelni a termés mennyiségét.

Rekordmagasra emelkedett egyes európai műtrágyák ára

2024. december 16. 11:10

A műtrágyagyártók a magas gázárak miatt kényszerülnek a pétisó árának emelésére. A karbamid és az UAN-oldat árai egyelőre nem változtak.

Szélsőségek a kukorica árában: továbbra is nagy a bizonytalanság

2023. november 11. 16:40

Nagyon emlékezetes év lesz 2023 a magyar gazdálkodók számára. Egy év alatt a tények és remények mondhatni megjárták a mennyet és a poklot. A klímaváltozásból adódó időjárási anomáliák, a globális világ gazdasági és politikai hatásai nem kerülték el Magyarországot sem, soha nem látott bizonytalanságot, szélsőséges gazdálkodási környezetet teremtve a mezőgazdasági termelők számára. Ennek eredményei pedig a kukoricatermesztésben is megjelentek.

A műtrágyázás és öntözés meglepő hatásai a kukoricahozamokra

2023. december 11. 16:40

Milyen hatással van a kukoricára mono-, bi- és trikultúrában a műtrágyázás és öntözés? Erre is választ adnak a Debreceni Egyetem (DE) tartamkísérletei.

Felrobbant a műtrágya ára - mit tehetnek a gazdálkodók?

2021. július 16. 07:03

Még a tapasztalt szántóföldi gazdálkodók sem emlékezhetnek olyan magas műtrágyaárakra, amelyeket mostanában látni.