22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Mindent a zöldítésről: Zöldítő vetőmagkeverékek kiválasztásának szempontjai a 2020-as szezonban

Etalon Vetőmag Kft.

A nyári betakarítású növények lekerülését követően ismét kezdődik a zöldítési szezon. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján idén sem lesz egyszerű jó döntést hozni.

Tovább nőtt az ökológiai másodvetés területe az előző évekhez képest, 2020-ban: 250 – 300 ezer ha körül várható. A termelők a haszonnövények vetésforgóját többé-kevésbé betartva tervezik meg minden évben. Tapasztalatunk szerint a szakmailag felkészült gazdálkodók a zöldítés során elvetett másodvetésű növényeket is ilyen okszerű elvek  alapján alkalmazzák. A termelők az ökológiai másodvetésből származó előnyöket élvezhetik, amennyiben átgondolt keverékválasztással és agrotechnikával végzik el zöldítést.

Facélia, mint kiváló méhlegelő

A termelőknek a következőket kell mérlegelni:

  • A talajadottságok ismerete (kötött, laza, homok, erózió stb.)
  • Vetésforgó (elővetemény, következő kultúra)
  • Vetésidő (főnövény lekerülés után közvetlen, ősz eleje)
  • Beforgatás időpontja (őszi, tavaszi)

A legnagyobb területen elvetett zöldítő vetőmagkeverékek:

Kalászos és keresztes komponensű keverékek

Zöldítő keverék: Derecskei Rozsika (80 % zöldrozs, 20 % olajretek)

A keverékekben szereplő fajok részben áttelelőek, amelyek a téli takarással védik az eróziónak és deflációnak kitett talajokat.  A keverékben tömegarányra vetítve nagyobb arányt képviselnek a kalászosok, amelyek gyökérzete nem hatol mélyre a talajban, így nem szárítja ki a mélyebb talajrétegeket. A kártevőkre kevésbé érzékenyek, így biztonságosabb kelés érhető el. Az áttelelő fajnak köszönhetően késő nyári vagy őszi vetéseket is jól tolerálják. Csekélyebb zöldtömeget hoz, mint más keverékek, így a talajba dolgozás, akár egy menetben is történhet. A legkedvezőbb árú keverékek ebbe a csoportba tartoznak. A kukorica és napraforgó előveteményeként jól beilleszthető.

Keresztes komponensű keverékek

Zöldítő keverék: Zöldítő páros (60 % olajretek, 40 % mustár)

A mustár, az olajretek és a repce erős gyökérrendszere a talaj művelt rétegeit lazítja, a „felesleges” tápanyagokat a gyökerükben raktározzák el az utóvetemény számára (elsősorban a nitrogént és foszfort), mely a bedolgozást követően szabadul fel és válik elérhetővé a következő kultúrák számára. Ezen keverékek nagy zöldtömeget (40-150 t/ha) hozhatnak létre, így a nagy biomasszának köszönhetően a talajba nagy mennyiségű szervesanyag kerül visszapótlásra. Az erős és mélyre hatoló gyökérzet segít helyreállítani a talaj víz-, hő-, és levegőháztartását. Az összetömörödött talajok esetében nagymértékben javítja a talajok szerkezetét, pórustérfogatát. A nyári vetéseknél a kelés során érzékeny a bolha kártételre, amely akár teljesen megsemmisítheti az állományt (növényvédőszer-használati tilalom). A mélyre hatoló gyökérzet jelentős mennyiségű vizet használ fel a talajból, amely a következő kultúrára is kihatással lehet csapadékszegély körülmények között.

Olajretek – mustár keverék nagy zöldtömeg hagy maga után

Pillangós komponensű keverékek

Zöldítő keverék:

 Derecskei Pillangós (60 % takarmányborsó, 20 % szegletes lednek, 20 % lóbab)

Derecskei Zaboró (60 % lóbab, 20 % borsó, 20 % homoki zab)

A zöldítési rendeletben elfogadott 32 faj közül 20 pillangós. Az egyik legismertebb tulajdonságuk, hogy a légköri nitrogént meg tudják kötni, így a talajban felvehetővé válik az utóvetemények számára. A megkötött nitrogén jelentős tápanyaggal gazdagítja a talajt. A dús gyökérzetnek köszönhetően mobilizálják a tápanyagokat és egyben megakadályozzák az alsóbb rétegekbe történő kimosódást. Kártevőkre kevésbé érzékeny. Az áttelelő fajok akár télen is védik a talajt a defláció és erózió ellen. Hátrányuk, hogy a zöldtömeg mennyisége nem olyan kiemelkedő, mint más zöldtárgya keverékeknek. Vetésnormájuk magasabb, mint a legtöbb zöldítő keveréknek, ez válhat előnyére és hátrányára is (logisztika, kijuttatás módja). A téli talajtakarást nem minden keverék tudja megvalósítani, ugyanis bizonyos fajok fagyérzékenyek. Pillangósok kivételével szinte minden kultúrának ajánlott elővetemény.

Pohánka alapú keverékek

Zöldítő keverék: Derecskei Kártevőmentes + N (60 % pohánka, 20 % bíborhere, 20 % homoki zab)

A pohánka (hajdina) előnyös tulajdonsága, hogy a talaj szempontjából igénytelen és jól tolerálja a szárazságot. Száraz körülmények között az egyik legmegbízhatóbb gyomelnyomást biztosítja. 10-30 t/ha biomasszát hoz létre, gyors növekedésének és rövid tenyészidejének köszönhetően nagy szerepe van a zöldtrágyázási technológiában. Méhlegelőként is kiválóan hasznosítható. Pillangós komponens esetén számolni lehet a légköri nitrogén megkötéssel is. Hatékonyan véd az erózió és defláció ellen is. Gyors kelésüknek köszönhetően jó gyomelnyomó képességgel rendelkeznek. A fajok eltérő virágzása miatt méhlegelőként is kiválóan alkalmazhatóak. Hátrányukra írható, hogy csekélyebb zöldtömeg mennyiség létrehozására képesek. Nincs mélyreható, talajlazító hatásuk. A pohánka és a bíborhere a legtöbb termesztett kultúrának kiváló elővetemény, a további komponensek (pillangós vagy keresztes) határozza meg az utóvetemény korlátozásokat.

Pohánka kiváló gyomelnyomó képeséggel rendelkezik

Bővebben a zöldítő keverékekről: Etalon Vetőmag Prospektus

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Szója: meghálálja a választását

2020. február 16. 08:15

A SAATEN-UNION olyan szójafajtákkal foglalkozik, amelyek közül hazai viszonyok között, eltérő termesztési célok esetén is mindenki megtalálja a neki megfelelőt.

Korlátozták a metalaxil-M hatóanyaggal csávázott vetőmagok vetését

2021. július 1. 08:03

Nem sikerült eloszlatni a metalaxil-M hatóanyaggal kezelt vetőmagvak madarak és emlősök általi fogyasztásából fakadó kockázatokat.

Jogszabályi szinten szigorítanák a fémzárolt vetőmagok használatát az országban

2018. március 12. 08:17

Elsősorban gazdálkodási szemléletváltásra van szükség, ugyanakkor a kérdésben mindaddig nem lesz érdemi előrelépés, amíg a törvényi szabályozást nem szigorítja a kormányzat.

Napraforgó vetőmagpiac gyorsjelentés – 2020

2020. augusztus 18. 09:58

A Kleffmann és Partner Kft. idén is elvégezte a magyar napraforgó vetőmagpiac felmérését. Idén 537 termelő válaszolt kérdéseinkre, akik összesen 74.999 ha napraforgót termesztenek 2020-ban. A válaszadók a Kleffmann által becsült 630.000 hektáros kultúraterület 12 százalékát művelik.