3℃ -1℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Növényvédelmi előrejelzés

Egyre több a moníliával fertőzött gyümölcs

Agrofórum Online

Július végén időjárási frontoktól mentes, igazi nyári időjárás uralkodott az országban. Ezt a kellemes állapotot augusztus első napjaiban ismét záporokat, zivatarokat hozó légtömegek váltották fel, több-kevesebb csapadékot hozva. A nappali és éjszakai hőmérséklet néhány fokkal csökkent, a levegő páratartalma pedig a zivatarok környezetében pedig tartósan megemelkedett, ami a betegségek terjedésének kedvezett.

Az almástermésű ültetvényekben az almafa lisztharmat és a varasodás eddig sem alacsony fertőzési szintjének további terjedése várható. A dús lombozatban a nedvességborítás időtartamának megnövekedése elősegíti a varasodás terjedését levélről levélre, illetve a fertőzött levelekről a termésre. Ezt a jelenlegi járványveszélyes helyzetben csak intenzív varasodás és lisztharmat elleni védelemmel lehet elhárítani. A viszonylag kevesebb várható termés miatt a gyümölcsök mérete már most nagyobb az ilyenkor megszokottnál, ami megnöveli a termésfoltosodás veszélyét. A növényvédelmi kezelésekkel együtt vagy önálló kezelésként folytassuk a kalcium levéltrágyák adagolását, egészen a szüret kezdetéig.

Alma keserűfoltossága

Az almamoly és a keleti gyümölcsmoly folyamatos, bár csökkenő mértékű rajzása miatt, nem hagyhatóak el a rovarölő szeres beavatkozások sem, amire ráerősít az almafa vértetű folyamatos terjeszkedése. A kártevő számára igen kedvező a jelenlegi párás-meleg időjárás, így zavartalanul fertőzi a friss hajtásokat is, míg az ellene való hatékony védelmet nehezíti a célzott védekezés nehézkessége. Különösen ott veszélyes a helyzet, ahol sok a gyökérsarj és a vízhajtás a fákon, melyek kedvezőbb nitrogén ellátottsága elősegíti a kártevő szaporodását. Sodrómolyokból és levélaknázó molyokból most kevesebbet lehet megfigyelni, viszont a takácsatkák folyamatos szaporodását a hajtásvégeken jelzi a pókhálósszövedék megjelenése.

A lehullott gyümölcsökön és a fákon egyre több a moníliával fertőzött gyümölcs, ezt most elsősorban az almafákon, körtén és az érőfélben levő szilváknál lehet megfigyelni. A kórokozó sebfertőző gomba, tehát a különböző rovarrágások, szélverés elősegítik a termések befertőződését, a mumifikálódási folyamatok beindulását. Amennyiben lehetséges, az ilye terméseket távolítsuk el és semmisítsük meg.

A bőségesebb csapadék hatására jelentősen megnőtt a csonthéjas fákon a sztigminás- és a blumeriellás fertőzés mértéke. Az idő előtti lombhullás megelőzése érdekében folytatni kell a lombvédelmet.

Ugyancsak erős a fertőzési nyomás a dió baktériumos és gnomóniás betegsége részéről, egyre több a fertőzött termés a fákon, amit nem kímél a nyugati dióburok légy rajzása sem. A csapdázott legyek száma nem csökken, folyamatos a peterakás és a lárvák kelése. Védekezés nélkül hamarosan megkezdődik a fertőzött dió hullása a fákról, de az almamoly hernyói sem kímélik a termést.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Bolhák és darazsak veszélyeztetik a repcét – szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. szeptember 12. 07:40

A szik-1-2 lombleveles repce a legérzékenyebb a bolharágásra, de a bolhakártétel mellett várhatóan hamarosan megindul a repcedarazsak betelepedése is a vetésekre.

Növényvédelmi előrejelzés: a szőlő már csak szürettel menthető

2018. szeptember 5. 08:07

A csapadékos napok és a sáros talaj félbeszakította a napraforgó aratását, az őszi talaj előkészítési munkálatokat, valamint az őszi káposztarepce vetését.

Szüret utáni tennivalók gyümölcsösökben - mezei pocok és vértetű elleni védekezés

2018. október 10. 13:18

A gyümölcsös ültetvényekben a mezei pocok növekvő károsítása mellett egyre nyilvánvalóbb az almafa vértetű idei jelentősebb mértékű elszaporodása.

Támadásba lendült a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványos poloska

2019. június 12. 10:37

A moníliás fertőzés mellett intenzíven rajzik a cseresznyelégy, ami még képes a zsendülésben levő gyümölcsöket megfertőzni, valamint megjelentek az első levéltetű kolóniák a cseresznye és meggyfák hajtásvégein.