Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Ősszel kell megalapozni a következő évi magas repcetermést

Borealis L.A.T

Mint minden szántóföldi kultúránál, a repcénél is a műtrágyázás megtervezésének alapja a talajvizsgálati eredmények és a repce fajlagos tápanyagigényének ismerete.

A repce nagyon hatékonyan használja fel a nitrogént

Egy repceállomány ősszel hektáronként átlagosan 40–80 kg nitrogént vesz fel. De korai vetés, állandó, növekedést serkentő időjárás, késői télkezdet, és szerves trágyából származó nitrogén rendelkezésre állása esetén akár 130 kg nitrogént is felvehet az állomány. Fontos a megfelelő, legalább 1 cm-es átmérővel rendelkező gyökérnyak kifejlődése.

A repce  esetében már nem sokkal a kelés után megindul a termésképző szervek kialakulása. A 3–10 leveles állapottól kezdve megjelennek az oldalrügyek kezdeményei, amelyekből tavasszal az oldalhajtások és a virágok alakulnak ki. A lehetséges terméspotenciál a repce esetében így már ősszel eldől – ezért rendkívül fontos, hogy ebben az időszakban ne alakuljon ki tápanyaghiány.

Az alaptrágya kijuttatása vetés előtt célszerű, és feltétlenül dolgozzuk be a talajba. Érdemes olyan műtrágyákat használni, melyek gyorsan felvehető, vízoldható formában tartalmazzák a tápanyagokat, így a növények elegendő mennyiséghez  jutnak már a fejlődés korai stádiumában is.

Ne feledkezzünk meg a P- és K-trágyázásról sem!

A jó fagytűréshez megfelelő mennyiségű foszforra és káliumra is szükség van.

Azokon a termőterületeken, ahol szükséges a foszfor- és kálium-műtrágyázás, az NPK-műtrágyák őszi kijuttatása és bedolgozása sokkal hatékonyabb, mint a tavaszi, felületre történő NPK-szórás.

Az igen jó foszfor- és kálium-ellátottságú termőföldeken elegendő lehet a csak nitrogénnel (kénes nitrogénnel) történő őszi alaptrágyázás, esetleg egy nitrogénhangsúlyos NPK-műtrágya használata.

Mennyi tápanyagra van szüksége a repcének?

Azt mindenképpen figyelembe kell venni, hogy a repcének magas a kénigénye, kb. 125 kg SO3 szükséges hektáronként. A kénszükségletet részben az őszi alaptrágyázás során, részben a tavaszi fejtrágyázások alkalmával tudjuk kielégíteni. Mivel kora tavasszal csak kevés kén mineralizálódik, azaz kerül felvehető formába a talajból, ezért számolnunk kell azzal, hogy a vegetáció megindulásakor még nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű kén.

  1. táblázat: A repce tápanyag-igénye

A táblázatban látható, hogy a repce fajlagos tápanyagigénye lényegesen magasabb, mint a terméssel ténylegesen elszállított mennyiség. Emiatt, hogy ez a jelentős mennyiségű tápanyag a repceszalma és a gyökérmaradványok formájában a területen marad a következő növény számára, illetve a gyökerek által sűrűn átszőtt talaj miatt a repce jó előveteménynek számít.

Javaslataink a repce őszi alaptrágyázására

Az elmúlt években kísérleteink egyértelműen bizonyították, hogy az NPK-alaptrágyázás magasabb hozamot eredményez, mint a nitrogénműtrágyák kizárólagos alkalmazása.

Ezért következő termékeinket javasoljuk:

300 – 400 kg/ha COMPLEX 15/15/15 + 7SO3+Zn vagy

300 – 400 kg/ha COMPLEX 14/10/20 + 10SO3

További információért látogasson weboldalunkra: Borealis L.A.T 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A precíziós nemesítésé a jövő? + videó

2025. május 16. 10:10

A klímaváltozás és következményei kapcsán olyan növénynemesítési eljárások bevezetésén dolgoznak, mint a precíziós nemesítés.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Monszun: a csapadékos meleg már károkat okoz a mezőgazdaságban

2018. június 11. 14:42

Az előttünk álló héten csütörtök-pénteken egy átmeneti kisebb lehűlés után visszatér a nyári meleg, egyébként pedig maradnak a majdnem mindennapos zivatarok, területi átlagban pedig újabb jelentős mennyiségű csapadék várható.

RAPOOL-repcék: KELTOR

2021. július 23. 08:23

A könnyen és korán betakarítható, kompakt hibridek kedvelőinek választása. A KELTOR egészséges, jól viseli a stresszhatásokat, állóképessége átlagon felüli. Vetésideje rugalmasan kezelhető.

Növelje a nitrogénfelhasználás hatékonyságát Best4N! repcehibridekkel

2024. május 24. 08:10

A nitrogénfelhasználás hatékonyságának optimalizálása a repcetermesztésben alapvető fontosságú az okszerű és költséghatékony tápanyagutánpótlás szempontjából.

Aktuális és várható környezeti hatások kezelése kalászosban, repcében

2023. március 22. 13:16

Az UPL Hungary Kft. biostimulátorai segítséget nyújtanak, mindemellett ezek mindegyike felhasználható az induló AÖP pályázatban 1 pontot érően.