Növénytermesztés

Csökken a hőmérséklet, de folytatódik a fagymentes idő

OMSZ

Az első fagyok megjelenése ilyenkor már országszerte esedékes szokott lenni, idén azonban eddig még csak néhol alakult ki gyenge fagy, és a következő napokban sem kell számítani komoly lehűlésre. Csapadék azonban több napon is várható majd, mely hátráltatja az őszi búza vetését és a kukorica aratását is.

Az elmúlt egy hét során egy komolyabb csapadékhullám fordult elő az országban, szombaton és főleg vasárnapra koncentrálódva. Szinte országszerte esett, de nem egyenlő mértékben: délnyugaton és az északi országrészben hullott jelentős (10-20 mm) mennyiség. Sokfelé 5 mm, sőt a Dunántúl északnyugati felén 2 mm alatt maradt a csapadék mennyisége. Egy elgyengült front kedden okozott a nyugati határszélen többnyire kisebb csapadékot. A szeptember vége óta lehullott sok eső hatására az ország nagy részén telítetté vált a talajok felső fél méteres, északon és nyugaton felső egy méteres rétege. A hétvégi csapadékkal érintett területeken továbbra is sáros a talaj, azonban főleg a Dunántúl északnyugati és az Alföld déli részén a felső talajréteg már sokat szikkadt.

A hőmérséklet az elmúlt napokban az átlag fölött alakult, a maximumok többnyire 15 és 20 fok közé emelkedtek, csak a tartósabban felhős-ködös, vagy esős vidékeken és napokon volt ennél pár fokkal hűvösebb. Ugyanakkor délen többször a 20 fokot is meghaladta kissé a hőmérséklet csúcsértéke. Fagy két méteres magasságban az elmúlt napokban nem fordult elő, eddig az ősszel csak néhol alakult ki gyenge fagy, az ország döntő részén eddig még nem hűlt 0 fok alá a hőmérséklet.

Az esős idő, a sáros talaj sokáig akadályozta a mezőgazdasági, szántóföldi munkákat, de az elmúlt napok sokfelé szárazabbra fordul időjárása már újra egyre inkább lehetővé tette azokat. Így a kukorica aratása és az őszi kalászosok vetése is folytatódhatott. A még az esők előtt elvetett árpa és búza a legtöbb helyen szépen fejlődik, többnyire 1-3 leveles állapotban van. Főként az északkeleti országrészben azonban, ahol a sok csapadék hatására foltokban víz borítja a talajt, hiányos a kelés.

A repcének szintén nagyon jót tett a csapadék, a száraz időben gyengén, egyenetlenül kelt állományok sokat egységesedtek és fejlődtek az utóbbi pár hétben, többnyire 6-8 leveles fejlettségűek.

A kedvező időjárásban a vetések kellően meg tudnak erősödni a tél beállta előtt. A csapadékos, enyhe, fagymentes idő sokféle gombának is kedvez, melyek erdőn-mezőn bújnak elő.

A legfrissebb NDVI vegetációs index térképeken az október közepére vonatkozó állapotokat láthatjuk. A legzöldebb növényzet továbbra is erdeinkben figyelhető meg, míg például az Alföld középső részein és a Viharsarokban nagy területen látható a csupasz talajra, száraz növényzetre jellemző alacsony érték (barna foltok). A változást mutató térképen erőteljes csökkenés főleg az erdős tájainkon látható, egyre jobban színesednek a lombok. Az anomália térképen jelentős pozitív eltérés jellemzi az ország jelentős részét, vagyis az átlagosnál fejlettebb, zöldebb a vegetáció. Ez magyarázható a csapadékosra fordult időjárással, valamint az enyhe idővel. A leveleket ugyanis még nem érte fagy az ország döntő részén. A főleg szántókkal borított területeken kis negatív eltérés a jellemző, amit részben a korábbi évek átlagánál kisebb területen vetett repce magyaráz, részben pedig az, hogy a csapadékos idő miatt késett az őszi kalászosok vetése, és így a kelés is.

Az előttünk álló egy hétben változékony, de továbbra is enyhe időre van kilátás. Bár napos időszakokra is számíthatunk, gyakran lesz erősen felhős az ég, és többfelé pára- és ködfoltok is előfordulhatnak. Több időjárási front is átvonul térségünk fölött, így csapadék több napon is várható az ország területén, inkább csak a vasárnap ígérkezik száraznak. Összességében a jelenlegi számítások szerint többnyire 5-15 mm közötti csapadék valószínű a következő 6-8 nap során, azaz a talaj vízkészlete növekedni fog.

A hőmérséklet az eddigiekhez képest pár fokot csökken mától, majd az előttünk álló 6-8 nap során már lényegesen nem változik. A maximumok többnyire 10 és 17 fok között alakulnak majd. A hajnali hőmérséklet jellemzően nulla fok fölött marad, inkább csak vasárnap és hétfőn reggel lehet a fagyzugos helyeken gyenge fagy. Pénteken és szombaton sokfelé meglehetősen szeles idő várható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Mi legyen a köztes növényekkel?

2024. december 4. 14:40

Az enyhe időjárásban tovább fejlődnek a köztes növények, az is előfordulhat, hogy magot is hoznak. Hengereljük, mulcsozzuk vagy várjunk?

Agrometeorológia: országos áztató eső nem valószínű – terméskiesés lehet a következmény

2018. május 22. 14:00

Péntekig meleg, záporos, zivataros időre számíthatunk, ugyanis délies áramlással viszonylag nedves, labilis rétegződésű léghullámok érkeznek fölénk, de országos áztató eső nem valószínű.

Agrometeorológia: a komoly fagyok ártanak a kultúrnövényeinknek

2018. március 20. 10:04

Bár nem példa nélküli, hogy március második felében kemény, téli időjárás uralkodjon a Kárpát-medencében, de nem is átlagos.

Korszerű meteorológiai adatok az agrárium szolgálatában

2021. március 14. 06:37

A teljes magyar agrárium nyertese lehet annak az együttműködésnek, amely az Országos Meteorológiai Szolgálat, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és a Macro cégcsoport két tagja között jött létre. A kutatók a legmodernebb meteorológiai adatokkal felvértezve immár jóval hatékonyabb munkát végezhetnek a klímaváltozás, a növényvédelem és az agrometeorológia területén, de az új eredmények javíthatják a hazai mezőgazdaság versenyképességét is.

A felmelegedés gyorsítja a növények fejlődését

2023. május 23. 07:36

Az előző hetek hűvös időjárása lassította ugyan a növekedést, az eső ugyanakkor segített, bőven jutott a mélyebb talajrétegekbe a csapadékból.