Néhány héttel ezelőtt még az esőért imádkoztunk, hiszen a földbe tett repce, ha kikelt, ha nem, kritikus állapotban volt. Nem is beszélve a talajok felső rétegének kiszáradásáról. Hogyan tudunk talajt csinálni a gabonák vetéséhez? Azután megérkezett az égi áldás és most azt szeretnénk, ha kicsit szárazabbra fordulna.
Úgy érzem, ez az örökös dilemma, ami miatt a földdel nem foglalkozó emberek, nem értik meg a gazdákat.
Mit lehet tenni ebben a helyzetben?
Mindenekelőtt meg kell tanulni együtt élni a változásokkal, a munkánkra ható biotikus és abiotikus tényezők hatásaival.
Térjünk vissza az eredeti problémához és helyezzük el ebbe a kontextusba.
Ha marad a csapadékos időjárás, az gátolja a betakarítást, nehezíti a talajmunkát, hátráltatja (kitolja) a vetésidőt.
A későn vetett, későn kelő (mert ki fog kelni) kalászos, a fokozatosan lehűlő talajban, vontatottan fog fejlődni és bár szakmai vita témája a kalászos optimális fejlettsége a télbe menetelnél, azért azt leszögezhetjük, hogy egy jó gyökérzettel télbe menő kalászos, könnyebben és eredményesebben vészeli át a telet, mint egy gyökérváltás előtti növényzet.
A T1-es gyom konkurenciáról, valamint az utóbbi időben egyre gyakrabban előforduló szívó kártevők fejlődést befolyásoló hatásairól nem is beszélve.
Felmerül a kérdés, lehet-e ezekre a gondokra megfelelő választ találni? Nem könnyű, de szerintem lehet.
Azért, mert a probléma összetett, több oldalról kell megközelíteni.
Természetesen a növénytáplálás kutatása is fókuszba kerül, ami elsősorban az egyes elemek kölcsönhatását veszi célkeresztbe, a növények fenológiai állapotának relációjában.
A felvehetőség, a növényen belüli transzlokáció, a kijuttatott kis mennyiségek koncentrált hasznosulása, a célirányos kijuttatás mind, a levélen keresztüli táplálás felé fordítják a mezőgazdasággal foglalkozó szakemberek figyelmét.
Ennek következtében a biostimulátorok, stressz oldók, immunizálók, levéltrágyák, önmagukhoz viszonyított növekedése messze meghaladja a hagyományos input anyagok piaci növekedését.
A HED-LAND Kft. abban a szerencsés helyzetben van, kutatási ars poétikájának köszönhetően, hogy a termék palettája széleskörűen kínál megoldásokat a fent vázolt problémákra.
Ha konkrétan a mostani aktualitása, a kalászosokra gondolunk, mindjárt találunk két olyan terméket, amelyek kiváló ár-érték aránnyal alkalmazható a kialakult vetésidő-kezdeti fejlődés, stressz oldás problémára.
Közismert, hogy a foszfor hasznosulásának, mely a gyökérképződés alapeleme, egyik fő problémája a hőmérséklet, márpedig egy lehűlő talajban a foszfor felvétele, hasznosulása erősen gátolt.
Erősen befolyásolja a foszfor elérhetőségét a növény számára a talaj Ph állapota.
Savanyú talajoknál korlátozott a foszfor felvehetősége, ugyanakkor a foszfort a gyökerek csak 1 mm távolságból tudják felvenni, ami szintén korlátozza a foszfor talajon keresztüli elérhetőségét.
Gyenge gyökérzet, mérsékelt tápanyag felvételt biztosít, amit tovább nehezít az is, hogy a foszfor nehezen mozog a talajban.
Ebben a helyzetben, kísérletek egész sorával bizonyítottan, adhat megoldást a Zsémix nevű levéltrágya, mely koncentrált (575 g/l) mennyiségben tartalmaz foszfort, ami nagyon jól mozog a növényben,és jut le a gyökerekhez , mellette 80 gr/l Káliumot és 140 g/l cinket is tartalmaz.
Az ilymódon kijuttatott foszfor nem csak a hiányt pótolja a kezdeti fejlődés idején, hanem a gyökérsav képződésének stimulálásával könnyíti a talajból történő felvételt is.
A 140 gr/l cink kiküszöböli a foszfor-cink antagonizmust, elősegítve a cink növekedésre gyakorolt hatását, a Kálium pedig az immunitás növelésében játszik szerepet.
Ez a folyamat azonban nem kevés energiafelhasználásra készteti a növényt, amit a 80 % aminosav tartalmú Naturamin WSP -vel tudunk kompenzálni.
A Naturamin WSP 17 féle növényi esszenciális Aminosavat tartalmaz, köztük a stressz elleni védekezésben rendkívül értékes Prolint és Serint, a Naturamin WSP kiváló kelátképző.
Minden tápelem felvételét elősegíti, és felgyorsítja a tápelemek növényben történő mozgását, transzlokációját.
Magas koncentrációjuk révén, a hatás kifejtéséhez, alacsony dózisban való kijuttatásukat teszik lehetővé, ami kedvező ár-érték arányt eredményez.
2 l/ha Zsémix és 0,3 kg/ha Naturamin költsége alig haladja meg a 7000 Ft-ot és mivel mindennel kompatibilis, jól illeszthető a kezelés egy őszi gyomirtáshoz, gombaölő szeres kezeléshez, vagy inszekticides kezeléshez.
A Naturamin WSP stressz oldó hatása is kiemelkedő, tehát egy abiotikus stressz, vagy egy fitotoxikus hatás kivédésére is kedvező hatással van.
A Zsémix már bizonyított, és az aminosavak pozitív hatása vitathatatlan, ezért kockázat nélkül tudom ajánlani a kalászosok kezdeti fejlődésének elősegítésére.
Dunától keletre: Jámbor Zoltán +36304063634
Dunától nyugatra: Lengyel Lajos +36306050137