Agrárközélet

25 euró lesz az orosz exportadó a búzára, de csak februártól

Agrofórum Online

Oroszország exportadót kíván kivetni a búzára – jelentette be Maxim Reshetnikov gazdasági miniszter hétfőn a moszkvai kormányülésen. Korábban Vlagyimir Putyin orosz elnök kritikus hangot ütött meg az emelkedő élelmiszerárak miatt és a stabilizálására irányuló intézkedések ezek után merültek fel.

Az exportadót tonnánként 25 euróban (30,4 dollárban, mintegy 8850 forintnyiban) állapítják meg február 15. és június 30. között. Az exportadó kiegészíti a 17,5 millió tonnás gabonaexport-kvótát ugyanebben az időszakban – fűzte hozzá a miniszter.

Az amerikai búza határidős árfolyama hétfőn emelkedéssel nyitott, és közel három hetes csúcsot ért el azzal a várakozással kapcsolatban, hogy Oroszország korlátozásai növelni fogják az amerikai ellátás iránti keresletet. Később azonban megfordult a trend a piacon.

„Az exportadóról szóló intézkedés valószínűleg a vártnál kisebb orosz búzaexportot eredményez a búza belföldi megnövekedett takarmányfelhasználása miatt” – közölte a Sovecon mezőgazdasági tanácsadó cég egy feljegyzésében. A Sovecon azt is hozzátette, hogy néhány gazdálkodó várhatóan elhalaszthatja készleteinek értékesítését a következő 2021/22-es gazdasági szezonra, amely 2021. június 30-án kezdődik.

Az adó 2-3 millió tonnával, 37,8-38,8 millió tonnára csökkentheti Oroszország 2020/21-es gazdálkodási szezonjában a búzaexportot – mutatott rá a Sovecon. A orosz búza exportára december-januárban valószínűleg 2-4 százalékkal emelkedik az intézkedés hatására.

Oroszország, a világ egyik legnagyobb búzaexportőre nagy búzatermést aratott le ebben az évben, de a belföldi árak ennek ellenére is emelkedtek.

Vlagyimir Putyin bírálta múlt héten az emelkedő élelmiszerárakat. Ez egybeesett az oroszok jövedelmének 4,8 százalékos csökkenésével a harmadik negyedévben, és a COVID-19 válság miatt az előző negyedévben 20 év alatt a legerőteljesebben zuhant a jövedelem, és így azoknak a reálértéke is.

Az orosz cukor- és napraforgóolaj-gyártók termékeik árcsökkentéséről is megállapodnak a kiskereskedelmi láncokkal – közölték a tisztviselők hétfőn.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül! – Ha messzire akarsz érni, keress társakat!

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

A szójabab ára egy hónapos mélypontra esett

2023. szeptember 22. 06:40

Az Egyesült Államokban a határidős szójabab jegyzésár csütörtökön egy hónapos mélypontra esett.

A kukorica drágult a legjobban Chicagóban

2024. szeptember 24. 06:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

A határidős búza tovább drágult

2024. június 28. 07:10

Amerikában vegyes összképet, míg Európában egyértelmű eladói fölényt lehetett látni a csütörtöki kereskedési napon a terménypiacokon.

Nagyot csökkent a kukorica határidős ára

2024. június 27. 07:10

Az Egyesült Államokban és Európában ellentétes irányú változások történtek. Az USDA negyedéves jelentése előtt a kereskedők kivárnak.