A kukorica növekedése és a fejlődési szakaszok időtartama fontos tényező, amely befolyásolja a növények hozamát. A hosszabb tenyészidő hosszabb asszimilációs időszakot tesz lehetővé a levélzet számára a fotoszintézishez, ami magasabb biomassza termelést és ezáltal magasabb terméshozamot eredményez.
A középérésű (FAO 400) hibridek termése több, mint egy tonnával is meghaladhatja a korai hibridek termését. A termelők hibridválasztásánál az egyik legfontosabb szempont a termőképesség. Az elmúlt években a gazdák részéről tapasztalható egyfajta elmozdulás a hosszabb tenyészidejű hibridek felé. Ezt támasztja alá a Kleffmann Piackutató Kft. vizsgálati eredménye is miszerint az elmúlt három évben a FAO 410-450 éréscsoportban értékesített szemes kukorica vetőmagok részaránya 11 %-ról 14 %-ra emelkedett.
A nemesítői munkának köszönhetően a FAO 400 éréscsoportban elhelyezkedő legújabb hibridek vízleadó képességén sokat sikerült javítani, ami jelentősen csökkenti a hosszabb érésű kukoricák termelési kockázatát. Egyes évjáratokban és agroökológia körzetekben még az 500 FAO-as hibrideket is kedvező szemnedvesség tartalommal lehet betakarítani októberben. Gazdasági szempontból azonban ezen tenyészidejű hibridek termesztése magas kockázattal jár. Magyarország főként a déli-kontinentális klíma zónába tartozik. Az egyre gyakoribb aszálykár mérséklésének lehetséges eszközei a hektáronkénti tőszám csökkentése (az új hibridek jól képesek kompenzálni az alacsonyabb tőszámot), vízmegőrző talajművelés, valamint az okszerű tápanyag utánpótlás. Hibrid választásnál azonban a termelőnek figyelembe kell vennie a termőkörzet klimatikus adottságait, a talaj tulajdonságait, termőhely minőségét, csapadékeloszlást stb. Nagyobb kukorica vetésterület esetében célszerű több, eltérő tenyészidejű hibriddel tervezni.
A folyamatosan bővülő és évről évre megújuló portfóliók ajánlataiból a megfelelő hibridek kiválasztása nem is olyan egyszerű. Számos fontos tényezőt kell figyelembe venni a hibridek kiválasztásakor. A KWS portfólió FAO 400-450 éréscsoportjában megtalálhatók az új nemesítésű hibridek mellett a régebbiek is, amelyek kiválóan teljesítenek.
A legújabb hibridünk a KWS INTELIGENS, amely a piacra kerülését megelőzően kiemelkedett a KWS nemzetközi kísérleteiben is. Egész Közép-Kelet Európában magas hozamokkal és kiváló évjárat stabilitással rendelkezik. Vetést követően intenzív korai fejlődés jellemzi. Tavaszi hideg időjárással szemben ellenálló. A PLUS4GRAIN hibridek tagjaként intenzív termesztés technológia mellett kirobbanó termés potenciállal rendelkezik, a csövek végig termékenyülnek, a szemek a cső teljes hosszában kitelítődnek. A hosszabb érésű hibrideknél a szárszilárdság nem csak a tenyészidőszakban hanem azon is túl kiemelt fontossággal bír. Elhúzódó betakarítás esetén a szárdőlés, szártörés és csőkocsány szilárdsága fontos tényezővé válik. A KWS INTELIGENS ezen elvárásoknak megfelel, erőteljes állóképességgel rendelkezik.
A KWS 2482 hibridünk 2015. évi piacra kerülése óta stabil hibridnek számít a KWS portfóliójában. Kiváló a termőhelyi és gazdálkodási környezethez való alkalmazkodása melyet rendkívül jó tápanyag hasznosító képessége tesz lehetővé. Gyors, egyenletes kelése biztosítja az állomány intenzív kezdeti fejlődését. Stabil állományt az erős gyökérzete, valamint a szár masszív erős szerkezete biztosítja. Széles levelek jellemzik melyek nagyobb asszimilációs felületet biztosítanak a növény számára szemtelítődés időszakában. A betakarításkori termés veszteség csökkentéséhez nagymértékben hozzájárul az erős szár és a csőkocsány szilárdsága. Kedvező a hibrid szem csutka aránya. Vékony csutkán vastag, nagytömegű szemréteg található. A könnyen felnyíló, gyorsan elszáradó csuhélevelek is elősegítik a szemtermés gyors víz leadását.
Keresse a KWS kínálatában a hosszabb tenyészidejű kukoricahibrideket, területi képviselőink várják érdeklődését!
Vásároljon kedvezményes előszezoni áron KWS kukorica vetőmagot 2021. február 19-ig, részletekről érdeklődjön területi képviselőinknél!
Dr. Kismányoky András
Agroszerviz menedzser
KWS Magyarország Kft.