A mezőgazdasági növénybiztosítások rendszere már nem ismeretlen a gazdálkodók számára. Évek óta növekvő tendenciát mutat a biztosítást kötő gazdálkodók száma. Még többen kötnek díjtámogatott növénybiztosítást is, hiszen, mindent egybevetve, ezzel a típussal járnak a legjobban, ha baj éri a termést.
A tavalyi évhez képest jelentősen nőtt a keretösszeg a díjtámogatott növénybiztosításokra, hiszen az eddigi ötmilliárd forintról hétmilliárdra nőtt a mezőgazdasági biztosítás díjához nyújtott támogatás mértéke. Mindez a támogatási intenzitás növekedését eredményezheti; a támogatás maximális mértéke is nőtt: az összes elszámolható költség korábbi 65%-a helyett már annak 70%-ára.
A 2020-as támogatási évre rendelkezésre álló forrás figyelembevételével a támogatás intenzitása az alábbiak szerint alakult:
„A” típusú szerződések: 64 %
„B” típusú szerződések: 40 %
„C” típusú szerződések: 40 %
Újdonság, hogy a tűzkár, mint elismert káresemény, kivezetésre került, a 2021-es év tekintetében a tűz a felhívás szempontjából már nem ismerhető el kedvezőtlen időjárási jelenségnek, illetve biztosítási eseménynek.
Miért jó, ha biztosítást köt akkor is, ha fizeti a kárenyhítési hozzájárulást?
Az egységes kárenyhítő alapból csak azok a termelők jogosultak a megítélt juttatás teljes összegére, akik rendelkeznek a hozamérték legalább 50 százalékára vonatkozó mezőgazdasági biztosítási szerződéssel, amit díjtámogatott mezőgazdasági biztosítással is teljesíthetnek. Megfelelő biztosítás hiányában az egyébként járó kárenyhítő juttatásnak csak a felére jogosultak.