Növénytermesztés

Gyöngyköles – a klímaváltozás alternatív gabonanövénye

Agrofórum Online

Az agrár- és klímakutató szakemberek évek óta figyelmeztetnek a globális felmelegedés következtében fellépő szélsőséges időjárási események lehetőségére. A komoly, magas hőmérsékleti csúcsokkal kiegészülő aszályos periódusok negatív hatást gyakorolnak az alapvető élelmiszer-növények termeszthetőségére, beleértve a búzát is.

Ez a jelenség jelentős élelmiszerbiztonsági kockázatot rejthet magában. A tudósok olyan gabonafélék feltérképezését kezdeményezték, amelyek az említett mostoha körülményekhez is képesek alkalmazkodni.

A Wolfram Weckwerth által vezetett nemzetközi kutatócsoport (Bécsi Egyetem) összehasonlító fiziológiai és molekuláris vizsgálatokat végzett szárazságstressznek kitett búzán és gyöngykölesen. A tanulmány a Plant Science nevű folyóiratban került közlésre, és azt vizsgálta, hogy a gyöngyköles milyen módon képes hatékonyan fenntartani életfolyamatait a fenyegető környezeti körülmények ellenére, a búzához képest.

,,A gyöngyköles beltartalmi értékei ugyanolyanok vagy még kedvezőbbek, mint a búzáé, ráadásul magasabb mennyiségű cinket és vasat tartalmaz” – mondja Wolfram Weckwerth, a Bécsi Egyetem Funkcionális és Evolúciós Ökológia Tanszékének munkatársa, és egyben a program vezetője. A Bécsi Egyetem Molecular Systems Biology (MOSYS) és a Vienna Metabolomics Center (VIME) nevű laboratóriumaiban egy nemzetközi, spanyol-szlovén-iráni-indiai munkacsoporttal karöltve folynak a növények hő-, és szárazságstresszre adott válaszreakcióit célzó megfigyelések.

,,A gyöngyköles figyelemre méltó tulajdonságai ellenére alulhasznosított növény. A búzához, kukoricához és rizshez képest megfelelő alternatívát képezhet, alacsony vízigénye és remek hő-, valamint szárazságtűrő jellege miatt. Tudományos és politikai erőfeszítések szükségesek ahhoz, hogy ez a növényfaj előtérbe tudjon kerülni, átirányítva a fókuszt a világ három, legközismertebb gabonanövényéről, mindezt a megfelelő élelmiszerbiztonság érdekében” – teszi hozzá Weckwert.

Palak Chatuvedri, a felmérés társkutatója szerint napi kalóriáink csaknem 40%-a három gabonafélétől (búza, rizs és kukorica) függ, amelyek több erőforrást igényelnek megtermelésükhöz, mint a gyöngyköles.

Az cikkben fény derül a növény ellenálló képességének egyes tulajdonságaira, amelyek rezisztenssé teszik az extrém környezeti paraméterekkel szemben. Ezek az információk hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a nemesítési folyamat során egyre inkább aszálytoleráns vonalak kerülhessenek kialakításra mind a búza, mind a gyöngyköles esetében.

A cikk egyéb, molekuláris szintű betekintést is nyújt a növényi szervezeten belül zajló olyan folyamatokba, amelyek elengedhetetlenek a zord éghajlati körülmények túléléséhez.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

KWS kukoricahibridek: a jövő terméshozama

2024. december 18. 10:10

A kukoricatermesztés során számos tényező befolyásolja a terméshozamot, beleértve az időjárási viszonyokat, a talajminőséget és a kártevők jelenlétét.

Ezek a fajták bizonyítják, hogy a szója lehet igazi sikerkultúra

2024. december 17. 12:10

A hazai termelők zöme rendelkezik olyan földdel, ahol a szója megfelelően fejlődik. Ezt országszerte jól jelzi a termőterület jelentős növekedése.

Ideális választás a törpebúza: nagyobb kalász, alacsony szár

2024. december 13. 16:10

Az innovatív mezőgazdasági megoldások eredményeként több mint egymilliárd ember menekült meg az éhezéstől.

A DEKALB genetika sikerei idén

2024. december 12. 11:40

Az állandóan fiatalodó portfólióból 8 hibrid is bekerült a TOP20 legnagyobb vetésterülettel rendelkező hibridek rangsorába.

Most kell védekezni a fenyércirok, a mezei acat és a gyapottok bagolylepke ellen

2018. július 4. 08:27

Az aratás és a járulékos munkák elvégzése mellett fontos feladat a tarlók ápolása, ami nemcsak agronómiai, hanem növényvédelmi szempontból is fontos teendő.

Megérkezett a csapadék, támadnak a betegségek és a kártevők

2018. május 15. 08:38

Az időjárás alakulása eddig inkább a kártevőknek kedvezett, a betegségek járványszerű fellépését mindeddig nem figyelhettük meg.

4,7 millió tonna lehet az idei búzatermés

2020. augusztus 7. 10:33

Az őszi káposztarepce és árpa aratása befejeződött: 311 ezer hektáron vetettek repcét, amely jelentősen megszenvedte az időjárást, így az össztermés mintegy 781 ezer tonna.

SAATEN-UNION-hibridbúzák terméseredményei, 2014-2018

2019. július 11. 09:03

A Magyar Kukorica Klub 2014 és 2018 júliusában öt-öt, 2015 és 2016 júliusában hat-hat, 2017 júliusában pedig hét helyszínen végzett terméstanúsítást a SAATEN-UNION Hungária Kft. megbízásából.