Gyomirtás
Fizetett tartalom

Gyomirtás mellékhatások nélkül

Malagrow Kft.

Mindenki látott már kifehéredő kukoricát, sárguló, hólyagosan torzuló napraforgót. Sajnos a gyomok ellen használt herbicidek – bármennyire is szelektívek – kedvezőtlen körülmények között fitotoxikus tüneteket tudnak okozni a kultúrnövényeken.

Ez nem a herbicidek gyengesége, hiszen nélkülük a termesztés sokkal drágább és kevésbé hatékony lenne. A gyomirtó kezelések sokszor olyan állapotban érik a növényt, amikor egyébként is küzd valamivel, s emiatt gyengébb az ellenálló képessége. Az aszály, a túl sok csapadék, a hideg, a túlzott meleg, a mechanikai sérülések, a megcsúszott kezelés mind-mind hatnak a növény általános kondíciójára és ozmotikus, illetve oxidatív stresszt okoznak. Ebben a kedvezőtlen állapotban egy újabb külső hatás könnyen problémát okozhat. Hiszen egy legyengült növény nem képes például elég gyorsan hatástalanítani egy olyan szelektív gyomirtó szert, melynek működése pont a közömbösítés gyorsaságán alapul, így megjelennek rajta a fitotoxikus tünetek.

Ezeket a tüneteket látva bosszankodunk ugyan, de elintézzük annyival, hogy „megtörtént, majd kinövi”. Persze, hogy kinövi, mert az élet megy tovább és a cél a termésképzés, ezért mindent megtesz a növény. Amíg kinövi, addig azonban ki kell javítania azokat a sérüléseket, amelyek a leveleken keletkeztek és közömbösítenie kell a problémát okozó anyagot annak érdekében, hogy a továbbiakban az már ne tegyen kárt. Erre energiát pazarol a növény, de nem tehet mást, mert levél nélkül nincs fotoszintézis, nem lesz termés. Ezt az energiát viszont valahonnan elő kell teremtenie, el kell vonnia máshonnan.

A jó hír azonban, hogy segíthetünk neki, mert van rá lehetőségünk. Létezik erre szolgáló stresszkezelő, -enyhítő készítmény, ami helyreállítja a növény vízállapotát, vagyis ozmotikus egyensúlyát és az oxidatív stressz okozta káros, úgynevezett reaktív oxigénformákat – ezek miatt száradnak, perzselődnek a levelek – semlegesíti. Ennek eredményeként a javításokhoz szükséges energia megmarad és termésképzésre fordítható.

Jobb oldalon imidazolinon típusú gyomirtó negatív hatása napraforgón, bal oldalon gyomirtó szerrel egy menetben 1 l/ha Megafollal is kezelve

Lehet úgynevezett „általános biostimulátorral” etetni – többen úgy hiszik, „jó az, olyan, mint a vitamin” – és lehet, hogy még működni is fog, de ez csak szerencse kérdése. És lehet valódi stresszkezelő készítményt, speciálisan erre kifejlesztett biostimulátort bevetni (fejfájásra sem jó a multivitamin). Ez nem mindenre jó, de erre a célra nagyon. Nem tápanyagot, aminosavat, vitamint, algát és ezek végtelen mennyiségét, hanem ezek olyan megfelelő kombinációját tartalmazza, ami miatt ez lesz maga a hatóanyag. Arra szolgál, hogy a növényt kihozzuk a stresszből, illetve megelőzzük a stresszállapotot.

A Megafol tankkeverékben kijuttatva már a herbicidstressz kialakulása előtt fokozza a semlegesítéshez szükséges anyagok (glutation, peroxidázok, ozmoregulátorok) termelését és plusz energiát szolgáltat, így a kezelt kultúra jellemzően tünetmentesen vagy enyhe tünetekkel szabadul a stresszből. A megtakarított termésmennyiség pedig magáért beszél.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egyre több a lakossági bejelentés, keményen büntet a hatóság

2025. július 8. 08:10

Több ezer bejelentés, drónos ellenőrzés, akár ötmilliós bírság – 2025 nyarán is komolyan veszik a hatóságok a parlagfű elleni fellépést.

Egynyári perje: így védekezhetünk ellene hatékonyan

2025. június 22. 11:10

A gyorsan terjedő egynyári perje sok gondot okozhat. Mutatjuk, hogyan ismerhető fel, és milyen módszerekkel irtható ki tartósan.

Kínai alkörmös irtása: hasznos tanácsok

2025. június 17. 11:10

A kínai alkörmös gyorsan terjed és mérgező – ne hagyja, hogy átvegye az uralmat a kertben! Mutatjuk, hogyan szabadulhat meg tőle.

Megoldás a klímaváltozás hatására erősödő gyomproblémákra

2025. június 10. 11:10

A Viballa™ és Biloxa® hatékony választ ad a klímaváltozás miatt erősödő gyomnyomásra a napraforgó- és szántóföldi kultúrákban.

Nyakunkon a szántóföldi növények gyomirtása: veszélyek és kivédésük lehetőségei

2019. május 22. 07:23

Az aszályos tavaszt követő több hetes intenzív csapadék erős lehűléssel érkezett az országba. A már kikelt tavaszi kultúrákon egyértelmű jelei mutatkoznak ennek a kedvezőtlen időszaknak: a kukorica, a napraforgó és a szója fejlődése lelassult, tápanyag-hiánytünetek figyelhetők meg az állományokon.

Továbbra sincs ember mezőgazdasági feladatokra

2020. április 24. 13:39

Csak részben jelenthet megoldást a mezőgazdaság akut munkaerő-igényére a más ágazatok nehézségei miatt felszabaduló munkaerő. Az elbocsátott dolgozók közül főként azok mehetnek majd idénymunkákra, akiknek már van tapasztalatuk ebben és közel élnek a termelés helyszíneihez – véli Malatinszki György. A Malagrow Kft. ügyvezetője szerint a mezőgazdasági szereplők számára hosszabb távon kifizetődőbb a technológiai fejlesztésre, a professzionális árutermelés feltételeinek megvalósítására koncentrálni.

Stimuláció mint alternatív megoldás a szállítószöveti problémák esetében

2021. március 24. 11:54

A fás szárú gyümölcstermő növények tartó-, váz- és szállítórendszerét a törzs és a korona adja. Ezek a részek a növény élete során állandó elemei szervezetének: a vázágak hosszú évekig, a törzs a fa élete végéig kell megfelelően működjön. Ezek a részek végzik a víz és a benne oldott ásványi anyagok, a megtermelt asszimiláták szállítását, elosztását.

A szárbontás a kulcsa a talajerő megőrzésének – a szabályozott szárbontással alapozhatjuk meg a jövő évi termést

2021. október 7. 08:51

A termőföld csak akkor képes megtartani a növények fejlődéséhez szükséges értékeit, ha a belőle kivett anyagokat folyamatosan visszajuttatjuk. Nem elég azonban az, ha a talaj tartalmazza a szükséges anyagokat, a haszonnövények ideális fejlődéséhez arra is szükség van, hogy ezekhez a legmegfelelőbb időben és a formában juthassanak hozzá. Ebben döntő szerepe van a betakarítás utáni szárbontásnak, aminek az okos és folyamatos szabályozásával nagyon sokat tehetünk a következő évek terméséért – állítja Takács József, a Malagrow Kft. szakmai vezetője, aki szerint így őrizhetjük meg tartósan a talajunk életerejét.