Az elmúlt héten szélsőséges különbség mutatkozott a nappali és éjszakai hőmérséklet között. A szélsőségek ellenére a mandula országszerte virágzásnak indult, a korai kajszi fajták pedig a Duna-Tisza közén és dél-Dunántúlon virágoznak, másutt pedig piros bimbós állapotúak. A többi gyümölcsféle rügyfakadása is tart, bár itt vontatottabb az indulás. A középtávú meteorológiai előrejelzések március közepére sem mutatnak látványos tavasziasodást, már megszűnhetnek az éjszakai fagyok.
A vontatott tavaszodás miatt a gyümölcsfélék nagy részénél még most is lehet folytatni a télvégi lemosó permetezést. Ez alól csupán a most virágzó fajok számítanak kivételnek, ezeknél a növényeknél a virágzás idejére át kell térni a kontakt és szisztemikus gombaölő készítmények használatára.
A permetezést különösen a mandulánál és a kajszinál kell folytatni, ugyanis a virág- és hajtásfertőző monília ebben az időszakban különösen agresszíven támadja meg a virágokon keresztül a fákat. A fertőzés első tünete a virágok barnulásában és hervadásában jelentkezik, később a kórokozó behatol a vesszőkbe is, és azok elhalását okozza. A fertőzés járványos terjedésének különösen a csapadékos időjárás kedvez, ezért ilyen időben már a virágzás kezdetekor, majd fővirágzásban és sziromhullás idején is indokolt a permetezés.
Az őszibarack esetében a rügyfakadás más szempontból is kritikus fenológiai stádium. A rügypikkelyekről és a beteg vesszőkről ilyenkor hatol be a rügy belsejébe a tafrinás levélfodrosodás, vagy népies nevén, a dérgomba. Ehhez a folyamathoz eső szükséges, ami hűvös idővel társul. Van időszak, amikor ez a fertőzési folyamat már januárban bekövetkezik, most száraz ugyan az idő, de a következő csapadékos periódus lehetővé teszi a megbetegedést, így rügyfakadáskor már fertőzött levelek fognak kifakadni. A tafrinás tünetek utólag már nem gyógyíthatók semmilyen kezeléssel. Rózsaszín bimbós állapotig a réztartalmú készítmények a leghatékonyabbak, később pedig át kell térni más kontakt és felszívódó gombaölőkre.