Chicagóban a búza 2,6 százalékot, a kukorica 4 százalékot, a szójabab pedig 1,4 százalékot vesztett értékéből. Mindeközben a repce hosszú távú dráguló trendje nem tört meg és 1,9 százalékot szedett magára a kurzus. Európában is drágult a repce az elmúlt öt kereskedési napon, de a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza viszont olcsóbb lett.
Egy tonna búza 234,46 dollárba került a csaknem három százalékos mínusz után. A búza árszintje csökkent, mivel viharos időjárás miatt várhatóan havazás, esőzés érkezik a Sziklás-hegység vidékére és a fő termőterületnek számító síkságra. Az őszi búza számára előnyös a nedvesség, mivel a termés nyugalmi állapotból kezdi majd meg a kulcsfontosságú növekedési szakaszát.
A kukorica 212,44 dollárba került, az alapos, négy százalékos zuhanás után. A szójabab tonnánként 519,15 dollárba került a csaknem másfél százalékos értékcsökkenés után. A szójabab és a kukorica határidős ügyletek megkötésekor bizonytalanság uralkodott a dél-amerikai betakarítás mértékével kapcsolatban, mivel a száraz körülmények fenyegetik Argentína termését, és a nedves időjárás pedig lelassítja Brazília szójatermésének betakarítását.
„Még mindig nem tisztult le a kép, hogy milyen jövő várható Latin-Amerikában” – hívta fel a figyelmet Dan Basse, a chicagói AgResource Co. elnöke.
Eközben a szójaliszt a 100 napos mozgóátlag alá esett, ami eladási hullámot váltott ki, attól tartanak a piacon, hogy Kína hatalmas sertésállományának csökkenése jelentősen károsítja a takarmány-összetevő iránti keresletet. Egy hét alatt 4,6 százalékkal csökkent a szójaliszt árszintje.
A Buenos Aires-i Gabonatőzsde ezen a héten csökkentette Argentína szójabab-betakarítására vonatkozó becslését 44 millió tonnára, kukorica-előrejelzését pedig 45 millió tonnára. Korábban mindkét esetben 46 millió tonnás volt a várakozás. De több előrejelző cég is növelte becsléseit Brazília szójabab-betakarításáról.
A repce 367,46 dollárt ért tonnánként az 1,9 százalékos heti plusz után.
A kevésbé követett termékek közül a kakaó 4,6 százalékkal, a cukor 1,7 százalékkal, a zab pedig 1,6 százalékkal ért kevesebbet, mint egy héttel korábban. A narancslé 5,1 százalékkal, a szójaolaj 3,9 százalékkal, a kávé 3,5 százalékkal, a rizs pedig 0,4 százalékkal drágult.
Európában a malmi búza 2,2 százalékkal, a takarmánybúza 0,7 százalékkal, a kukorica pedig 2,6 százalékkal lett olcsóbb. Miközben a repce kivételt jelentett a maga 0,7 százalékos drágulásával.