Növényvédelmi előrejelzés

Kezdődik a gyomnövények csírázása

Agrofórum Online

A múlt heti tavaszias idő után március közepére ismét változékonnyá vált az időjárás. A kettős fronthatás miatt esett ugyan némi eső, de tovább folytatódott a talajfelszín kiszáradása. A nappali hőmérsékleti maximumok ismét 10 Celsius fok alatt maradnak, éjszakára pedig fagyokra lehet számítani.

A még nem virágzó fák és a szántóföldi növények fejlődése ismét lelassult. Ismételt melegedésre csak a hónap utolsó napjaiban lehet számítani.

Kihasználva a száraz időt, nagy erőkkel folyik a tavaszi simítózás és a vetőágy előkészítés a később vetendő növénykultúrák számára. A tavaszi árpa és a zab mellett már földbe került a borsó is, bár robbanásszerű kelésre nem lehet számítani, mert a talajhőmérséklete igencsak alacsonynak mondható.

Az őszi káposztarepce fejlődése vontatott ugyan, de általában jó kondícióban várja a melegebb napokat. A repce szárormányosok betelepedése lelassult, de a növények gyökérnyaki részén tartózkodnak jelenleg is. Mint ismeretes, a korábbi fertőzésből már lárvák károsítanak a szárkezdeményekben, de további peterakás és lárvakártétel várható a későbbiekben. A betelepedés folyamatának további ellenőrzése fontos feladat, ezért a csalogató sárgatálakat és a ragacsos fogólapokat hagyjuk kint a növényállományokban, de ügyeljünk arra, hogy mindig a növények magasságában legyen, mert csak így szolgáltatnak megbízható adatokat.

Több helyről is jelzés érkezett arról, hogy nehézkesen indul a lucerna állományok tavaszi fakadása. Az ok feltehetően a jelenleg is tartó szárazság és az alacsony talajhőmérséklet. Az idő tavasziasra fordulásával remélhetőleg ez a probléma is megoldódik.

A talajok simítózása és elmunkálása elősegíti a gyorsabb felmelegedést és a vetési munkálatok előtt kicsíráznak a gyommagvak, így könnyebb lesz majd a gyomirtás. A kalászos gabonák gyomszabályozása- ahol még nem végezték el- napjainkban egyre aktuálisabbá válik. A hosszúra nyúlt ősz és az enyhe tél hatására szinte folyamatosan keltek a T1-T2 típusú gyomnövények, de hamarosan a többi, nagyobb hőigényű gyomnövény csírázása is megkezdődik.

Növénykórtani szempontból a kalászosok és a repce állapota még jónak mondható. Néhány levélfoltosságot előidéző betegséget leszámítva egészségesek a növények, és ez a kedvező állapot fenn is fog maradni egészen addig, amíg marad ez a hűvös és csapadék mentes idő.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Megjelentek a burgonyabogarak

2021. május 19. 08:37

Május közepén változékonyan alakult az időjárás. Napsütéses és felhős, csapadékos időszakok váltogatták egymást, ennek következtében szinte minden tájegységben hullott több-kevesebb eső. Mennyiségtől függetlenül mindez kedvezően hatott a növények fejlődésére, de a mintegy 2 hetes lemaradást nem tudták pótolni a növények. A csapadékos napok hatására minden növénykultúrában felerősödött a kórokozók terjedése, a rovarkártevők támadása a repce kivételével eddig elmaradt a várakozásoktól.

Szüret utáni tennivalók gyümölcsösökben - mezei pocok és vértetű elleni védekezés

2018. október 10. 13:18

A gyümölcsös ültetvényekben a mezei pocok növekvő károsítása mellett egyre nyilvánvalóbb az almafa vértetű idei jelentősebb mértékű elszaporodása.

Veszélyben a repcevetés, kémiai beavatkozás szükséges

2020. szeptember 16. 05:36

Szeptember második hetét a kora őszi nyárias időjárás jellemezte. A térséget nagy ívben elkerülték az időjárási frontok, nappal 27-31 Celsius fok hőmérséklet volt, éjszaka viszont felfrissült a levegő, erős harmatképződéssel. Csapadék sehol sem esett. A napraforgó betakarítása jó ütemben halad, bár még sok az aratásra váró terület. Megkezdődött a korai érésű hibrid kukoricák aratása is. Az őszi káposztarepcét gyakorlatilag elvetették, sőt az augusztus végi vetések már ki is keltek.

Jelentősen felerősödött a bagolylepke fajok aktivitása

2019. szeptember 3. 08:32

A bagolylepke fajok aktivitása nemcsak szántóföldön, de a szabadföldi zöldségkultúrákban is gondot okozhat. A csapdák napi 10-20-as egyedszámban fogják a káposzta, a C-betűs, a gamma, a felkiáltójeles, a vetési és a gyapottok bagolylepkéket.