Növényvédelmi előrejelzés

Aktivizálták magukat a poloskák és a meztelen csigák

Agrofórum Online

Március végén az évszaknak megfelelő időjárás köszöntött be országszerte, gyakran 20 Celsius fokot is meghaladó hőmérséklettel. A mandula és a kajszi elvirágzóban van, a fagykárok gyakran 50 % vagy e fölöttiek. Fővirágzásban van az őszibarack, virágzik a szilva és a körte, piros bimbós az alma. A cseresznye és a meggy is néhány napon belül virágozni kezd. A negyedéve tartó szárazság most elsősorban a rovarkártevőknek kedvez, a kórokozók jelentősebb fellépéséhez több csapadékra lenne szükség.

A gyümölcsfák lombozatát, feslő leveleit a korán megjelenő rovarkártevők közül a barna gyümölcsfa lombormányos és a kendermagbogár károsítja most. A kendermagbogár előszeretettel odvasítja ki a szőlő duzzadó rügyeit is. A szőlőtőkéken már látni párosodó púposszú imágókat. Ez a faj azért veszélyes, mert megtámadja az élő fás részeket, gyümölcsfákon és szőlőtőkén egyaránt.

Az almafákon már szívogatnak az áttelelt tojásokból kikelt levélpirosító levéltetű ősanyák, melyek hamarosan megszülik utódaikat is. Az almafa varasodás fertőzés bekövetkezése a kórokozó számára kedvezőtlen feltételek miatt továbbra is várat magára, de a fiatal levelek és a kezdődő virágzás érzékeny fenológiai fázis, ezért a megelőző védekezés megkezdése a száraz idő ellenére javasolt. Már jól láthatók a lisztharmattal fertőzött,”gyertyás” vesszők, ezeket távolítsuk el a fákról.

A körte ültetvényekben a körte levélbolhák tojásrakása tömegessé vált, de az első lárvák kelése még várat magára, az idő felmelegedése azonban a kelést felgyorsítja hamarosan.

A virág- és hajtásfertőző monília elleni védekezések minden csonthéjas gyümölcsfa esetében a száraz idő ellenére időszerűek. Amennyiben eső esne, csak így kerülhető el a járványszerű megbetegedés.

A hűvös idő miatt továbbra is folytatni kell az őszibarack tafrinás levélfodrosodás elleni kezeléseket, egészen a tartós felmelegedésig.

A virágzó szilvafákra helyezzük ki a fehér színű ragacsos fogólapokat a poloskaszagú szilvadarazsak rajzásmegfigyelésére.

Bár még nem veszélyeztet, de a meztelen csigák és az ázsiai márványos poloskák aktivizálták magukat, ezért figyeljünk rájuk. Frissen trágyázott kertekben már a lótücsök mohón veti magát a kelő vagy elültetett növényekre, így meg kell akadályozni további kártételét valamint a lárvák kelését.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság, perzselés, kártevők

2025. július 6. 13:10

Június utolsó hetében az extrém meleg és száraz időjárás kedvezett a kártevőknek, viszont a kórokozók visszaszorultak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Puszpángmoly: mit fogott a csapda október második hetében?

2023. október 15. 14:10

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő selyemfényű puszpángmoly csapdahálózatának fogási adatait láthatják. A munkához az MTA ATK Növényvédelmi Intézetének Csalomon típusú csapdáit használják.

Szokatlanul nagy tömegben károsítanak a darazsak

2020. augusztus 26. 11:45

Az őszi betakarítású növények fejlődése és érése felgyorsult, folyamatos a különböző szilva, körte és almafajták valamint a szőlő szürete. A zsendülő és beérett termést szokatlanul nagy tömegben károsítják a különböző darázsfajok.

A növények fejlődését veszélyezteti már a csapadékhiány

2020. április 14. 13:44

Az elmúlt napok időjárását és növény egészségügyi helyzetét alapvetően a tartós szárazság határozta meg. Jelentősebb mennyiségű csapadék utoljára csak március elején esett, azóta a felső talajrétegek vízkészlete minimálisra csökkent. Húsvét hétfőjén gócosan esett ugyan néhány milliméter csapadék, de ez nem jelentős tényező a növények szempontjából, hiszen a napi párolgás ennél jóval több lenne, ha lenne miből. A kalászos gabonák szemmel láthatóan kiheverték a fagyok okozta levéltörést és elhalást, de a fejlődésük alaposan lelassult.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (15. rész)

2020. január 29. 13:36

Az őszibarack fák „réme”, a tafrinás levélfodrosodás ebben a szezonban is több hullámban fenyegette a fákat, annak ellenére, hogy viszonylag kevesebb volt a csapadék, és korán kitavaszodott.