Határszemle

Soha nem látott ormányoskártétel egy repcetáblán!

Agrofórum Online

Hozzáteszem rögtön, ez az általam látott kártételekre igaz, mert én biztosan nem találkoztam még olyan erős, egyben látványos tünetekkel, mint a napokban egy kisebb repcetáblán. Azt is szeretném előrebocsátani, hogy a képek bemutatásával nem azt szeretném hangsúlyozni, hogy hol, ki és mit rontott el, hanem fel szeretném hívni a figyelmet egy repcekártevőre, amelyről tudjuk ugyan, hogy itt van, a termesztési gyakorlatunk ennek ellenére mintha mégsem reagálna erre.

A kártétel okozójaként ugyanis a nagy repceormányost (Ceutorhynchus napi) nevezhetjük meg, amely mind gyakoribb kártevője a repceállományoknak, egyedszáma egyre növekszik. Ebben szerepet jászhat az a növényvédelmi gyakorlat, amelyet a repceszárat károsító ormányosokkal szemben alkalmazunk. Egy kalap alá vesszük a nagy repceormányost a repceszár-ormányossal (Ceutorhynchus quadridens), amellyel ez esetben segítjük ezt a kártevőt.

A nagy repceormányos életmódja, tojásrakási szokásai eltérőek, általánosságban elmondható, hogy hamarabb érkezik meg a repcetáblákra és ott hamarabb is kezdi meg a tojásrakást. Már 6-9 °C környékén aktívvá válik, a felső hőmérsékleti értéken már megkezdi a betelepülését az állományokba, amely 12 °C felett már kifejezetten intenzív. Ugyanezek a repceszár-ormányosnál már magasabb értékek mentén alakulnak, 12-14 °C-nál válnak aktívabbá és 15 C környékén válik intenzívebbé a betelepülésük. Ez az aktivitásbeli különbség már önmagában is okozhatja, hogy mire a sárgatálakban nagyobb egyedszámban megjelennek a kártevők, akkorra akár már a szárban lehetnek az első tojások.

1. kép: Nagy repceormányos kártétele nyomán torzuló repcenövény

A tojásrakás helye a másik nagy különbség, amely a két kártevő között mutatkozik. A nagy repceormányos főként a növény főhajtásába, a tenyészőcsúcs alatti szárrészbe helyezi tojásait, ott is a bélállományba. Azokon a helyeken, ahol a kártevő „megszúrja” a szárat, a növény öngyógyító folyamatai a szár torzulásához vezetnek (1. kép), amelynek következménye annak felrepedése, törése lehet. A károsodásához nem szükséges, hogy tojás kerüljön a szárba, vagy lárva fejlődjön abban, maga a szúrás indítja el a folyamatot. A súlyosabban fertőzött állományban a megdőlés fokozott lesz, így túl a kártétel által közvetlenül okozott káron, a várhatóan magas betakarítási veszteség jelentős közvetett kárt is okozhat.

De, hogyan időzítsük a rovarölő kezeléseket, hogy elkerülhessük a nagy repceormányos kártételét? Ennél a kártevőnél is létezik olyan, a veszélyességi küszöböt jelentő szám, amelyhez köthető a védekezés megkezdése. Ez háromnaponként 10 db egyed a sárgatálban, vagy a fogólapon. Ez azonban sajnos nem minden esetben nyújt kellő információt a valós helyzet megítéléséhez. Számtalanszor előfordul, hogy miközben a sárgatál, vagy a sárga fogólap üres, a növényvizsgálat során mégis találunk a kártevőből a növényeken.

2.-3. kép A végletekig torzult hajtások

Ráadásul a csapdázott egyedek száma nem fejezi ki a valós veszélyt, így a nagy repceormányos esetében a hatékony védekezéshez az lehet a kulcs, ha az első egyedek megtalálását követő 8-10-ik napon végezzük el a kezelést. A jelenleg rendelkezésünkre álló hatóanyagokat, azok tartamhatását látva, könnyen lehet, hogy nem egyszeri, hanem több alkalommal elvégzett beavatkozásra kell készülnünk. Ne felejtsük el, a nagy repceormányos károkozása lényegesen durvább, mint a már „megszokott” repceszár-ormányosé.

4. kép A tábla képe április 11-én
5. kép Az arányok jól érzékelhetők

Ami a konkrét, fotókon látható területet illeti, nem tudnám megbecsülni, milyen fejlemények várhatók ott. Mivel a növényeken megtaláltam a repceszár-ormányos egyedeit is, várhatóan vegyes kártételre kell készülni, ami tovább ront a helyzeten. A repceszárak máris a végletekig torzultak (2.-3. kép), még csak el sem nagyon emelkedtek a talajtól (4.-5. kép), dugig vannak tojással (6.-7. kép), és kikeltek az első lárvák is (1. videó).

6.-7. kép Tojások mindenhol a szárban

Én a tulajdonosa helyében kiművelném, ebből épkézláb repceállomány már nem lesz, ellenben a kukoricavetéshez még időben vagyunk. Amennyiben megmarad a területen a repce, igyekszem figyelemmel kísérni a fejleményeket és megmutatni, mi történik a továbbiakban. Tanulságként mindannyiunk számára!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Támadnak a gombabetegségek, rajzanak a kártevő rovarok

2018. április 25. 08:24

Az Alföldön és a Dunántúlon egyaránt egyre gyakoribb őszi árpában és búzában a sárgarozsda. Védekezni kell a repcében és a gyümölcsösökben is!

Kedvez az idő az aratóknak - kiváló a kukoricának, napraforgónak

2018. július 3. 11:44

A héten nagyobb részt száraz időre van kilátás, és visszatér a nyári meleg is. Ugyanakkor előre láthatóan pénteken-szombaton érkezik majd egy hidegfront nyugat felől, mely záporokat, zivatarokat, és pár fokos lehűlést is hoz. Ez után azonban gyorsan visszatér majd az aratásra ideális idő.

Becőszúnyog vagy becőormányos?

2022. június 2. 17:32

Ahogy haladnak az érés felé a repceállományok, úgy nő a sárguló, barnuló, gyakran felnyílóban lévő becők száma.

Negyedéves mélyponton a búza árszintje

2021. március 26. 06:27

Mínuszok napja volt a csütörtök az agrárpiacokon. Chicagóban a búza 2,2 százalékot vesztett értékéből, a kukorica 1,2 százalékkal lett olcsóbb.