24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
Növényvédelmi előrejelzés

A monília járványos terjedésének az esélye maximális

Agrofórum Online

Az április 20-i csapadék helyenként zivatarral és jégesővel érkezett. A hónap elején érkezett fagyok nyomán a kajszi, mandula és őszibarack ültetvényekben most tisztulnak a fák az elhalt virágoktól. A szilva a sziromhullás stádiumában van, míg a cseresznye, a meggy az alma és a körte fővirágzásban élvezi a kellemesebb időt.

Április utolsó dekádja végére az évszaknak megfelelően alakult az időjárás. A korábbi időszak rendszeres éjszakai fagyai megszűntek és a nappali maximumok 10 Celsius fok fölé emelkedtek. Mindez a Földközi tengeri déli légáramlásnak köszönhető, ami a felmelegedés mellett csapadékot is hozott a Kárpát-medencébe. Szeszélyes eloszlásban szinte mindenhova jutott több-kevesebb eső, így a talaj legfelső rétegében emelkedett a nedvességtartalom.

Cseresznye (fent) és kajszi moníliás fertőzése

A csapadékosabb periódus a kórokozók számára ideális feltételeket teremtett, így a csonthéjas gyümölcsű fák esetében a virágfertőző monília járványos terjedésének az esélye maximális. A betegség nemcsak az éppen virágzó fajokra veszélyes, hanem az éppen elvirágzottakra is, így minden csonthéjast fungicides kezelésben kell részesíteni, mert az elvirágzott kajsziban már láthatóak a moníliától elhalt vesszők. A védekezésre most felszívódó készítményeket vagy azok kontakt kombinációját kell használni.

A tafrinás levélfodrosodás fertőzés még most is veszélyezteti az őszibarackot, ugyanis a hőmérsékleti viszonyok még most is kedveznek a kórokozónak. Elsősorban a nektarinok és a sárgahúsú fajták érzékenyek a tafrinás levélfodrosodásra. A csonthéjas gyümölcsűek kártevői közül folyamatosan repül a poloskaszagú szilvadarázs mindkét faja, igaz alacsony létszámban. Ugyanez vonatkozik a szilvadarázsra is, ugyanakkor a kelet gyümölcsmoly rajzása jóval népesebb. A keleti gyümölcsmoly mostani nemzedéke elsősorban az őszibarack fiatal hajtásait veszélyezteti.

Az almatermésű fák szívókártevői közül jelenleg a levélpirosító levéltetű a domináns, de a hőmérséklet emelkedésével egyre aktívabbá válik a vértetű is. A több hullámban érkező csapadék alaposan megnövelte az alma-és körtevarasodás fertőzés veszélyét, főként a tömeges aszkospóra szóródás miatt, valamint azért, mert a növények is fokozottan érzékeny fenológiai stádiumban vannak. Körtében a varasodás veszély mellett megkezdődött a körtelevél-bolha lárváinak a kelése. A kikelt lárvák többsége, 95-98 %-a most L1-es lárvastádiumban vannak, a maradék tömeg L2-es fejlettségű. Az imágók tojásrakása most stagnáló, de a hőmérséklet emelkedésével ismét emelkedő tendencia várható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: ismerje fel a jeleket időben!

2025. július 21. 14:10

Megérkezett az eső, de vele együtt a kártevők is: a szőlő és gyümölcsösök most különösen érzékenyek a fertőzésekre, figyeljünk a védekezésre!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: újabb kihívások

2025. július 19. 13:10

Az esők után fellélegeztek a szántóföldi kultúrák, ám a betegségek és kártevők terjedése új kihívások elé állítja a gazdákat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Betakarítás mellett a kártevőkről se felejtkezzünk meg

2018. szeptember 26. 07:30

Az őszi rezes- kénes lemosó permetezés elvégzésével, valamint a lehullott levelek összegyűjtésével és komposztálásával sokat tehetünk a jövő évi egészséges lombozat érdekében.

Gabonavetés: a csávázás mellett a vírusvektorok elleni védelemről is gondoskodni kell

2018. szeptember 12. 06:52

Szeptember első dekádjában az addig csapadékos időjárás szárazabbra fordult. Néhány fokkal a nappali hőmérséklet is csökkent, az éjszakai átlagok pedig hűvösebbre váltottak. A levegő magas páratartalma miatt igen erős az éjszakai harmatképződés. Most az őszi betakarítási és talaj előkészítési munkákat semmi sem akadályozza.

Ha csapadékosra fordul az idő, fertőzni fog a tafrinás levélfodrosodás

2018. március 10. 17:17

Gyümölcsösökben már szinte minden növény metszhető, sőt igyekezni is kell, mert néhány faj rövid időn belül fakadni fog.

Rengeteg munkát adnak a kertészeknek a károsítók, kórokozók

2021. június 2. 17:09

Május utolsó dekádjában tovább folytatódott a sokévi átlagnál hűvösebb, változékony időjárás. A növények mintegy két hetes lemaradásban vannak fejlődésükben. A talajhőmérséklet nem emelkedik kellőképpen, ezért a melegigényes növények, főként a paprika, a paradicsom, a padlizsán a csapadékos napok, a talaj optimális vízháztartása ellenére, alig fejlődnek. Késésben van a szabadföldi szamóca érése is, a szedési forduló sokszor napokkal tolódik. Növényvédelmi feladatokat most elsősorban a hűvösebb klímát kedvelő kórokozók és kártevők adnak.