Az Egyesült Királyság egyik legimpozánsabb bogyósgyümölcs-termelőjeként a Hall Hunter csapata mindig új, piacbővítő és a vállalkozást fenntartó terjeszkedési irányokat kutat fel. Az alagutas rendszerben termesztett szamóca immár hőszivattyúk segítségével képes biztosítani a megfelelő terméshozamot - olvasható a hortidaily.com-on.
,,A technológia rendkívül kismértékű karbonlábnyommal jár” – mondja Brent Lawson, a Hall Hunter ügyvezető igazgatója. ,,Azáltal, hogy meghosszabbítottuk a szezont, 800 tonna szamóca megtermelésére nyílik lehetőségünk, amit enélkül Spanyolországból illetve Hollandiából kellene importálnunk.”
A termelő elmondása szerint azonnal látható, hogy mely alagutakat fűtik, és melyeket nem: reménykedtek abban, hogy már április 1-én elkezdhetik a szedést, ám ez a dátum 10-re tolódott. Ennek dacára azonban a fűtetlen termesztő-berendezésekhez képest 4-5 hetes előnyben vannak.
Ez év januárja óta az összesen 80 ha termőterületből 11 ha-nyit fűtenek a 8.8 MW kapacitású hőszivattyús rendszerrel. A korábbi szezonkezdés megvalósítása mellett Hunter a terület évvégi kibővítését is tervezi.
A korai valamint kései brit szamóca iránt egész évben nagy az igény. A felvásárlók különböző módon reagálnak a fejlesztésre: akadnak, akik első sorban az olcsóbb spanyol árut célozzák meg, míg sokan első sorban a brit szamócára esküsznek – ha lehet minél hamarabbi beszerzéssel. Szerencsére a technológia segítségével utóbbi igény is kielégíthetővé válik. Az alagutak elektromos ellátása is megújuló forrásokból származik.
A rendszert az Ebtech Energy Systems telepítette. Becsléseik szerint az elkövetkezendő 20 évben a berendezés segítéségvel 44 000 tonnányi szén-dioxid kibocsátása akadályozható meg – a gázfűtéses üvegházakhoz képest. A Temze mellékfolyója, a Lodden biztosítja egész évben a megbízható energiaforrást, amely a leghidegebb napokon is hőt szolgáltat. A munkálatok 2020 júliusában kezdődtek meg a – többek között – 160 km hosszúságú hőelosztó csőrendszer kialakításával, de csak decemberben helyezték üzembe azt.