1991-ben alakult, így tavaly ünnepelhette 25. születésnapját a kecskeméti székhelyű ATRA Kft. A bányaiparból és a targoncagumik piacáról a mezőgazdaságba is betörő vállalkozás olyan abroncsokat, keréktárcsákat, kiegészítőket és szolgáltatásokat nyújt a gazdálkodóknak, amelyek nemcsak egyediek, de a költségek csökkentésében is segítenek.
„11 szervizautónk van az országban, így a helyszínen is tudunk gumit cserélni. Filozófiánk, hogy márkafüggetlen értékesítőként nem érdekel minket, hogy az adott termékre mi van ráírva. Azt tartjuk szem előtt, hogy megérte-e a partnerünknek a választás. Éppen ezért folyamatosan figyeljük a gumik futásteljesítményét, és erről visszajelzést adunk a vásárlóknak” – mondta el az Agrofórumnak az idei AGROmashEXPO és AgrárgépShow kiállításon Szigeti Zoltán. Az ATRA Kft. kereskedelmi igazgatója hozzátette; a helyszínen a nyomásbeállításokat is elvégzik, és ajánlásokat is tesznek a költségtakarékos munka érdekében.
Szigeti Zoltán, az ATRA Kft. kereskedelmi igazgatója
A defekt már a múlté
Az ATRA két olyan terméket is bemutatott standján, amelyek a magyar gazdálkodók számára még ismeretlenek, ám a defekttel járó költségeket és időveszteséget jelentősen csökkenteni tudják.
Az egyik nem más, mint egy kék színű folyadék, amellyel a gumit kell feltölteni. Ez az anyag egy tarlódefektnél, 3-5 milliméteres szúrásnál azonnal eltömíti a keletkezett lyukat, így a gépkezelő gyakorlatilag észre sem veszi a problémát, és már meg is oldódott. Nincs szükség megállásra, a szervizesek kiérkezésére, ami különösen fontos a kampányidőszakban, amikor a termelők versenyt futnak az idővel és nem utolsó sorban az időjárással.
A kiállításon bárki okozhatott defektet a folyadékkal feltöltött mintakeréken
Az ATRA által ajánlott másik technológia leginkább a rakodógépek, a telephelyen dolgozó eszközök esetén lehet jó megoldás. Az elv hasonló, hiszen itt is folyékony anyaggal töltik fel az abroncsot, ám ebben az esetben a folyadék két nap alatt vulkanizálódik, és egy rugalmas, de szilárd anyaggá válik. „A gumit feltöltjük a megfelelő, igény szerinti nyomásra, így az ugyanolyan tulajdonságokkal bír majd, mint korábban. Mindössze nem levegő lesz a belsejében, hanem egy szilárd anyag, így sérülés esetén elkerülhető a defekt. A gumi addig használható, míg el nem kopik” – fogalmazott Szigeti Zoltán. Mint mondta, vastelepen is működik már olyan rakodógép, aminek abroncsát 5 millió forintért feltöltötték az ATRAfil anyaggal. Míg korábban évente 4 millió forint értékben vásároltak új gumikat, addig ezzel a megoldással 5 évig nem kellett cserélni, a gép vitte magával a kerékbe beágyazódott vasat.
Vulkanizálódó ATRAfil anyaggal feltöltött gumi felvágva
A német technológia egyes területeken hamar visszahozza az árát, költséget és időt spórol meg a gazdálkodók számára.
Nyomásszabályozás a fülkéből
Az ATRA Kft. fontosnak tartja, hogy segítsék a termelőket a megfelelő guminyomás kiválasztásában, hiszen ezzel is csökkenteni tudják a termelési költségeket, ráadásul a gumi élettartamát is növelni lehet. Éppen ezért kezdték el forgalmazni a fülkébe telepíthető, francia Téléflow nyomásszabályozó rendszereket. A gyártó eredetileg katonai célokra fejlesztette ki az eszközt, amellyel a gépen vagy terepjárón belül állítható laposabbra vagy keményebbre a gumi.
„Maga az elv nem újdonság, hiszen most is árulják hasonló kiegészítőkkel a traktorokat, a vásárlók azonban a legtöbb esetben nem veszik meg, mert drágának találják. Pedig visszahozza az árát, hiszen a gumit a földeken lejjebb eresztve, a közúton keményebbre fújva sokkal csökkenthető az üzemanyag fogyasztás és a gumikopás is. A mi rendszerünk utólag is beépíthető, ráadásul több újdonsággal is büszkélkedhet” – mondta el Szigeti Zoltán.
A fülkében elhelyezett eszköz a nyomásbeállítások tárolására is alkalmas, így a gépkezelő néhány gombnyomással változtathat a gumik tulajdonságain. Mindezek mellett a rendszer megjegyzi a különböző módosításokat is, így az adatok visszakereshetők, ellenőrizhetők.
Az újabb típusok ráadásul a sebességet is figyelik, és ha gyorsul a gép, ám a nyomásbeállítás nem lett elvégezve, azt jelzi a kezelőnek.
A Téléflow nyomásszabályozó rendszer
A kerékhez futó cső esetében a legtöbb terméknél megfigyelhető, hogy az folyamatosan nyomás alatt van, így egy sérülés, vágás esetén az egész gumi leenged. A Téléflow-val ez könnyedén elkerülhető, hiszen csak akkor van nyomás a rendszerben, amikor a fújás vagy a leengedés éppen zajlik. Ha tehát menet közben sérül a cső, a munkának akkor sem kell megállnia.
Az ATRA Kft. által forgalmazott terméknél egy további problémára is megoldást találtak a fejlesztők. Mivel a felnik rozsdásodása miatt a leengedett levegőben szennyeződések lehetnek, a rendszer könnyedén károsodhat. A Téléflow legújabb nyomásszabályozó eszközeinél azonban a használt levegőt nem a rendszerbe engedik vissza, így az nem okozhat károsodást. A gyártó termékeinek megbízhatóságát mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a katonaság is ezt használja.
Az AGROmashEXPO és AgrárgépShow kiállításon az Agrofórum azt is megtudta, hogy az ATRA egy demó gépet is felszerel az új rendszerrel, így élőben is megtekinthető ez a költségcsökkentő megoldás
Állítható felni a rugalmasság jegyében
Az ATRA Kft. nemcsak abroncsok és az azokhoz tartozó kiegészítők forgalmazásával foglalkozik – egyedi, állítható felniket is gyártanak, amely szintén különlegességnek számít a piacon.
Állítható sortávolságú felni
Az állítható felnik esetében a belső tárcsák három különálló részből állnak, így a gazdálkodók távtartók berakásával 32 féle sortávolságot tudnak beállítani gépeiket. Ráadásul új traktor vásárlásakor sem kell új felnit venni, ha a régi nem kompatibilis. Amennyiben a felfogatás nem megfelelő, akkor mindössze a középső elem kicserélésére van szükség.
AZ ATRA számos innovatív termékkel és megoldással várja a gazdálkodókat, hogy eredményesebb, szó szerint gördülékenyebb legyen a napi munka.
(Gribek Dániel – Agrofórum Online; Fotók: Gribek Tímea)