Szakcikkek

Torz növekedésű, nehezen bevirágzó repcenövények? Ez is lehet az oka!

Agrofórum Online

Azt tapasztaljuk, hogy a repcetáblánk egyes részein a növények torz növekedésűek (1. kép), nem, vagy csak nehezen mennek magszárba, alig „akarnak” bevirágozni (2.-3. kép)? Ennek több oka is lehet, de a háttérben rovarkártétel is állhat! Amennyiben ilyen tüneteket foltszerűen, netán táblaszélről benyúlóan találunk, gondoljunk vissza az őszre, nem tapasztaltunk-e ugyanezen a területen bolhakártételt, könnyen lehet ugyanis, hogy ott kell keresnünk a választ. A bizonyossághoz húzzunk ki a talajból néhány tövet, hasítsuk fel a szárukat egészen a gyökérnyaki részig. Amennyiben a szár üreges, belül barnára színeződött, biztosak lehetünk benne, hogy rovarkártétel okozta a problémát.

1. kép: Hiányos állomány, növekedésükben elmaradt növények
2.-3. kép: Torz növekedés, rendellenes virágképzés jellemzi a károsodott töveket

A kártételért részben a nagy repcebolha (Psylliodes chrysocephala) felel. Ez a kártevő már ősszel a repcenövények levélnyelébe rakja a tojásait, ahol aztán a lárva kikel és ebben az állapotában áttelel. Tavasszal berág a szár alsó részébe (4. kép), fejlődését már ott fejezi be (5. kép). Általában áprilisban a szárat elhagyva a talajban bábozódik és fejlődik imágóvá. Az idei hűvös tavaszon a fejlődés lelassulhatott, ugyanis még pár nappal ezelőtt is találtam nagy repcebolhalárvát a növényekben.

4. kép: A száron a berágás nyomai származhatnak mindhárom említett kártevőtől
5. kép: Nagy repcebolha lárvája és annak kártétele a repceszár belsejében

A helyzetet tovább ronthatja, ha a nagy repcebolha kártételéhez ormányoskártétel is társul. A repceszárba közvetlenül a nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) rakja a tojásait, így az esetek többségében ez a kártevő felel a növények rendellenes növekedéséért, torzulásáért, de nem lehet kizárni a repceszár-ormányos (Ceutorhynchus quadridens) jelenlétét sem. A kártételről a szár felhasításával és tüzetesebb vizsgálatával ezeknél a kártevőknél is megbizonyosodhatunk.

Az is előfordulhat, hogy egyetlen növényben a nagy repcebolha és valamely ormányoskártevő lárvája egyszerre is megtalálható, együtt is károsíthatnak (6.-7. kép).

6.-7. kép: kép: A kártevők lávái együttesen is károsíthatnak (mindkét képen balra nagy repcebolhalárva, jobbra pedig ormányoslárva látható)

Természetesen most figyelmünket a becők védelmére kell fordítanunk, de ha nem találunk magyarázatot a fenti problémákra, jusson eszünkbe a rovarkártétel is, nézzük meg az érintett növényeket közelebbről. Ha az érintett táblarészen már az ősszel tapasztaltunk bolhakártétel miatti állománypusztulást, amihez tavasszal torz fejlődés, rendellenes növekedés és virágképzés járul, vizsgáljuk meg az alsó harmadban a szár belsejét, könnyen lehet, ott találjuk meg a megoldást a problémára.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Tavaszi tünetek kalászosban: diagnosztikai dilemmák

2025. április 9. 08:10

A csapadékhiány és a késő tavaszias meleg periódusok még a legszívósabb őszi vetésű kalászos gabonafajtákat is megviselték.

Kalászos gabonák fontosabb gombabetegségei és a védekezés lehetőségei

2025. április 8. 16:10

A kalászos gabonák eredményes termesztésének egyik kulcsfontosságú tényezője a gombabetegségek ellen időben és hatékonyan elvégzett védekezés.

Ragadós száj- és körömfájás: a tenyésztő szemével

2025. április 8. 10:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus terjedése hazánkban jelentős állategészségügyi téma. Az egyik legagresszívebben terjedő vírus legutóbb a '60-as '70-es években ütötte fel a fejét Magyarországon.

A repce és az árpa gyengébb, a búza megfelelő minőségű

2019. július 15. 08:47

Az étkezési búzák fehérje- és sikértartalma megfelelő, sütőipari értékcsoport szerint jellemzően a B1 és B2-es besorolásúak, teljesítve ezzel a hazai malomipar követelményeit. Az első tételek alapján nincs ok aggodalomra, de ünneplésre sem. Minőség szempontjából jó-közepes évre számíthat a szántóföldi ágazat.

Nő a hőmérséklet, időszerű figyelni a repce ormányosaira

2025. január 6. 10:10

A tavasszal rajzó fajok kb. 10 °C hőmérsékletnél kezdik meg a repceállományok kolonizálását, ez az időszak már gyakorlatilag itt is van.

Elmaradhat a kalászosok bokrosodása és jön a vetésfehérítő is

2019. március 12. 10:36

Az elmúlt héten tovább folytatódott a kellemes tavaszi idő. A kiadós csapadékot hozó időjárási frontok továbbra is nagy ívben elkerülik a Kárpát-medencét. A talajok felső rétegében aggasztó mértékű a kiszáradás. Az áttelelt növények fejlődését most nem a hőmérséklet, hanem a vízhiány gátolja.

Tizenhat hónapos mélypontról emelkedik a búza ára

2023. január 26. 08:03

A kukorica és a szójabab határidős jegyzésárai emelkedésnek indultak a nap elején, de a növekedést korlátozták a közelmúltbeli esőzések Argentínában.