Növényvédelmi előrejelzés

Kalászfuzáriózisra kell számítani

Agrofórum Online

Az elmúlt hét időjárását országszerte a hűvös, változékony időjárás jellemezte. Szinte mindenhol esett kisebb-nagyobb mennyiségű eső, helyenként zivatar formájában. Közép Magyarországon és Kelet-Dunántúlon a heti mennyiség elérte a 80 millimétert.

A bőséges csapadék egy időre pótolta a talajok korábbi vízhiányát, kedvező életfeltételeket teremtett a kórokozók és a levéltetvek számára, de a növényvédelmi munkálatokat akadályozza. A sáros talajon a T4 életformájú gyomok tömegesen kelnek, de nehézkes a napraforgó és a kukorica posztemergens gyomirtása. A gazdálkodók gondjait nehezíti az igen komoly vadkár, elsősorban a vaddisznók részéről.

A kalászos gabonák és a károsítóik fejlődésének sokat segített a bőséges csapadék. A kikalászolt őszi árpa több helyen megdőlt a széllel érkező esők hatására, ami kedvez a kalászfuzáriózis fertőzésnek és a betegség terjedésének. Ugyanez vonatkozik a fejlődésben kissé hátrébb levő búzára is, mert ez a növény is elérte a fertőzésre fogékony fenológiai stádiumot.

A kalászfuzáriózis mellett folyamatosan erősödik a különféle, nedvesség igényes, levélfoltosságot előidéző kórokozók terjedése, melyek az alsóbb levélemeletekről fokozatosan fertőzik a felsőbb leveleket, beleértve a zászlóslevelet is.

Árpán a törperozsda első tünetei okoznak gondot, búzán pedig hamarosan várható a vörösrozsda fertőzés kialakulása. A korábbi, száraz periódusban erőteljesen terjedő gabonalisztharmatot most gátolta a nedves-hűvös idő, de a várható felmelegedéssel és a magas páratartalommal ismét támadni fog a kórokozó.

A gabonán károsító levéltetvek erőteljesen szaporodnak, de ez szinte minden növénykultúrában megfigyelhető. Az árpa és a búza valamint a tavaszi kalászosok zászlóslevelein és a kalászokon egyre gyakoribb a levéltetű kolónia, amin alig változtatott a heves esőzések lemosó hatása. A kifejlett nőstények folyamatosan szülik a lárvákat, szűznemzéssel. A vetésfehérítő népesség összességében még mindig elmarad a más években megszokottól, a bogár és a lárva is kevesebb, sőt a csapó esők több helyen megtizedelték az árpacsigákat.

Az őszi káposztarepce fejlődésében sokat pótolt a korábbi lemaradásból. A becők erőteljesen fejlődnek, de ahol nem védekeztek a becőormányos és a becőszúnyog ellen, jelentős a kár. A becőkártételek mellett a lombozaton egyre több a fómás levélfoltosság és a beteg szártő, főként a fómától („harisnyás” szár) és a szklerotíniától. Lisztharmattól még nem szenved a növényállomány, viszont a levéltetvek itt is szívogatnak.

A kukorica vetések most elsősorban a gyomosodástól és a vadkártól szenvednek, kinőttek a kukoricabarkó „foga” alól, talajlakó kártétel még nem figyelhető meg.

Az időben elvetett borsón és a napraforgón a levéltetvek megjelenésére kell rövid időn belül számítani, ezért a vetéseket folyamatosan szemlézni kell, ebből a szempontból is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság, perzselés, kártevők

2025. július 6. 13:10

Június utolsó hetében az extrém meleg és száraz időjárás kedvezett a kártevőknek, viszont a kórokozók visszaszorultak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Erőteljes támadásban a peronoszpóra, a lisztharmat és a szürkerothadás

2020. július 29. 06:51

 Az elmúlt hét időjárását a változékonyság jellemezte. Az átlagosnál kissé hűvösebb nappali és éjszakai hőmérséklet mellett több hullámban csapadékfront érte el, amiből helyenként kéthavi csapadék is lehullott. Az átmeneti lehűlés nem csökkentette a rovarkártevők aktivitását, a betegségek pedig a nedvesség hatására ismét erőteljesen fertőznek.

Rajzik az almamoly

2021. június 9. 12:16

Június első dekádjára megérkezett a nyáriasan meleg időjárás. A nappali maximumok rendszeresen 25-30 Celsius fok körül alakulnak, és éjszaka sem csökken a hőmérséklet 14-16 fok alá. A frontmentes időszak miatt csak helyenként alakulnak ki záporok-zivatarok. Reggelente igen erős a harmatképződés. A jelenlegi időjárás egyaránt kedvez a kártevőknek és a kórokozóknak. A májusi bőséges csapadék után intenzív a növények hajtásnövekedése, különösen ott, ahol a késői fagyok miatt gyenge lesz a termés.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés – március 08.

2022. március 8. 08:36

Az idei esztendő időjárási szempontból furcsa kettősséget mutat. Míg januárban és februárban a sokévi átlagnál melegebb volt az időjárás, addig március közepéig a fokozatos felmelegedés helyett jóval hidegebb van. Éjszakánként rendszeresen fagy, időnként igen erős a lehűlés. Nappal, a napos órákban akár 10 C0 is előfordul, de borús napokon alig néhány fok a maximum hőmérséklet. Csapadék szempontjából igen jelentős a hiány, még a nyugati országrészben is több mint egyhavi a csapadékhiány, az ország középső és kelet részén pedig még ennél is több csapadék hiányzik a talaj felső rétegéből. A február végi - március eleji szélviharos napokon hófúvás helyett porviharokat lehetett látni országszerte.

Kis kolóniákban szívogatnak a levéltetvek a repceállományokban

2021. október 5. 12:17

A levéltetvek betelepedése továbbra is megfigyelhető, bár a fertőzés üteme ebben az időszakban nem erősödött, inkább a néhány egyedből álló kis kolóniák szívogatása a jellemző.