Növényvédelmi előrejelzés

Kalászfuzáriózisra kell számítani

Agrofórum Online

Az elmúlt hét időjárását országszerte a hűvös, változékony időjárás jellemezte. Szinte mindenhol esett kisebb-nagyobb mennyiségű eső, helyenként zivatar formájában. Közép Magyarországon és Kelet-Dunántúlon a heti mennyiség elérte a 80 millimétert.

A bőséges csapadék egy időre pótolta a talajok korábbi vízhiányát, kedvező életfeltételeket teremtett a kórokozók és a levéltetvek számára, de a növényvédelmi munkálatokat akadályozza. A sáros talajon a T4 életformájú gyomok tömegesen kelnek, de nehézkes a napraforgó és a kukorica posztemergens gyomirtása. A gazdálkodók gondjait nehezíti az igen komoly vadkár, elsősorban a vaddisznók részéről.

A kalászos gabonák és a károsítóik fejlődésének sokat segített a bőséges csapadék. A kikalászolt őszi árpa több helyen megdőlt a széllel érkező esők hatására, ami kedvez a kalászfuzáriózis fertőzésnek és a betegség terjedésének. Ugyanez vonatkozik a fejlődésben kissé hátrébb levő búzára is, mert ez a növény is elérte a fertőzésre fogékony fenológiai stádiumot.

A kalászfuzáriózis mellett folyamatosan erősödik a különféle, nedvesség igényes, levélfoltosságot előidéző kórokozók terjedése, melyek az alsóbb levélemeletekről fokozatosan fertőzik a felsőbb leveleket, beleértve a zászlóslevelet is.

Árpán a törperozsda első tünetei okoznak gondot, búzán pedig hamarosan várható a vörösrozsda fertőzés kialakulása. A korábbi, száraz periódusban erőteljesen terjedő gabonalisztharmatot most gátolta a nedves-hűvös idő, de a várható felmelegedéssel és a magas páratartalommal ismét támadni fog a kórokozó.

A gabonán károsító levéltetvek erőteljesen szaporodnak, de ez szinte minden növénykultúrában megfigyelhető. Az árpa és a búza valamint a tavaszi kalászosok zászlóslevelein és a kalászokon egyre gyakoribb a levéltetű kolónia, amin alig változtatott a heves esőzések lemosó hatása. A kifejlett nőstények folyamatosan szülik a lárvákat, szűznemzéssel. A vetésfehérítő népesség összességében még mindig elmarad a más években megszokottól, a bogár és a lárva is kevesebb, sőt a csapó esők több helyen megtizedelték az árpacsigákat.

Az őszi káposztarepce fejlődésében sokat pótolt a korábbi lemaradásból. A becők erőteljesen fejlődnek, de ahol nem védekeztek a becőormányos és a becőszúnyog ellen, jelentős a kár. A becőkártételek mellett a lombozaton egyre több a fómás levélfoltosság és a beteg szártő, főként a fómától („harisnyás” szár) és a szklerotíniától. Lisztharmattól még nem szenved a növényállomány, viszont a levéltetvek itt is szívogatnak.

A kukorica vetések most elsősorban a gyomosodástól és a vadkártól szenvednek, kinőttek a kukoricabarkó „foga” alól, talajlakó kártétel még nem figyelhető meg.

Az időben elvetett borsón és a napraforgón a levéltetvek megjelenésére kell rövid időn belül számítani, ezért a vetéseket folyamatosan szemlézni kell, ebből a szempontból is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Fokozottan figyeljenek az árvakelések eltüntetésére! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. szeptember 26. 15:10

Szeptember utolsó hetében markáns változás következett be az időjárásban. A több hullámban érkező mediterrán eredetű csapadékfront több-kevesebb esővel áztatta a földeket. A csapadék jól jött minden növénykultúrának, különösen a kelőfélben levő őszi káposztarepcének, de elősegíti az őszi kalászosok talajelőkészítését is.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés - 03.31.

2022. március 31. 10:47

Az előző időszakban kedvező fordulat állt be hazánk időjárásában. A nappali maximum hőmérsékletek rendre 15-20 Celsius fok körül alakultak, az éjszakai fagyok pedig a fagyzugos helyek kivételével megszűntek. Csapadék sajnos továbbra sem esett, így a talaj felső rétege teljességgel kiszáradt. A talajvízszint méterekkel lesüllyedt, amit már a faméretű növények is megsínylenek.

Még aktívan petézik a poloska

2021. szeptember 7. 08:48

A reggeli hűvösben éppen erős a harmatképződés, ami csak a délelőtti órákban szárad fel. A hosszabb idejű nedvességborítás kedvez néhány kórokozó terjedésének.

Mindenütt károsítanak a vetésfehérítő bogarak lárvái

2020. május 20. 04:36

A vetésfehérítő bogarak lárvái országszerte károsítanak, kisebb-nagyobb kár mindenütt előfordul.