Növényvédelmi előrejelzés

A hideg talajtól lilulnak a növények, terjed a kalászfuzáriózis

Agrofórum Online

Az előző héten ismét folytatódott az évszakhoz képest hűvös, változékony időjárás. Mind az éjszakai, mind pedig a nappali hőmérsékleti átlagok elmaradtak a május végén megszokottól. Csapadék csak kis mennyiség hullott, az is szeszélyes eloszlásban, viszont a szél majd minden nap felerősödött, majd éjszakára elcsendesedett, így az aktuális növényvédelmi munkákat csak éjjel lehetett elvégezni. A kapás kultúrák fejlődése elmarad a kívánatostól, különösen a kukoricát kínozza az alacsony levegő- és talajhőmérséklet. A hideg talajban lilulnak a növények, a gyökérváltás késik, így relatív foszforhiány lépett fel, amennyiben melegebb napok jönnének, ez az antociános elszíneződés is megszűnne.

Az őszi kalászosok esetében mind az árpa, mind pedig a búza virágzik. A rendszertelenül, kis mennyiségben érkező csapadék szinte minden kórokozó terjedését elősegíti, így a levélfoltosságot előidéző betegségek tovább erősödtek, és több faj tünete elérte a növények zászlóslevelét.

A hűvösebb idő ellenére fokozódik a lisztharmat fertőzés, valamint az árpa törperozsda terjedése. A napokban a déli tájegységekben felütötte fejét a vörösrozsda is, bár a tünetek még csak észlelési szinten vannak jelen.

A legnagyobb gondot továbbra is a kalászfuzáriózis terjedése jelenti, mert egyes napokon a növények nedvesség borítottsága szinte folyamatosnak tekinthető. Az időnkénti viharos szél sok árpa és búzatáblát megdöntött, ezeken a területeken a járványveszély még nagyobb. Hajlamosító tényező a forgatás nélküli termesztés kukorica elővetemény után a szármaradványokról ugyanis fokozott a fertőző anyag szóródás.

A kártevők közül az időjárási tényezők csupán a levéltetvek szaporodásának kedvez, a vetésfehérítő bogár lárvák közül sokat lemosott a legutolsó bőséges eső. A gabonapoloskák és a szipolyok észlelési szinten figyelhetők meg.

A kukoricát elsősorban a hűvös idő hátráltatja a fejlődésben, helyenként fritlégy károsítja a növényeket, valamint a madár- és a vadkár nagyon gyakori. Az amerikai kukoricabogár lárvák még nem kelnek, az aktív hőösszeg jelenleg Tolna megyében 98,2 Celsius fok.

Az őszi káposztarepce jól érzi magát a nyugat-európaihoz hasonló klímán, a becők fejlődése folyamatos. A repcebecő ormányos és a becőszúnyog fertőzés a becők 1-3 százalékát érinti, a nem kellő védelemben részesített területeken azonban a fertőzés nagyságrendekkel magasabb. A kórokozók közül most még csupán a fómás fertőzés figyelhető meg, a többi betegség még nem jelent meg.

A napraforgó fejlődését a hűvösebb idő kevésbé gátolja, a károsítók közül csupán a levéltetvek okoznak gondot, de a fertőzés mértéke még nem éri el a veszélyességi küszöbértéket.

Burgonyában a burgonyabogár megjelenése folyamatos, de vontatott. Az előbújt bogarak megkezdték peterakásukat, a melegedő idő elősegíti az első lárvák kelését. A levéltetvek csupán észlelési szinten szívogatják a burgonyát.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Már most megkezdhetjük a felkészülést a jövő évi növényvédelemre

2019. november 6. 16:09

Az őszi betakarítás kiváló lehetőség arra, hogy megismerjük a terület talajlakó kártevő fertőzöttségét, de hasznos támpont a felszedett termés egészségi állapota.

Támadásba lendült a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványos poloska

2019. június 12. 10:37

A moníliás fertőzés mellett intenzíven rajzik a cseresznyelégy, ami még képes a zsendülésben levő gyümölcsöket megfertőzni, valamint megjelentek az első levéltetű kolóniák a cseresznye és meggyfák hajtásvégein.

Napokon belül megjelenhetnek a vetésfehérítő bogarak

2020. március 4. 08:35

Az idei esztendő első két hónapjának időjárása csapadék szempontjából kísértetiesen hasonlít 2019-es év januárjára és februárjára. Akkor és most is csapadékban szegényesen telt el az első két hónap, így most az eddig lehullott eső (mert hó nemigen fordult elő), eső miatt már-már szárazság körvonalazódott ki. Március első napjai csapadékkal indultak, így elhárult a közvetlen veszély és reméljük a csapadékban gazdag folytatást.

Hullik a beteg termés a szilvafákról – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. október 6. 08:10

A kései érésű szilvafajtákon, hasonlóan az almához és a körtéhez, sok a gyümölcsfertőző monília és a beteg termés hullása. A fa alatti termést a különböző kártevők dézsmálják.