Növényvédelmi előrejelzés

A hideg talajtól lilulnak a növények, terjed a kalászfuzáriózis

Agrofórum Online

Az előző héten ismét folytatódott az évszakhoz képest hűvös, változékony időjárás. Mind az éjszakai, mind pedig a nappali hőmérsékleti átlagok elmaradtak a május végén megszokottól. Csapadék csak kis mennyiség hullott, az is szeszélyes eloszlásban, viszont a szél majd minden nap felerősödött, majd éjszakára elcsendesedett, így az aktuális növényvédelmi munkákat csak éjjel lehetett elvégezni. A kapás kultúrák fejlődése elmarad a kívánatostól, különösen a kukoricát kínozza az alacsony levegő- és talajhőmérséklet. A hideg talajban lilulnak a növények, a gyökérváltás késik, így relatív foszforhiány lépett fel, amennyiben melegebb napok jönnének, ez az antociános elszíneződés is megszűnne.

Az őszi kalászosok esetében mind az árpa, mind pedig a búza virágzik. A rendszertelenül, kis mennyiségben érkező csapadék szinte minden kórokozó terjedését elősegíti, így a levélfoltosságot előidéző betegségek tovább erősödtek, és több faj tünete elérte a növények zászlóslevelét.

A hűvösebb idő ellenére fokozódik a lisztharmat fertőzés, valamint az árpa törperozsda terjedése. A napokban a déli tájegységekben felütötte fejét a vörösrozsda is, bár a tünetek még csak észlelési szinten vannak jelen.

A legnagyobb gondot továbbra is a kalászfuzáriózis terjedése jelenti, mert egyes napokon a növények nedvesség borítottsága szinte folyamatosnak tekinthető. Az időnkénti viharos szél sok árpa és búzatáblát megdöntött, ezeken a területeken a járványveszély még nagyobb. Hajlamosító tényező a forgatás nélküli termesztés kukorica elővetemény után a szármaradványokról ugyanis fokozott a fertőző anyag szóródás.

A kártevők közül az időjárási tényezők csupán a levéltetvek szaporodásának kedvez, a vetésfehérítő bogár lárvák közül sokat lemosott a legutolsó bőséges eső. A gabonapoloskák és a szipolyok észlelési szinten figyelhetők meg.

A kukoricát elsősorban a hűvös idő hátráltatja a fejlődésben, helyenként fritlégy károsítja a növényeket, valamint a madár- és a vadkár nagyon gyakori. Az amerikai kukoricabogár lárvák még nem kelnek, az aktív hőösszeg jelenleg Tolna megyében 98,2 Celsius fok.

Az őszi káposztarepce jól érzi magát a nyugat-európaihoz hasonló klímán, a becők fejlődése folyamatos. A repcebecő ormányos és a becőszúnyog fertőzés a becők 1-3 százalékát érinti, a nem kellő védelemben részesített területeken azonban a fertőzés nagyságrendekkel magasabb. A kórokozók közül most még csupán a fómás fertőzés figyelhető meg, a többi betegség még nem jelent meg.

A napraforgó fejlődését a hűvösebb idő kevésbé gátolja, a károsítók közül csupán a levéltetvek okoznak gondot, de a fertőzés mértéke még nem éri el a veszélyességi küszöbértéket.

Burgonyában a burgonyabogár megjelenése folyamatos, de vontatott. Az előbújt bogarak megkezdték peterakásukat, a melegedő idő elősegíti az első lárvák kelését. A levéltetvek csupán észlelési szinten szívogatják a burgonyát.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Erősödött a lisztharmat terjedése és megjelent a varasodás is

2020. május 12. 15:09

A kisebb esők elegendők voltak a varasodás első tüneteinek a megjelenéséhez. Ha csapadékosabb idő lenne, a fertőzés további terjedése rohamosabbá válna.

Rajzik az almamoly

2021. június 9. 12:16

Június első dekádjára megérkezett a nyáriasan meleg időjárás. A nappali maximumok rendszeresen 25-30 Celsius fok körül alakulnak, és éjszaka sem csökken a hőmérséklet 14-16 fok alá. A frontmentes időszak miatt csak helyenként alakulnak ki záporok-zivatarok. Reggelente igen erős a harmatképződés. A jelenlegi időjárás egyaránt kedvez a kártevőknek és a kórokozóknak. A májusi bőséges csapadék után intenzív a növények hajtásnövekedése, különösen ott, ahol a késői fagyok miatt gyenge lesz a termés.

Védekezzünk a moníliás gyümölcsfertőzés ellen – kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. szeptember 6. 16:40

Szeptember első hetére majd minden gyümölcs- és zöldségféle szedhető, ezért a még támadó betegségek és kártevők elleni védekezést csak az alkalmazott növényvédő szerek élelmezés-egészségügyi várakozási idejének szigorú betartása mellett lehet végrehajtani.

Rengeteg munkát adnak a kertészeknek a károsítók, kórokozók

2021. június 2. 17:09

Május utolsó dekádjában tovább folytatódott a sokévi átlagnál hűvösebb, változékony időjárás. A növények mintegy két hetes lemaradásban vannak fejlődésükben. A talajhőmérséklet nem emelkedik kellőképpen, ezért a melegigényes növények, főként a paprika, a paradicsom, a padlizsán a csapadékos napok, a talaj optimális vízháztartása ellenére, alig fejlődnek. Késésben van a szabadföldi szamóca érése is, a szedési forduló sokszor napokkal tolódik. Növényvédelmi feladatokat most elsősorban a hűvösebb klímát kedvelő kórokozók és kártevők adnak.