Tápanyag-utánpótlás

Megkérdeztük! – Felhasználói tapasztalatok az Arysta biostimulátoraival – IV.rész

Agrofórum Online

Az Arysta biostimulátoraival kapcsolatos tapasztalatokról szóló cikksorozatunk negyedik részéhez érkeztünk. Az ilyen típusú készítmények felhasználásakor általában sok szó esik a termés mennyiségére és minőségére kifejtett hatásairól, az általános stresszoldásról.

Ennél lényegesen kevesebbszer hangzanak el ajánlások, amelyek a bisotimulátorok direkt stresszoldó hatásához kapcsolódnak, amellyel akár a gyomirtó készítmények kultúrnövényre kifejtett káros hatását (pl. sárgulás, növekedési depresszió) is mérsékelni tudjuk. A következőkben erre vonatkozóan is található gyakorlati tapasztalat.

Répcevölgye 2001 Kft., Chernelházadamonya, Bodorics Balázs növényorvos

A Répcevölgye 2001 Kft.-t a – 1968-ban alakult – Chernelházadamonyai „Répcevölgye” Mezőgazdasági Termelőszövetkezet alapította, mely egykori területének kb. 75%-án, közel 2000 hektáron gazdálkodik. Növénytermesztésben a vörös csenkesz, az őszi káposztarepce, az őszi búza, a tavaszi árpa, a napraforgó, valamint a kukorica a meghatározó.

A biostimulátor készítmények már évek óta a technológiánk szerves részét képezik, így pl. őszi káposztarepcében a teljes vetésterületen használjuk az Atonikot. Az ott szerzett kedvező tapasztalatok miatt már évek óta kísérletezünk különböző készítményekkel, amelyekkel más növénykultúrákban is el tudjuk érni a termés növekedését. Így került sor az Arysta biostimulátorának, a Multoleo-nak a felhasználására is a teljes napraforgó vetésterületünkön, mintegy 165 ha-on. Kijuttatására június végén, a kultúrnövény csillagbimbós állapotában került sor az egyéb növényvédelmi beavatkozással egy menetben, 2,0 l/ha dózis felhasználásával. Tapasztalataink szerint a kezelést követően a vegetatív részek növekedése lényegesen intenzívebb volt a korábbi évekhez képest. A kezelt területen a betakarított termés termésátlaga jó volt, és a minőségi paraméterek is jól alakultak, a termés olajtartalma meghaladta a 45%-ot, olajsavtartalma pedig 88,5% volt. A napraforgó termésátlaga 2016-ban általában véve is jól alakult, a kft. történetében először az RAGT Vetőmag Kft. háziversenyében egy 5 ha-os területen átléptük az 5,0 t/ha termésmennyiséget. A mi észrevételeink alapján a Multoleo kiállta a próbát, így használni fogjuk 2017-ben is.

Szirák-Farm Kft., Borsodszirák, Pataki Róbert agronómus

Társaságunk, a Szirák-Farm Kft. Észak-Borsodban, a Sajó és Bódva folyók összefolyásánál, Borsodszirák környékén gazdálkodik, mintegy 2000 ha szántóterületen, ahol változatos domborzati és talajviszonyok között hagyományos szántóföldi növényeket termelünk. Őszi búza, őszi árpa, repce, kukorica, napraforgó és szója váltják egymást a vetésforgóban.

2016-ban 300 ha-on termeltünk napraforgót, kizárólag magas olajsavas hibrideket. Az összes tábla alapgyomirtást, majd egy- és kétszikűek ellen felülkezelést kapott. Az alapkezelés április közepén, a posztemergens gyomirtás május 20. és 27. között történt. Az állományban végzett gyomirtás általában kismértékű stresszhatást jelent a növényeknek, amely időnként sárgulásban, valamint a növekedés-gátlásában is megnyilvánul. A stressz csökkentésére használtuk – a gyártó ajánlásánál kissé hamarabb – a posztemergens gyomirtás után két héttel a Multoleo algakészítményt 2,0 l/ha dózisban, gombaölő és kontakt rovarölő szerrel kombinálva. A tankkeverék kijuttatásakor keverhetőségi, kijuttatási probléma nem volt. Tapasztalatunk szerint a kezelés után 10-14 nappal a napraforgó színe, vitalitása, kondíciója javult. A sorok még az erodált domboldalakon is záródtak, az állomány kiegyenlített, egészséges volt.

Tapasztalataink szerint a Multoleo alga- és bórtartalma miatt serkenti az anyagcserét, a fotoszintézist, javítja a tápanyagfelvételt, ezért használata napraforgóban megtérült.

Miért a Multoleo-t választottuk?
– vízbázisú készítmény, gyorsan felszívódik;
– zöldítő, stresszoldó hatás;
– javítja a növények anyagcseréjé;
– bórtartalma magas.

Az elmúlt nyáron a száraz periódust a napraforgó számára életmentő eső követte. Az eső és a technológia üzemi rekordot eredményezett, a 300 ha átlagában 3,2 t/ha termésátlagot értünk el.

Molnár István mezőgazdasági vállalkozó, Bak

Molnár István, Zala megyei mezőgazdasági vállalkozó vagyok. Két család közös vállalkozásában kb. 2100 hektárt művelünk. Szántóföldi növénytermesztéssel foglakozunk, ahol főbb növényeink az őszi káposztarepce (kb. 25%), az őszi és tavaszi búza (kb. 36%), az őszi és tavaszi árpa (kb. 10%), a napraforgó (kb. 16%), a kukorica (kb. 8%), valamint a szója (kb. 5%).

A gazdálkodás folyamán a biostimulátorok közül rendszeresen használjuk az Arysta Multoleo és Forthial nevű készítményeit is. A Multoleo-t az olajosnövények termesztésénél használjuk. A kétezres évek elején a repce átlagtermésünk folyamatosan meghaladta a 3,5 t/ha termést, ezért kezdtünk el a termesztéstechnológiánk bővítésén gondolkodni. Olyan növénykondicionálóban gondolkodtunk, melynek viszonylag magas bórtartalma is van. A Goemar Multoleo készítményére esett a választásunk, melyet megelégedéssel azóta is használunk, 2,0 l/ha dózisban évi egy-két alkalommal kijuttatva. Első alkalommal kora tavasszal, az első növényvédelmi beavatkozáskor permetezzük ki. Ez a kezelés segít a repce korai fejlődésében, végső soron segíti a becőszám növekedését. A második kijuttatási időszak a levélfejlődés–virágzás kezdeti időszaka. Ekkor a terméskötődésbe és a majdan betakarítandó termés minőségébe tudunk besegíteni. Azt is megfigyeltük, hogy a készítmény száraz időjárási viszonyok között kiváló stresszoldó képességgel rendelkezik. Mióta a Multoleo-t használjuk termésátlagunk jelentősen nőtt – rendszeresen 4,0 t/ha felett – miközben a termésminőség is javult.

Mivel a Multoleo-t sikeresen alkalmaztuk a repcében, 2008-ban elkezdtük napraforgóban is használni. A repcéhez hasonlóan a dózis itt is 2,0 l/ha. Csillagbimbós állapotban juttatjuk ki, elősegítve a kaszatkötések számát, a berakódást. A Multoleo-val kezelt napraforgó kiválóan tolerálja a virágzáskori stresszhelyzeteket. Felhasználásával sikerült a terméseredményünkön is javítani, minőségileg pedig mindig pozitív bonifikációt eredményez a Multoleo használata.

 

 

 

(Arysta LifeScience Magyarország Kft.)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az őszi alaptrágyázás jelentősége őszi búzában

2024. november 21. 16:10

Kísérletek bizonyítják, hogy a búza még csernozjom talajon is képes megduplázni, hektáronként 9 tonna fölé növelni a termés mennyiségét.

A tápanyagellátás hatékonyságának fokozása jó időzítéssel és tápoldatozással a szabadföldi zöldségtermesztésben, 2. rész

2024. november 19. 14:40

A növény a tápanyagokat vízzel együtt veszi fel, ezért az intenzív termesztésben érdemes a trágyakijuttatás tápoldatos formáját választani.

A nitrogén-műtrágyázás hatása a szója hozamára és táplálóanyag-tartalmára

2024. november 15. 14:40

Számos kísérlet igazolja, hogy a szója terméshozama – csakúgy, mint a termés fehérje- és olajtartalma – nem mutat összefüggést a N-műtrágyázással. Ugyanakkor hasonló számban találkozhatunk olyan kutatási eredményekkel, amelyek a N-műtrágyázás eredményességét bizonyították.

Hektáronként több mint 800 adat precíziós talajszkenneléssel a megfelelő tápanyagellátásért

2024. november 7. 11:10

Az elmúlt évtizedekben sokat romlott a talaj szerkezete, ami talajvesztéshez - deflációhoz és erózióhoz - vezethetett, és csökkent vízmegtartó képessége is.