24℃ 12℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta
Növényvédelmi előrejelzés

Támadnak a levéltetvek

Agrofórum Online

Június első hetét a várva-várt kora nyári időjárás jellemezte. A nappali maximumok időnként megközelítették a 30 Celsius fokot, éjszakánként azonban csupán 10-12 fok volt, emiatt a harmatképződés igen erős volt. Kisebb szórványos csapadék csupán a hét végén hullott, helyenként zápor, zivatar formájában. A melegedő idő hatására a fejlődésben lemaradt növények, különösen a kukorica gyorsabban növekszik, bár országszerte még most is jellemző a növények lilulása.

Az időjárás alakulása nemcsak a növények fejlődését segítette elő, de a károsítók szélesebb köre is fokozottan terjedőben van. Általánosságban elmondható, hogy a levéltetű fajok támadása csaknem minden növénykultúrában és gyomnövényeken jellemző. A párás és meleg idő igen kedvező a gyors szaporodás számára, helyenként „folyik” a kiválasztott mézharmat a növényekről, a hangyák igen aktívan serkentik a tetveket a minél nagyobb mézharmat termelésre. A mézharmaton immár megtelepedett a korompenész is, ami nemcsak minőségi problémát okozhat, de népegészségügyi szempontból is veszélyes lehet.

Kalászos gabonákon a lisztharmat fertőzés országszerte általánosnak mondható, de a kórokozó terjedése még kevésbé látványos. Néhány gabonatáblán a melegebb és párás idő hatására a vörösrozsda fertőzés látványos erősödése figyelhető meg, néhol ugyanazon a növényen még a korábbi sárgarozsda tünetei is láthatók. A melegebb idő most gátolja a szeptóriás fertőzés erősödését, de a kalászokon való megjelenésre még reális az esély.

A kalászfuzáriózis fertőzés további terjedésére ott van nagy esély, ahol az előző időszak viharai a földre döntötték a gabonát. Az elfektetett állományban az állandóan párás környezet kiváló feltételeket teremt a betegségnek.

A kártevők létszáma továbbra is elmarad a várttól, kevesebb van vetésfehérítő bogárból és a lárvájából, de most még kisebb a gabonapoloska egyedsűrűség is. A gabonaszipolyok még nem jelentek meg.

A kukorica vetésekben helyenként komoly károkat okoz a drótféreg fertőzés. A kiásott lárvák fejlettsége főként L3-L4-es, tehát még az újravetés sem megoldás, mert legfeljebb gyérül a drótféreg egyedsűrűsége. Az engedélyezett talajfertőtlenítő készítmények hatékonysága pedig időnként elmaradt a kívánatostól. A múlt héten már elkezdődött a kukoricamoly első nemzedékű lepkéinek a rajzása, egyelőre a csapdák fogása még alacsony.

Az őszi káposztarepce becőin, védett környezetben az ormányos és szúnyog fertőzöttség általában 2-5 % körül mozog, de elhanyagoltabb táblákon a kártétel nagysága ennél jóval magasabb.

A napraforgó növényállományának mintegy 30%-án tapasztalható levéltetű fertőzés, amit jól jelez a beteg levelek „gyűrött” habitusa. Más károsító jelenleg nem veszélyezteti a napraforgót.

Burgonyában a burgonyabogár fertőzöttség továbbra sem magas, 100 m2-ként mindössze 8-10 imágó, a tojásrakás folyamatos, helyenként már L1-es lárvák megfigyelhetők. Az emelkedő levéltetű fertőzés mellett növekszik a burgonyavész fertőzés veszélye, ugyanis a klimatikus körülmények igen kedvezőek a kórokozó számára. Az inkubációs idő a jelenlegi időjárási tényezők mellett 6-9 nap, tehát rendkívül fontos a megelőző védekezések elvégzése.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kellemetlen meglepetés: rajzik a tarka szőlőmoly és a keleti gyümölcsmoly

2019. április 25. 06:17

A tartós szárazság és az átlagosnál melegebb idő hatására a növények előrébb tartanak fejlődésükben, de a kártevők is hamarabb és intenzívebben rajzanak.

Egyre több a lisztharmatos szőlő, veszélyben a cseresznye is

2021. június 16. 10:41

Az elmúlt hét időjárását alapvetően az évszaknak megfelelő nyárias időjárás jellemezte. A nappali hőmérsékleti maximumok általában 25-30 Celsius fok körül alakultak és éjszaka sem hűlt 10 fok alá a hőmérséklet. Csapadék csak szórványosan esett, a talaj vízpárolgása viszont napi 7-8 mm. A meleg időben felgyorsult a növények fejlődése és néhány gyümölcsféle érése. A jelenlegi időjárás egyaránt kedvez a betegségek és a kártevők terjedésének.

A csapadékos időjárás kedvez a kórokozóknak és a gyomnövényeknek

2019. május 13. 08:37

Növénykórtani szempontból eddig csak a gabonalisztharmat jelentett gondot, most viszont a csapadékos idő és a folyamatos nedvesség borítás más kórokozók számára is kedvezőbb feltételeket teremtett.

Megkezdődött az őszi káposztarepce vetése - gyülekeznek a kártevők

2019. szeptember 2. 10:26

A repce vetésével párhuzamosan az eddig gondozatlan árvakeléseken, illetve a most virágzó, zöldítési céllal elvetett mustár, olajretek állományokon tömegesen gyülekeznek és táplálkoznak a repce rágókártevői.