Növényvédelmi előrejelzés

Támadnak a levéltetvek

Agrofórum Online

Június első hetét a várva-várt kora nyári időjárás jellemezte. A nappali maximumok időnként megközelítették a 30 Celsius fokot, éjszakánként azonban csupán 10-12 fok volt, emiatt a harmatképződés igen erős volt. Kisebb szórványos csapadék csupán a hét végén hullott, helyenként zápor, zivatar formájában. A melegedő idő hatására a fejlődésben lemaradt növények, különösen a kukorica gyorsabban növekszik, bár országszerte még most is jellemző a növények lilulása.

Az időjárás alakulása nemcsak a növények fejlődését segítette elő, de a károsítók szélesebb köre is fokozottan terjedőben van. Általánosságban elmondható, hogy a levéltetű fajok támadása csaknem minden növénykultúrában és gyomnövényeken jellemző. A párás és meleg idő igen kedvező a gyors szaporodás számára, helyenként „folyik” a kiválasztott mézharmat a növényekről, a hangyák igen aktívan serkentik a tetveket a minél nagyobb mézharmat termelésre. A mézharmaton immár megtelepedett a korompenész is, ami nemcsak minőségi problémát okozhat, de népegészségügyi szempontból is veszélyes lehet.

Kalászos gabonákon a lisztharmat fertőzés országszerte általánosnak mondható, de a kórokozó terjedése még kevésbé látványos. Néhány gabonatáblán a melegebb és párás idő hatására a vörösrozsda fertőzés látványos erősödése figyelhető meg, néhol ugyanazon a növényen még a korábbi sárgarozsda tünetei is láthatók. A melegebb idő most gátolja a szeptóriás fertőzés erősödését, de a kalászokon való megjelenésre még reális az esély.

A kalászfuzáriózis fertőzés további terjedésére ott van nagy esély, ahol az előző időszak viharai a földre döntötték a gabonát. Az elfektetett állományban az állandóan párás környezet kiváló feltételeket teremt a betegségnek.

A kártevők létszáma továbbra is elmarad a várttól, kevesebb van vetésfehérítő bogárból és a lárvájából, de most még kisebb a gabonapoloska egyedsűrűség is. A gabonaszipolyok még nem jelentek meg.

A kukorica vetésekben helyenként komoly károkat okoz a drótféreg fertőzés. A kiásott lárvák fejlettsége főként L3-L4-es, tehát még az újravetés sem megoldás, mert legfeljebb gyérül a drótféreg egyedsűrűsége. Az engedélyezett talajfertőtlenítő készítmények hatékonysága pedig időnként elmaradt a kívánatostól. A múlt héten már elkezdődött a kukoricamoly első nemzedékű lepkéinek a rajzása, egyelőre a csapdák fogása még alacsony.

Az őszi káposztarepce becőin, védett környezetben az ormányos és szúnyog fertőzöttség általában 2-5 % körül mozog, de elhanyagoltabb táblákon a kártétel nagysága ennél jóval magasabb.

A napraforgó növényállományának mintegy 30%-án tapasztalható levéltetű fertőzés, amit jól jelez a beteg levelek „gyűrött” habitusa. Más károsító jelenleg nem veszélyezteti a napraforgót.

Burgonyában a burgonyabogár fertőzöttség továbbra sem magas, 100 m2-ként mindössze 8-10 imágó, a tojásrakás folyamatos, helyenként már L1-es lárvák megfigyelhetők. Az emelkedő levéltetű fertőzés mellett növekszik a burgonyavész fertőzés veszélye, ugyanis a klimatikus körülmények igen kedvezőek a kórokozó számára. Az inkubációs idő a jelenlegi időjárási tényezők mellett 6-9 nap, tehát rendkívül fontos a megelőző védekezések elvégzése.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Itt az utolsó pillanat a metszés befejezésére

2019. március 13. 08:28

Az elmúlt héten folytatódott a tavasziasan enyhe idő, de a szárazság aggasztóan súlyos továbbra is. A kisebb csapadékok nem enyhítettek a talajok nedvességhiányán, az eddig eltelt két és fél hónapban 100-150 mm az elmaradt csapadék.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (2. rész)

2019. november 20. 12:07

2019-ben a száraz és enyhe tél kedvezett a mezei pocok szaporodásának. Az Alföld és a Dunántúl túlnyomó többségén a fertőzöttség elérte a veszélyes mértékű, 2 darab/100 négyzetméter szintet.

Még nem magas a csőfuzáriumos fertőzés mértéke

2020. október 7. 09:18

Október első hetében kissé változékonyabbá vált az időjárás. Száraz és nedves időjárási frontok váltogatták egymást, de alapvetően az évszaknak megfelelően alakult az idő. A több csapadék a nyugati tájegységekben esett, és keletre haladva fokozatosan csökkent a lehullott eső mennyisége. A mély fekvésű területeken, szélcsendes reggeleken állandósult a párásság és a köd, melyet a napsütés rövid idő alatt felszakított. A lehullott csapadék kedvezett a kiegyenlítetlenül kelő őszi káposztarepce fejlődésének, valamint a talaj előkészítő munkálatoknak, de a kukorica betakarítását is csak átmenetileg gátolta.

Égetően fontos a betelepedő szárormányosok visszaszorítása

2021. március 2. 11:31

Február utolsó dekádjában kettősség jellemezte az ország időjárását. A nappali, tavaszt idéző 15-20 Celsius fokos hőmérséklet lecsökkent 10 fok körülire, éjszakánként viszont fagypont körül alakult a léghőmérséklet. A meleg napok miatt több növényfajnál beindult a nedvkeringés és a fejlődés. Az idén lehullott csapadék januárban és februárban is elmaradt a sokévi átlagtól, ami kedvez a belvíz eltűnésének és a nedvességgel telített talajok felszáradásának.