Növényvédelmi előrejelzés

Rajzik az almamoly

Agrofórum Online

Június első dekádjára megérkezett a nyáriasan meleg időjárás. A nappali maximumok rendszeresen 25-30 Celsius fok körül alakulnak, és éjszaka sem csökken a hőmérséklet 14-16 fok alá. A frontmentes időszak miatt csak helyenként alakulnak ki záporok-zivatarok. Reggelente igen erős a harmatképződés. A jelenlegi időjárás egyaránt kedvez a kártevőknek és a kórokozóknak. A májusi bőséges csapadék után intenzív a növények hajtásnövekedése, különösen ott, ahol a késői fagyok miatt gyenge lesz a termés.

Minden gyümölcskultúrában igen erős a levéltetű fertőzés, különösen szembetűnő a kártétel almában, szilvában, kajszin, de magas fertőzöttséget észlelhetünk a cseresznyében is, itt a védekezést nehezíti, hogy megkezdődött az érés.

Almásokban és a körtésekben a levéltetű mellett az almamoly rajzás folyamatos, a csapdák fogása emelkedő tendenciát mutat, míg a levélaknázó molyok rajzása most szünetel. Házi kertekben a poloskaszagú darazsak kártétele figyelhető meg. A melegebb idő és a magasabb páratartalom hatására az almafavértetű fertőzés erősödése észlelhető, nagyobb kolóniákat már a lombkorona felső régióiban is láthatunk. Minél sűrűbb lesz a lombozat, annál nehezebb lesz a védekezés a kártevő ellen. A lisztharmat és a varasodás fertőzés szintén erősödött, de most a lisztharmat fertőzésnek kedvezőbb az időjárás, de már kisebb esők is elősegíthetik a varasodás terjedését, ami nemcsak a leveleket, hanem a termést is érinti. Körtében a varas gyümölcsök aránya 5-8 %.

Csonthéjasokban a keleti gyümölcsmoly és a barackmoly rajzása egyaránt növekvő, őszibarackon már megfigyelhetők az első hajtáskárosodások, valamint a zöld őszibarack levéltetű fertőzés is intenzív, a károsított hajtások aránya jelenleg 5 % körül alakul. A csonthéjasok sztigminás levélfertőzöttsége nem erősödött, de bármikor folytatódhat a megbetegedés erősödése, különösen azokban az ültetvényekben, ahol az előző években is magas fertőzöttség volt tapasztalható. A szilvamoly csapdák most 3 naponta 20-30 lepkét fognak.

A szőlő ültetvényekben intenzíven növekszenek a hajtások és tart a fürtmegnyúlás, sőt a szekszárdi borvidéken megkezdődött a Kékfrankos virágzása. A lisztharmat fertőzés első levéltünetei foltszerűen megjelentek, és csak napok kérdése a peronoszpórás megbetegedés kialakulása. Az amerikai szőlőkabóca lárvakelése a meleg hatására felgyorsult, a kikelt lárvák túlnyomó többsége (90%) L2-es fejlettségi fokozatú.

A selyemfényű puszpángmoly első nemzedékű lepkéinek a rajzása bármelyik pillanatban bekövetkezhet, a kerttulajdonosoknak célszerű kihelyezniük a feromonos csapdákat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Készülődhetünk az őszi lemosó permetezésekre – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 18. 13:10

A csonthéjas termésű meggy, cseresznye, kajszi, szilva, mandula lombhullását már az őszies idő is elősegíti.

Az őszi vetésekben garázdálkodnak a mezei pockok – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 17. 17:10

Folytassuk a mezeipocok-populáció nyomon követését, mert a kártevő táplálkozási területe folyamatosan növekszik!

Darazsak, hangyák, monília károsítják az érett termést – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 11. 10:10

A későn jött égi áldás már nem tudja helyrehozni az eddig okozott károkat, de sokat javíthat a később betakarításra kerülő növények állapotán.

A repcebolhák hamarosan áttelepülnek a kelő növényekre – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 10. 10:10

Azok a gazdák, akik az elmúlt napokban megkezdték a repce vetését, jól kalkuláltak, mert gyors kelésre számíthatnak.

Megjelentek a lisztharmat első tünetei az almafákon

2020. április 15. 15:39

A lisztharmat most még elsősorban a tavaly befertőződött, úgynevezett „gyertyás” vesszőkön jelentkezik, de a kórokozó párás-meleg időszakban a környező fiatal hajtásokra is veszélyt jelent.

Őszi vetésnél fokozottan figyeljünk a talajlakó kártevőkre!

2018. augusztus 19. 11:17

A konkrét, táblaszinten történő kártevő és betegség fellépésének és terjedésének a megfigyelése a földhasználó vagy pedig a vele szerződésben álló növényorvos feladata.

Sok a beteg, károsított diófa - napégés, almamoly és nyugati dióburoklégy okozzák a legtöbb problémát

2019. szeptember 11. 10:10

Növényvédelmi szempontból az esős időjárás és a tartós harmatképződés elősegíti a kórokozók egy részének fejlődését, de még számos kártevő is képes károkat okozni.

A tafrinás levélfodrosodás járványveszélyét hozta vissza a lehülés

2020. március 24. 14:06

Az őszibarack esetében a moníliás fertőzés mellett a tafrinás levélfodrosodás járványveszélyét hozta vissza a hideg és csapadékos időjárás.