Növénytermesztés

Rendszert fejlesztettek ki üvegházak légköri szén-dioxidjának megkötésére

Agrofórum Online

Egy norvég cég olyan, a légköri szén-dioxid (CO2) megkötésére alkalmas rendszert fejlesztett, amely az üvegházban termesztett növények fejlődését támogatja.

Jarle Skjæveland, a GreenCap Solutions ügyvezetője szerint az új technológia használata során nem történik a környezet tekintetében káros anyagok kibocsátása. A új termék értékesítése jelenleg Norvégiában és külföldön egyaránt történik. Mint azt Skjæveland elmondta, a végső cél az üvegházak fosszilis energiahordozóktól való függetlenítése és ezzel párhuzamosan a terméshozam növelése. A rendszer emellett lehetővé teszi a képződő kondenzvíz újrahasznosítását, amelynek további költségcsökkentő vonzata is van.

A GreenCap Solutions csapata a fosszilis energiahordozó-iparral kapcsolatos több évtizedes tapasztalatát jelenleg az üvegházak fejlesztésébe csatornázza.

A CO2 molekulák légkörből történő megkötéséhez iparilag előállított (de a természeteben is megtalálható) zeolitot használnak (amely valójában nem új a nap alatt: már az 1960-as évek óta ismeretes az anyag ipari felhasználhatósága). A zeolit, porozitásának köszönhetően nagy mennyiségű gáz megkötésére alkalmas (a zeolitcsoport tagjai víztartalmú nátrium-kalcium-aluminoszilikátok).

A szén-dioxid folyamatosan, 10 percenként ismétlődő keringetés útján áramlik az üvegház belterében. Mivel a keringető rendszernek köszönhetően a magas kültéri hőmérséklet ellenére is fenntartható az alacsonyabb beltéri, a növények számára is kedvező hőfok, ezért a rendszer déli, Egyenlítő-környéki területekre történő telepítésében nagy potenciál rejlik. Az ilyen régiókba történő kihelyezések további előnye, hogy a nagy mennyiségben rendelkezésre álló besugárzás a napenergia magasabb fokú hasznosítását is megengedi.

A vállalat ismerve a szén-dioxid alapú ipari technológiákat, jelenleg a technológia kiterjeszthetőségén dolgozik az egyes vállalatok által termelt CO2 megkötésének lehetőségeit illetően.

Forrás: https://www.hortidaily.com/article/9327520/we-store-co2-from-the-outside-air-to-make-plants-grow-faster/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Búzatermesztés 200 évvel ezelőtt

2024. december 20. 10:10

A 19. század elején a búzatermesztés fáradságos tevékenység volt, hiszen gépek nem, kizárólag kézi szerszámok álltak rendelkezésre.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

FARM MACHINE 2022 - Az év mezőgépe 3.

2022. március 16. 05:36

A sorozat harmadik fejezetében az univerzális kategória döntőseit (Case IH Puma 175 CVXDrive, Massey Ferguson 5S, Valtra G sorozat) ismertetjük és a győztesét részletesen bemutatjuk.

Digitalizáció és automatizáció - új dimenziók az élelmiszergazdaságban

2019. október 17. 05:38

A REGIONS 4FOOD projekt magyar partnere, a Dél-Dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség Nonprofit Kft. szeptemberben két tanulmányútra is ellátogatott, hogy megismerje a projekt nemzetközi partnereinek jó gyakorlatait.

A Pioneer® 95 éve mozdítja előre a mezőgazdaságot

2021. április 24. 11:44

A Pioneer® volt az első vetőmagtermelő vállalat, amely hibridizációs technológiával nemesített vetőmagokat hozott forgalomba.

Az izraeliek újra kezdik! - Új Galileo AgriCup gumiabroncs

2019. április 17. 13:42

A Galileo AgriCup kifejlesztésénél a talajra gyakorolt hatás volt az elsődleges szempont. A nagyobb felfekvő felület eredményeként az AgriCup jobb vonóképességgel és kisebb talajnyomással dolgozik.