Mini vagy Maxi? Hogyan tovább traktorfejlesztés?
Háromszáz iparági szakértő vett részt a Német Mezőgazdasági Társaság (DLG) fórumán, ahol a fő téma a traktorok jövője, illetve a jövő traktorainak kialakítása volt. A szakértők véleménye szerint a gumikerekes traktorok elérték ésszerű határaikat, ezért a jövőben a rajokban együttműködő, autonóm működésre képes mini erőgépek (swarm) játszhatnak meghatározó szerepet a szántóföldi munkákban.
Az új nagy teljesítményű traktorok rendkívül drágák, viszont a tömegük még így is túl kicsi ahhoz, hogy hatalmas teljesítményüket hatékonyan alakítsák át vonóerővé. A további jelentős tömegnövelés azonban számos ok, főleg a káros talajtömörítő hatás miatt már nem tűnik követendő fejlődési iránynak.
Az emissziós előírások növelik a költségeket
A fórum egyik előadása, amelyet Joachim Pfannstiel-Wolf, egy 1150 hektáron gazdálkodó németországi növénytermesztő tartott kissé szkeptikusan beszélt a költségek alakulásáról. Számításai szerint az 1970-80-as évek traktorai mai árakon számolva kW-onként 695 euróba kerültek, 2011-ben ez az érték már 875 euróra emelkedett, manapság pedig már eléri a 950 eurót, aminek fő oka az egyre szigorodó emissziós követelmények kielégítése miatti fejlesztésekben keresendő. Ennek következtében a gazdaság jövedelmezősége – a tulajdonos számításai szerint – ma hektáronként mintegy 50 euróval alacsonyabb, mint harminc-negyven éve.
Az 500 LE teljesítményű Fendt 1000 traktora alapján Joachim Pfannstiel-Wolf úgy gondolja, hogy a traktorok mérete elérte a maximumot. A 14 tonna tömegű Fendt 1050 fajlagos teljesítménytömege 38 kg/kW. Ha ezt 60 kg/kW-ra akarjuk felvinni, akkor 8 tonnával kellene növelni a traktor tömegét. Ez már problémát jelentene a közúti közlekedésben, de legnagyobb veszélyt a káros talajtömörítés okozná.
Ha a traktorok méret- és teljesítménynövekedése az elmúlt évtizedekben látható ütemben folytatódik, akkor 2030-ra a csúcsmodellek 33 tonna körüli, 800 lóerős monstrumok lesznek.
Heribert Reiter (AGCO) szerint a kombájnok mérete elérheti az 50 tonna tömeget és 900 LE motor teljesítményt, ami a betakarítógépek maximuma lehet. Ezért úgy gondolja, hogy a jövő kihívására a válasz nem ez, hanem a kisméretű rajban dolgozó robotok lesznek.
Mini robotok a jövő ígéretei
A Fendt által indított Xaver fejlesztési projekt ígéretes eredményekkel kecsegtet. A mini robotok rajban, feltöltés nélkül két-három órát képesek megállás nélkül dolgozni, majd 30 perc töltés után folytatni a munkát. Egy 12-15 robotból álló raj olyan teljesítménnyel dolgozik, mint egy nyolcsoros vetőgéppel üzemelő traktor.
A Xaver robotok egy átlagos traktorhoz képest 95%-kal kevesebb hőt fejlesztenek, 95%-kal kisebb zajt keltenek, 80%-kal csökkentik a talajtömörítés mértékét és 70% energiát takarítanak meg. További előnyként jelentkezik, hogy alkalmazásukkal 50%-kal csökkenthető a növényvédő szer és 5%-kal a vetőmag felhasználás. A robot tömege nem több, mint 40 kg, ezért vonóerő kifejtésre nem alkalmas, vagyis a talajműveléshez továbbra is traktort kell alkalmazni.
Professzor Thomas Herlitzius egyetért azzal, hogy nagy vonóerő kifejtésére továbbra is traktorokat kell használni. Viszont részt vesz a Feldschwarm projektben, mert meggyőződése, hogy a nagyméretű gépek robotrajokkal való helyettesítésével foglalkozni kell. Ha ugyanis egy gép teljesítményét növelni akarjuk, akkor az együtt jár a tömeg növekedésével. Ugyanakkor a nagyteljesítményű gépcsoportok éves üzemeltetési ideje csökken. Ezért a traktorgyártóknak csökkenteni kell a tömeget és növelni a teljesítménysűrűséget. Véleménye szerint swarm technológia bevezetése elkerülhetetlen és úgy gondolja, hogy ez még 2030 előtt megtörténhet.
Ezzel kapcsolatban Mr. Pfannstiel-Wolf gazdálkodó kétségeit fejezte ki. Szerinte ez lehetséges azokban a régiókban ahol a táblaméretek megfelelően nagyok, de nem Németország nyugati részén. Két, egyébként csúcstechnológiát képviselő otthoni robotporszívójának lakáson belüli mozgását alapul véve, nehezen tarja elképzelhetőnek, hogy belátható időn belül mondjuk a Düsseldorf környéki utakon és mezőgazdasági területeken húszas nagyságrendben dolgozzanak robotok.
SwarmFarm Ausztráliában
Az ausztráliai SwarmFarm cég olyan mezőgazdasági robotokat fejleszt, amelyek forradalmasíthatják a növénytermesztést. A cég által kifejlesztett robotok nem csupán vezető nélküli traktorok, hanem egy új technológia megvalósításának eszközei, mivel felszerelhetők többféle művelet megvalósítására alkalmas eszközökkel és alkalmasak önálló és rajban történő üzemeltetésre egyaránt.
A 18 kW teljesítményű dízelmotor által hajtott prototípus gép 8 km/h sebességgel dolgozott permetezésben és kaszálásban. A SwarmFarm technológia célja, a termelés produktivitásának növelése nagytáblás növénytermesztés és kertészeti technológiai feladatokban (vetés, gyomirtás, műtrágyázás, betakarítás) high-tech robotok rajban történő alkalmazásával.
A programban részt vesz az University of Sydney (Australian Centre for Field Robotics), a Queensland University of Technology (Farm Robotics Unit), a Bosch Australia és a ChemChina (Adama division). Gavin Smith elnök (Bosch Australia) véleménye szerint a farmerek készek részt venni a mezőgazdaság negyedik forradalmában, amely az automatizáláson, a szenzortechnikán, és a felhő alapú valósidejű adatkezelésen alapul.
Forrás: www.futurefarming.com; https://www.farmonline.com.au/story/5199871/robot-farming-business-seeks-14m-for-commercial-launch/; https://www.swarmfarm.com/media/