Agrárgazdaság

Az import segít az aszály miatt kialakult helyzeten

Agrofórum Online

Kazahsztán magas búzakészlete és az Oroszországból származó gabonaimport támogatni fogja az ellátást ebben a szezonban az elemzők szerint a közép-ázsiai országban. A Kazahsztán egyes részeiben bekövetkezett aszály csökkentette a 2021-es búzatermésre vonatkozó becsléseit.

Kazahsztánt, Közép-Ázsia legfontosabb gabonatermelőjét, amely általában szeptemberben kezdi meg a betakarítást, az elmúlt hetekben száraz és forró időjárás sújtotta. Augusztus 15-től hat hónapra tervezik a rozs kivitelének betiltását, valamint az állati takarmányozásra használt árpa és búza kivitelének korlátozását.

A kazahsztáni Gabonák és Olajos magvak Kutatási Iroda 500 ezer tonnával, 9,5 millió tonnára csökkentette az idei búzatermésre vonatkozó előrejelzését – közölték. A kazah gabonaszövetség a múlt héten 11,9 millió tonnára rontotta a búzatermésre vonatkozó előrejelzését a júniusban várt 13,0-13,5 millió tonnáról. A búzatermés tavaly 13,66 millió tonna volt.

„Nem csak a termelést kell vizsgálni” – mondta Viktor Aszlanov, a Gabonák és Olajos magvak Kutatási Iroda vezetője. „A kínálat nem változik jelentősen évről évre.”

Kazahsztán szeptember 1-jétől körülbelül 1,3 millió tonna készlettel rendelkezik majd a várakozások szerint, ez egy mintegy nyolcéves időtáv legmagasabb szintje, és Viktor Aszlanov becslése szerint várhatóan 2 millió tonna búzát importálnak majd Oroszországból ebben az évben. Ez 12,7 millió tonna teljes ellátást jelentene, mondta, szemben a tavalyi 13,2 millió tonnával.

A száraz időjárás által szintén sújtott oroszoroszági térségekben, Szibériában és Uralban élő gazdák szokatlanul magas keresletről számolnak be Kazahsztán felől – közölte a múlt héten a moszkvai székhelyű szaktanácsadócég, a Sovecon. Az igényt támogatja néhány kereskedő, akik aggódnak amiatt, hogy Kazahsztán valamilyen exportkorlátozást vezet be a búzára – tette hozzá a Sovecon.

A kazah gabonafeldolgozók a búzára vámok bevezetését kérték a kormánytól, de a kabinetnek még vizsgálnia kellett az ügyet – mondta Nurlan Oszpanov, a kazah gabonaszövetség elnöke. A kereskedők közben arra kérték a kormányt, hogy kerülje el a búzaexport korlátozását, ezt azzal indokolták, hogy Kazahsztán ekkor azt kockáztatja, hogy elveszíti hagyományos közép-ázsiai piacait.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

Kevesebb élőmarhát vittek a törökök

2018. szeptember 17. 08:53

A KSH adatai alapján Magyarország élőmarha-exportja 3 százalékkal emelkedett 2018 január–júniusában 2017 január–júniusához képest. A főbb partnerek Törökország, Ausztria és Horvátország voltak. A legtöbb szarvasmarhát Törökországba szállították, ahova 11 százalékkal csökkent a kivitel. Az Ausztriába és Horvátországba szállított mennyiség nem változott jelentősen.

Évről évre csökkenő tendenciát mutat a hazai málnatermesztés

2018. június 19. 06:00

A magyar málna fagyasztóipari hasznosítása jelenleg a megszűnés határán áll, mivel Lengyelországból és Szerbiából olcsóbban lehet kész fagyasztott árut importálni, mint a hazai alapanyagot megvásárolni.

A mezőgazdasági import és az export is emelkedett

2020. július 27. 12:47

A növényi termékek exporttöbblete nőtt az előző évhez mérten, 726 milliárd forint volt 2019-ben. Gabonából a kivitelünk és a behozatalunk is ötödével emelkedett, 349 milliárd forint aktívum keletkezett.

Argentínából vásárolna kukoricát Spanyolország

2022. március 15. 09:37

Argentína kukoricaexportőrei megerősítették a Reuters hírügynökségnek, hogy megbeszéléseket folytattak a spanyol kormánnyal és iparával az esetleges kukoricaértékesítésről, és készek a további lépésekre.