Növényvédelmi előrejelzés

Tömegesen rajzik az amerikai lepkekabóca

Agrofórum Online

Augusztus első dekádját az időjárás ismét hőségnapokkal folytatta. A nappali maximumok folyamatosan 30 Celsius fok körül vagy néhány fokkal felette alakultak. Az éjszakák általában enyhék, 20 fokra csökkentek. Eső csak szórványosan, kiszámíthatatlan eloszlásban hullott, néhány körzetben szélviharral és jéggel társulva esett. Az országos aszály tovább folytatódik, a talajok felső rétege teljesen kiszáradt. Szüretelhető a nyári alma, az őszibarack, a korai szőlő és a szilva. Általános jelenség a megérett termés tömeges hullása a fákról, így csak rendszeres szedéssel akadályozható meg a jelentősebb veszteség. A jelenlegi időjárás elsősorban a rovarkártevők rajzásának és kártételének kedvez, de, ahol jégkár is volt, ott gondoskodni kell a sebfertőző betegségek elleni védelemről.

A tömeges kártétel veszélye miatt két kártevőt fontos külön is megemlíteni, ez pedig a gyapottok bagolylepke és az amerikai lepkekabóca. Mindkettő tömegesen károsít számos növénykultúrában. A gyapottok bagolylepke hernyója a kukorica mellett már a szedésre érett zöldségkultúrákban, paradicsom, paprika, zöldbab rág tömegesen, ezért a kártétel elhárítása nagy nehézséget jelent, anélkül, hogy ne veszélyeztetnénk a termés növényvédő szer szennyezettségét. A kártevő hernyók a termésben rágnak, szennyezve azt és utat nyitva a különféle sebfertőző baktériumoknak és gombáknak.

Az amerikai lepkekabóca egyre több dísz-és gazdasági növényen jelent meg. Szívogatásával és viaszbevonatával terméscsökkenést és esztétikai kárt okoz. Ha egy kertben felüti a fejét, csak teljes felszívódó szeres kezeléssel óvhatjuk meg növényeinket a komolyabb veszteségtől. Ha permetezünk, csak méhkímélő technológiát alkalmazzunk.

Az előbbiekben említett két kártevő mellett még nagyon fontos megemlíteni a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványos poloska látványos szaporodását. A két kártevő kifejlett alakja mellett tömegesen láthatók a fürgén szaladgáló különféle fejlettségi fokozatú lárvák. A száraz és meleg időjárás különösen kedvező mindkét faj szaporodása szempontjából. A szívogatás elsődleges célpontja a növények bimbói, terméskezdeményei és a termés. A szívogatás és a növény számára toxikus nyál következtében keletkező sárguló foltok nemcsak terméscsökkentőek, hanem minőségi kárt is okoznak.

Április vége óta folyamatos a különféle gyümölcsmolyok rajzása, így van ez most is. A közvetlen károkozás mellé egyre gyakrabban társul a termésen jelentkező gyümölcsmonília tünete. A beteg termésen koncentrikus körökben jelentkező penészpárna további fertőzési forrás lehet, ezért lehetőség szerint semmisítsük meg az ilyen gyümölcsöket, és folytassuk a védekezést az almamoly, a keleti gyümölcsmoly, a szilvamoly ellen, mert még hetekig fog kárt okozni.

Tovább erősödött a nyugati dióburok fúrólégy rajzása, olyan körzetekben is, ahol eddig csak szórványos volt a légy repülése. Az elhúzódó rajzás miatt ismétlő permetezésekre lesz szükség, akárcsak a buxus esetében, a selyemfényű puszpángmoly ellen, melynek a rajzáscsúcsa a napokban várható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

A zöldségfélék károsítói még aktívak

2021. október 7. 09:17

Október első hetében véglegesen búcsút vehettünk az idei nyártól. A nyugati, dél-nyugati irányból érkező nedves és hűvös csapadékfrontok kisöpörték a melegebb levegőt a Kárpát-medencéből. A nappali maximum hőmérséklet csak a napos órákban haladta meg a 20 Celsius fokot, éjszakánként, derült időben csupán 2-10 fok volt a minimum hőmérséklet. Erős volt a páraképződés, ami elősegíti a gyümölcsök színeződését.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: tovább fog terjedni a szklerotínia

2023. augusztus 2. 09:10

Az elmúlt héten folytatódott a nyárias, kissé változékony időjárás. Több alkalommal hullott eső, szeszélyes eloszlásban és mennyiségben. Több helyen extrém mennyiségű jég is esett, jelentős károkat okozva.

Tovább folytatódik a kukoricamoly rajzása és már a napraforgó szárbetegségei is megjelentek

2018. június 12. 10:46

A mostani időjárási környezetben a kártevők és kórokozók egyaránt megtalálják biológiai igényüket a gyors felszaporodáshoz.

Megjelent a rózsarozsda, védeni kell a díszkerteket is

2021. május 19. 08:45

A májusi eső aranyat ér. Ez a közmondás az idei tavaszon még határozottabban igaz. Május második dekádjában egymást váltogatták a hűvös, csapadékos és a meleg, napsütéses időszakok. Az aranyat érő esőből szinte minden tájegységbe jutott kisebb-nagyobb mennyiség. A bőségesebb csapadék elsősorban a Dunántúlt érintette. Az eső és a vele járó magasabb páratartalom kedvezett a nedvességigényes kórokozók terjedésének és a levéltetvek felszaporodásának kertészeti és szántóföldi növénykultúrákban egyaránt.