Növénytermesztés

A száraz nyár növelte az orosz búza fehérjetartalmát

Agrofórum Online

Oroszország, a világ legnagyobb búzaexportőre az idei szezon kezdete óta először termelt kiváló minőségű búzát, mivel a száraz nyár növelte a fehérjetartalmat - közölték tisztviselők.

A tavaszi búza globális kínálata idén szűkös az észak-amerikai szárazság miatt. Oroszország korlátozottan képes pótolni a hiányt, mivel búzája nem egyezik meg a glutén erősségét tekintve az amerikai és kanadai búza minőségével.

Mintegy 300 tonna első osztályú búzát regisztráltak az új termés ellenőrzése során Oroszország középső Voronyezsi régiójában – közölte a gabona minőségének értékeléséért felelős állami központ.

A forró és száraz időjárás a nyári időszakban csökkentette a termés méretét Oroszországban a kezdeti becslésekhez képest, de egyes régiókban növelte a fehérjetartalmat. „A déli vidékeken a fehérjetartalom még a kelleténél is jobb” – mondta egy orosz kereskedő.

Az oroszországi, Afrikába és a Közel-Keletre exportált búzatermés általában főként harmadik és negyedik osztályú búzából áll, amely kevesebb fehérjét tartalmaz, mint az első és másodosztályú gabona.

A termés eddig megvizsgált mennyiségéből a harmadik osztályú búza 43,7%-ot tesz ki, szemben a 2020-as 32,0%-kal. A negyedik osztályú búza aránya 41,8%, szemben a tavalyi 40,3%-kal.

„Kivételes minőségű termésre számítunk ebben a szezonban” – publikálta a BIO-TON Agri Corp, amely 450 000 hektár földterülettel rendelkezik Oroszország Volga régiójában. Azt közölték, hogy 1984 óta először idén 14,5%-os fehérjetartalmú, első osztályú búzát aratnak.

A Krím régió 48%-kal 1,5 millió tonnára emelte gabonatermését 2021-ben az előző évhez képest a kedvező időjárás miatt – jelentette az Interfax hírügynökség a mezőgazdasági minisztérium helyi szervezetére hivatkozva.

Oroszország 2014-ben annektálta a Krím-félszigetet Ukrajnától, és Kijev vissza akarja szerezni a területet. Az annektálás óta a Krím régió exportját jogi kérdések nehezítik.

A Krímben befejezték a 2021-es gabonabetakarítási kampányt, az átlagos hozam 2,62 tonna hektáronként, szemben a tavalyi 1,9 tonnával, amikor a régiót szárazság sújtotta – idézte az Interfax a minisztériumot. A Krím helyi fogyasztását 600 000 tonna gabonára becsülik, a többit máshol értékesítik.

Kiemelt kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

2024. november 21. 06:40

Honnan jut a legtöbb mikroműanyag a talajba? Nem, nem az eldobált szemét a fő forrás. Érdekes kutatási eredmények a mikroműanyagokról.

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

2024. november 20. 13:40

Bár sokat hallunk róluk, mégsem teljesen világos, hogyan „tartósítják” az ureázinhibitorok a nitrogént. Ebből a videóból Ön is meg fogja érteni.

Megnövekedett kukorica-vetésterület, kisebb termés az EU-ban

2024. november 18. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2024-re jelentősen visszaesik a kukoricatermés az Európai Unióban, különösen a keleti tagállamokban.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Áremelkedést hozott az élénkülő exportkereslet

2024. augusztus 30. 06:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Zuhan a konstancai kikötőn keresztüli ukrán gabonaexport

2024. május 19. 16:10

Ukrajna 2024. első negyedévi gabonaexportja harmadával kevesebb, mint egy éve. Az oroszországi búzát súlyosan károsította a májusi fagy.

Az időjárási aggodalmak miatt drágult a szójabab

2023. szeptember 15. 06:40

Amerikában vegyes összképet mutatott a csütörtöki kereskedési nap, Európában azonban határozottan a vevők kerültek fölénybe a terménypiacokon.

A pánikvásárlások csökkenése miatt gyengül a búza kurzusa

2020. április 3. 08:03

A koronavírus miatti növekvő igények kielégítése után egyes importőrök távoznak a piacról, mert számukra is kiderül, hogy a készletek bőségesen elegendőek a globális ellátás biztosításához.