Ma már szinte minden jelentősebb sorközművelő gépgyártó rendelkezik saját gyártású, kameravezérelt, automatikus sorkövető rendszerrel ellátott kultivátorral (Carré Precicam; Garford Robocrop; Kongskilde Intelli; Maschio-Gaspardo Intelligente; Einböck Row-Guard, Omikron OVK stb.) A piacvezetőnek tekinthető Garford sorközművelő kultivátorok fejlesztése az 1990-es évek elején kezdődött az Egyesült Királyságban, a Silsoe Research Institute kutatóközpont, a Tillett and Hague Technology Ltd és a Garford cég együttműködésében.
Garford Robocrop Eliminator vontatott kultivátor
A rendszernek négy eleme van:
• Kamera rendszer
• Számítógép és monitor
• Hidraulika
• Kultivátor
A sorokat kamera figyeli, amely a látható színtartományban működik. A számítógépes rendszer az optikai rendszer által közvetített képet dolgozza fel. A kultúrnövény sorokat beazonosítja, és meghatározza helyzetüket a kultivátor helyzetéhez viszonyítva. A gép monitora többek között mutatja a haladási sebességet, a vezérlőrendszer helyzetét, a képminőséget és az állományt. A kezelő a monitoron látja, amit a kamera is lát.
A monitor menüjében lehet választani különböző sortávolságú kultúrák között, és ki lehet választani a növények méretét is. Ha nagyon nagy a terület gyomborítottsága, vagy nagyon kicsik a növények, esetleg sorhiányok vannak, akkor hibaüzenet jelenik meg a monitoron.
A kultivátor kijelzője
A rendszer elméleti pontossága 2 cm, azonban a gyakorlatban általában 5-7 cm védőtávolságot szokás alkalmazni. A jó eredményhez elengedhetetlenül szükséges a vetőgépek sortávolságának pontos beállítása.
A sorkövetést az erőgép hidraulika rendszeréről üzemelő hidraulikus munkahengerek segítségével végzi a rendszer. Sorkövetéskor az egész kultivátor mozog, ezért annak méretét a vetőgép méretéhez kell illeszteni. A keresztirányú elmozdulás 6 m munkaszélességig 30 cm, 6 méter felett 50 cm. A sorkövetés sebessége változtatható.
A legújabb változat
A Garford cég 2017 áprilisában bemutatta az optikai alapú szuper pontos Robocrop kormányzási rendszerének legújabb változatát. Az új, negyedik generációs kultivátorokat kompakt érintőképernyővel látták el, amely szöveges utasítás helyett piktogramokkal operálva felgyorsítja az egyes menük elérését. A Gigabit Ethernets képfelismerő kamerákat szintén továbbfejlesztették, ami által azok több adatott és gyorsabban képesek továbbítani, és megfelelően dolgoznak rosszabb látási körülmények között is. Az új rendszer pontossága különösen előnyös lehet a Robocrop InRow eRotor elektromos hajtású forgókapás kultivátoroknál.
Garford Robocrop InRow Weeder 20 soros eRotoros kultivátor
Az új rendszer hat kamerával képes dolgozni, vagyis a kultivátor mind a hat precíziós kormányzású művelőtagja rendelkezik eggyel. Ezzel lehetővé válik, hogy a cég nagyobb gépei, amelyeket gabona vagy még nagyobb sorközű kultúrák művelésére terveztek, mint például a Robocrop Eliminator is, képesek teljes szélességükben precízen dolgozni, még egyenetlen felszínű területen is. A fejlesztések eredményeként a 24 méter széles változattal elérhetővé válik a cég 20ha/óra teljesítménynövelési célkitűzése.
Forrás: Future Farming, Peter Hill
(Dr. Jóri J. István – Agrofórum Online)