A napelemek szigetelik a szőlőt a szélsőséges hideg idején, és megvédik őket a túlzott napsugárzástól a kánikula idején. A panelek forognak is, hogy több fény érje el a szőlőt borúsabb napokon.
A globális hőmérséklet emelkedése, a kánikula, az aszály és a hideghullámok gyakoriságának növekedése megváltoztatja a francia borok ízét. A melegebb hőmérséklet hatására a szőlő korábban érik, ami több cukrot eredményez a szőlőben.
„Szükségünk lesz újabb megoldásokra, ha meg akarjuk tartani a helyi szőlőfajtáinkat” – mondta Escudie a Reutersnek a Perpignan melletti szőlőben, ahol Marselan, Grenache Gris és Chardonnay szőlőket termeszt. A forgó napelemes technológia lehet a jövő, mondta.
„Valamit tennünk kell, mert a mediterrán éghajlatról félszáraz éghajlatra térünk át. Harminc évvel ezelőtt azt hittük, hogy a 32 Celsius fok extrém hőmérséklet, miközben ma 38 vagy akár 40 fokot is mérhetünk” – tette hozzá.
Az Agrivoltaics egy gyorsan fejlődő technológia, amely napelemeket helyez el a szántóföldek és szőlőültetvények fölé, hogy kettős felhasználást nyerjen ki a földből azáltal, hogy erős napsütéses időszakokban energiát termel, miközben lehetővé teszi a növények növekedését.
Európában több vállalat is hasonló napelemes technológiát fejleszt ki, hogy lefedje a különféle növényeket, a búzamezőktől egészen a gyümölcsösökig.
Alacsonyabb cukortartalmat figyeltek meg a napelemekkel védett növényekben Escudie földjén a csökkentett napsugárzás miatt, ami lehetővé tette, hogy szőlőskertje elkerülje a túlzott alkoholtartalmat az erjedési folyamat során – mondta Alexandre Cartier, a lyoni székhelyű Sun’Agri üzletág vezetője. „Látható, hogy a szőlőnek sok levele van, amelyek nagyon zöldek azon szőlőhöz képest, amely árnyék nélkül fejlődött” – mondta Escudie.
A panelek két Celsius-fokkal is szigetelik a talajt, megvédve a terményeket és a szőlőt a késői fagyoktól, amelyek tavasszal Franciaország egész területén kárt okoztak a bortermelésben. Az idén április végi fagy várhatóan közel harmadával csökkenti a bortermelést Franciaországban az elmúlt évekhez képest.
A kölcsönösen előnyös megállapodás értelmében egy független áramszolgáltató Escudie földjét használja fel napelemek telepítésére, hogy áramot termeljen, amelyet a hálózatba táplálnak, és elegendő energiát biztosít a környék mintegy 650 lakóházának ellátásához, mondja Sun’Agri. Escudie viszont részesül a növényvédelemből, ha a panelek a földjén vannak.
Cartier szerint a telepítés során a termés minősége elsőbbséget élvez, ami azt jelenti, hogy a potenciális energiaellátás 15-20 százaléka kiesik egy év alatt.
A Sun’Agri technológiája feldolgozza az időjárási adatokat, és meghatározza, hogy mikor kell árnyékolni a növényeket, és mikor kell elforgatni a paneleket, és napfényt adni a növényeknek.
A vállalat célja, hogy technológiáját 2022 és 2023 között mintegy 40 kis, két és négy hektár közötti mezőgazdasági területen alkalmazzák Dél-Franciaországban, a Rhone-völgyben és a Földközi-tenger környékén.