Állattenyésztés

Az EU sertéságazatának már Spanyolország a vezető szereplője

Agrofórum Online

Spanyolország idén az Európai Unió vezető sertéshús-termelője lett. Németország már régóta vezette az uniós sertéshús-termelők listáját, de az afrikai sertéspestis (ASP) 2020 szeptemberi kitörése a vaddisznók között azt jelentette, hogy elvesztette hozzáférését a jövedelmező kínai piachoz.

Ez felgyorsította az uniós termelés elmozdulását az ASP-mentes Spanyolország irányába, amely már amúgy folyamatban volt, és ezt segítették a kevésbé megterhelő szabályozások olyan területeken, mint a trágya felhasználása. Az Európai Bizottság adatai szerint Kína messze a legnagyobb exportpiac az uniós sertéstermékek számára, 2021-ben az eladások mintegy 56%-át teszik majd ki.

Az ázsiai ország megnövekedett érdeklődése az importált sertéshús iránt a saját ASP járványának kitörése nyomán ugrott meg, ez csökkentette hatalmas sertésállományát, amely a világ legnagyobbja volt.

„Az a tény, hogy az utóbbi években Kínát érintette az afrikai sertéspestis, az egekbe lökte a keresletet” – mondta Ramon Soler Ciurana, a Spanyolország déli részén fekvő Malaga egyik sertéshús-termelőjének, a Faccsa-Prolongo exportmenedzsere.

Az uniós sertéstermék-szállítmányok Kínába tavaly 3,34 millió tonnát tettek ki, ami több mint 60%-os növekedést jelent a 2019-es 2,31 millióhoz képest, és majdnem háromszorosa a 2018-as 1,28 milliónak.

Az export idén is magas maradt, és januártól júliusig 1,86 millió volt, ami csak 0,1%-kal kevesebb, mint az erős 2020-as időszak – mutatják az uniós adatok. „Az iparágban magától értetődőnek tartják, hogy Kína, bármennyire is fejleszt és próbál alternatívákat találni, négy éven belül nem lesz képes visszatérni a megszokott üzletmenetbe” – mondta Soler.

A német exportbajok azonban csak felgyorsították az évek óta tartó tendenciát. Spanyolország sertéshús-termelése 2021 első hat hónapjában 2,60 millió tonnát tett ki, ami 4,1%-os növekedés az előző év azonos időszakához képest az Európai Bizottság adatai szerint, és a nyolcadik egymást követő éves emelkedésre számítanak idén. Ezzel szemben Németország sertéshús-termelése 1,3%-kal, 2,52 millió tonnára csökkent, és egymást követő ötödik éves csökkenés felé tart.

Az AMI német piaci tanácsadó közlése szerint 2021 májusában 24,6 millió sertés volt a német gazdaságokban, ami 3,5%-os csökkenést jelent a 2020 májusi 25,5 millióhoz képest, folytatva a csökkenő tendenciát a 2014-es 28,1 millióról.

Az ASP hatása különösen súlyos volt Kelet-Németországban, a lengyel határ közelében, ahol a betegséget vaddisznókban és újabban házi sertésekben mutatták ki. Olyan intézkedéseket vezettek be, mint a malacok tenyésztésének tilalma, és egyes vágóhidak nem szívesen vásároltak sertéseket a régióból.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Dánia adót vezet be a sertések farokkurtítására

2024. szeptember 27. 14:40

Dániában kiegészítő adót vezetnek be a sertések farokkurtítására. Ezzel a sertések jólétét biztosító intézkedések felé terelnék a tenyésztőket.

Több mint 90 százalékos kapacitással működik a tavaly átadott mohácsi vágóhíd

2018. február 8. 10:16

A 21 milliárd forintból létrejött beruházásból 5 milliárd forint húsipari technológiai fejlesztés volt, amelynek része a vágó-, csontozó- és csomagolási technológia, illetve az automata logisztikai rendszer.

A horvát mezőgazdasági miniszter a magyar élősertés bevitelének szüneteltetését kéri

2018. május 18. 06:44

Az ASP nagyon ellenálló vírus, váladékokban és élelmiszerhulladékban hónapokig fertőzőképes lehet, ugyanakkor nem azonos a klasszikus sertéspestissel - az emberre nem veszélyes.

Szerves trágya: melyik a legjobb, ha a növényeket a kertben táplálni akarjuk?

2023. augusztus 25. 11:40

De honnan szerezzünk szerves trágyát? Mert ugye itt rögtön jön a kérdés: saját szerves trágya? Bio vásárolt? Intenzív állattartó telepről kerüljön a kertbe? Ezek mind olyan kérdések, amit már a legelején érdemes tisztázni.